Wulgarne napisy. Graffiti na Alei Mickiewicza i w Zdroju oburzają władzę. A dewastacja wiekowych drzew jest OK? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wulgarne napisy. Graffiti na Alei Mickiewicza i w Zdroju oburzają władzę. A dewastacja wiekowych drzew jest OK?

28 października 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 27.10.2020 / busko.com.pl 27.10.2020 / Jarosław Kruk 28.10.2020 | | 19 komentarzy

Z nastaniem dnia, we wtorek 27 października, na Alei Mickiewicza i w kilku miejscach w Zdroju słoneczne światło ujrzały  wulgarne napisy o treściach politycznych. Graffiti nawiązuje zapewne do ostatnich wydarzeń w kraju. – informuje Radio Kielce i portal busko.com.pl

Graffiti murze oporowym Bycoka, pod bokiem pomnika księcia Leszka Czarnego. Busko-Zdrój, 27.10.2020 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Aktów wandalizmu dokonano głównie w obrębie deptaku, przy którym zlokalizowany jest zarówno buski Urząd Miasta i Gminy, Starostwo Powiatowe jak i Policja. W różnych miejscach – na chodnikach, murach, ścianach i murze oporowym Bycoka wokół pomnika księcia Leszka Czarnego – ktoś czarnym sprejem naniósł obraźliwe treści i hasła.

Oficer Prasowy KPP w Busku-Zdroju Tomasz Piwowarski informuje, iż rano stwierdzono około 12 napisów,  niektóre z nich o wulgarnej treści. Policja przyjęła ustne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa od przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, który oszacował straty na kwotę ponad 8,5 tysiąca złotych. Wstępnie prowadzone jest postępowanie w kierunku uszkodzenia, zniszczenia mienia. Zabezpieczono już nagrania z monitoringu. Trwa ustalanie sprawców. Przestępstwo to zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. O wysokości kary zadecyduje sąd.

Jeżeli ktoś ma wiedzę lub przypuszcza, kto mógł dokonać tego czynu, proszony jest o kontakt z policjantami w Busku-Zdroju, lub telefon na numer alarmowy 112 – apeluje policjant.

Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju, podkreśla, że aleja Mickiewicza wzdłuż której przebiega deptak, jest wizytówką miasta. Samorządowiec nie kryje swojego oburzenia.

Potrafię zrozumieć emocje społeczne i to, że ludzie maja prawo do protestowania i wyrażania swoich poglądów, ale w sposób cywilizowany. Natomiast nie ma zgody mojej, gminy, ani mieszkańców, żeby dewastować i niszczyć mienie publiczne – zaznacza.

Takie zachowanie nie może ujść płazem. Na pewno będą robił wszystko, żeby znaleźć sprawców i wyegzekwować karę w stosunku do tych osób – oświadcza, dodając, że skala zniszczeń jest bardzo duża.

Po zidentyfikowaniu sprawców, samorząd zamierza wystąpić na drogę sądową.

 


Jarosław Kruk: Uważam, że są lepsze i mądrzejsze sposoby na wyrażanie swoich emocji i preferencji politycznych. Wypada mieć nadzieję, że uda się wykryć autorów nowych graffiti wykonanych w samym centrum miasta pod czujnym okiem kamer monitoringu. Przy tej okazji może dowiemy się kto w czerwcu wyżył się na bloku radnego Łukasza Szumilasa.

Gorąca linia: Graffiti na bloku radnego Szumilasa

Może czas by wreszcie wydające duże środki na „Wielką Kulturę” władze samorządowe słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie znalazły pieniądze i ludzi do krzewienia wiedzy i kultury wśród młodszego pokolenia, animatorów do rozmowy i pracy z młodzieżą, do rozwijania ich pasji i zainteresowań. W deklaracjach wszystko wygląda pięknie, ale w praktyce – tak jak widać. Inwestycja w martwą, bezduszną infrastrukturę to za mało.

I na koniec smutna refleksja: w reakcji na graffiti wiceburmistrz Maroński grzmi: „- …nie ma zgody mojej, gminy, ani mieszkańców, żeby dewastować i niszczyć mienie publiczne„, „– Takie zachowanie nie może ujść płazem. Na pewno będą robił wszystko, żeby znaleźć sprawców i wyegzekwować karę w stosunku do tych osób” a póki co, wydaje się, że jest odgórna zgoda i przyzwolenie na kolejne akty ogromnej i bezpowrotnej dewastacji drzew w Busku-Zdroju – masakra starych i młodych drzew w Małpiaku i Lasku przy Topolowej, wycinka starodrzewu w Parku Zdrojowym i na Mickiewicza poddanego wcześniej „zabiegom pielęgnacyjnym” i podświetlaniu, któremu towarzyszy podcinanie korzeni oraz kończony właśnie akt „zabetonowania” szpaleru drzew przy ul. Waryńskiego na wysokości multistadionu…

Zdjęcia dokumentują kolejne etapy „uprawy drzew na betonie”  ( nowej buskiej lokalnej tradycji)  przy okazji budowy kilkunastu miejsc parkingowych na ul. Waryńskiego. Moim zdaniem te drzewa wkrótce obumrą i zginą… A wystarczyło nieco pomyśleć i trochę inaczej zaprojektować otoczenie by były i drzewa i miejsce dla aut…. 

Panie burmistrzu farbę z betonu można zmyć w kilka, kilkanaście minut, ale by przywrócić do stanu pierwotnego wiekowe drzewa potrzeba 50 – 100 – 200 lat!

 

◙ Podobne informacje:

RK: XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju nie tylko z muzyką klasyczną. Program

Małpiak-siekierezada: rewitalizacja, karczunek czy rabunek?

Skończony Małpiak i lasek przy Topolowej też…

Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “Wulgarne napisy. Graffiti na Alei Mickiewicza i w Zdroju oburzają władzę. A dewastacja wiekowych drzew jest OK?”

 1. krecz pisze:

  Dla ciebie redaktorze wszystko obumiera drzewa,inwestycje miasto. Składasz chlopie rozne doniesienia i moze pochwal sie jak wazne instytucje ci na nie odpowiadają. Juz krakałes ze park uschnie potem ze inwestycje, ze wszystko to jest zbyteczne a nie widzisz że niestety dla ciebie wszystko idzie w dobrym kierunku. Podważales kompetencje róznych osob ktorych potem musiales przepraszac ze jednak sie pomyliles, co do ich powołan bo pokazali ze sa wartosciowymi ludzmi. Gdy trzeba bylo bronic w ostatnich dniach naszego miasta zamilkles wyspales sie naladowales i znowu ziejesz. Szkoda ze nie ma u ciebie za grosz obiektywizmu tzn przepraszam kraczesz i kraczesz ale dobrze bo z głupotą trzeba polemizować i tak sobie mysle jakim trzeba byc msciwym.czlowieczkiem zeby byc kims takim. Moze i masz tu zwolennikow ale strach sie bac miec cie za kolege w pracy!!!!!

 2. sierżant Krawczyk pisze:

  Czy działacze ZJEDNOCZONEJ PRAWICY z Buska pilnują kościołów przed aktami wandalizmu i profanacjami???

 3. gt pisze:

  Krecz, odnoszę wrażenie, że gdyby nie p. redaktor, to Ty nie miałbyś co robić :).
  A redaktora trzeba szanować, za to co robi – konstruktywna krytyka też jest ważna. Pan Jarek ośmiela się krytykować zapędy burmistrza i niepoRadnych. I bardzo dobrze, bo im niedaleko do samouwielbienia.

 4. Łukasz Nowak pisze:

  Czy buska milicja jest dobra tylko w duszeniu i wlepianiu mandatów za przejazd na zielonym?

  Na miejscu „oficera prasowego”* wstydziłbym się w ogóle pokazywać na tle bazgrołów na ulicy PRZY KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ KO-MENDA.

  * Nie szanuję co najmniej od czasu, gdy przez ponad tydzień razem z prokuratorami wycierał mordę o radnego Łukasza Szumilasa w mediach ogólnokrajowych.

 5. Łukasz Nowak do Michała Marońskiego pisze:

  „Potrafię zrozumieć emocje społeczne i to, że ludzie maja prawo do protestowania i wyrażania swoich poglądów, ale w sposób cywilizowany. Natomiast nie ma zgody mojej, gminy, ani mieszkańców, żeby dewastować i niszczyć mienie publiczne – zaznacza.”

  W pełni zgadzam się. Szkoda jednak, że nie wydał Pan podobnego komunikatu, po zabazgraniu bloku w którym mieszkał radny Szumilas.

 6. Sorry takie mamy władze 👌 do Łukasz Nowak pisze:

  Miechów ma komunikację swoją. Ciechocinek widzę, że też będzie miał. Tymczasem w Busku nie ma i pewnie dłuuuugo nie będzie ze względu na inne wielkie wydatki. Władze Buska wydają pieniądze na najdroższą tężnię, na ślepą uliczkę Czernikiewicza w cenie wypasionej autostrady, na złotą kładkę dla saren i zajęcy, na kilkanaście słoneczek-pomników, ale nie dadzą grosza na własną bezpieczną i wygodną komunikację czy na na utrzymanie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu dla 500 pacjentów. Sorry takie mamy władze 👌

 7. Bogdan Latosiński FB 29.10.2020 pisze:

  Kieleckie wiewiórki doniosły nam o dziwnym zdarzeniu! 👽

  Podobno pewna firma przewozowa postanowiła zrobić krok dalej i całkiem podszyć się pod MPK 😮 Swoje 15nasto letnie autobusy marki Iribus postanowili okleić w nasze barwy, oczywiście nie oznaczając ich swoim logotypem. Urzędy niestety znów milczą, a autobusy widmo jeżdżą jak chcą podstawiając swoje pojazdy na kilka minut przed planowanym odjazdem MPK 🚍

  Jak długo jeszcze musimy czekać na jakąkolwiek reakcje?

  Czy przewoźnik wstydzi się swojego logo, a może po prostu lubi walczyć z wiatrakami?

  Czy wkrótce zobaczymy samochody osobowe w barwach MPK udające autobusy miejskie?

  Tego dowiemy się w następnym odcinku! 🎬

  https://www.facebook.com/mpkkielce/photos/a.909240662502045/3427059587386794/

 8. Łukasz Nowak pisze:

  Jaka jest przyczyna uschnięcia otoczonych betonem drzew przed Ekonomikiem wyciętych w tym roku?

 9. krecz pisze:

  Do gt: odpowiem trzema zdaniami gdyby Pan redaktor byl obiektywny i traktowal wszystkie instytucje jednakowo przyznal bym ci racje. Niestety za zwolnienie z pracy ten Pan kracze i zieje a to mi ma prawo sie nie podobać. Jesli uwazasz ze w tym co pisze jest malo obiektywizmu, no trudno ucze sie od piszącego, choc tyle po redaktorze sie nauczyłem.

 10. krecz pisze:

  Do gt: czy z tej krytyki jak to napisales udalo sie cos zmienic!!!!! Odpowiem ci ze nie to jest takie bleee, blee, blee. Wiec szanowny kolego nasz redaktor nie potrzebuje adwokata. I jeszcze jedno w przeciwienstwie do wielu tu nikogo nie obrazam, i co ważne z niektorymi rzeczami gdybys poczytal moje wpisy nawet wspieram Pana redaktora.

 11. Asf pisze:

  A czy marsz kobiet dla Pana redaktora nie jest wazny? Jakas taka cisza na tym portalu

 12. Do ASF pisze:

  Asf, w pełni się zgadzam. KIESY POJAWIĄ SIĘ NAGRANIA I FOTORELACJA Z MARSZU KOBIET W BUSKU – ZDROJU?

 13. Xyz pisze:

  Co tam marsz kobiet i strajki w calym kraju najwazniejsze jest doczepiac sie do drzew oj marny ten portal informacyjny cos na styl tvpis

 14. "13 milionów złotych do wzięcia z programu „Maluch plus”. Zgłosiło się siedem gmin" - BUSKO - NIE! pisze:

  https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/13-milionow-zlotych-do-wziecia-z-programu-maluch-plus-zglosilo-s,116147

  „Siedem ofert wpłynęło do przyszłorocznej edycji programu „Maluch plus”. Zgłoszenia przyjmował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Rządowe pieniądze mogą być wykorzystane na dofinansowanie budowy nowych żłobków lub klubów dziecięcych albo utrzymanie już istniejących.”
  „W województwie świętokrzyskim do rozdysponowania jest ponad 13 mln zł.”

  A Busko? Władze Buska nie zgłosiły naszego miasta…
  Widać uważają, że „dofinansowanie budowy nowych żłobków lub klubów dziecięcych albo utrzymanie już istniejących” nie jest Busku potrzebne…
  No cóż, takie mamy władze…

 15. Artur pisze:

  Tam wszędzie są kamery tylko jeszcze trzeba chcieć ustalić sprawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl