Konkurs na pomnik królowej Jadwigi w Busku-Zdroju rozstrzygnięty. Zobaczcie jak będzie wyglądać [ZDJĘCIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Konkurs na pomnik królowej Jadwigi w Busku-Zdroju rozstrzygnięty. Zobaczcie jak będzie wyglądać [ZDJĘCIA]

29 marca 2021 | buskozdroj.naszemiasto.pl Lidia Cichocka 26.03.2021 / Jarosław Kruk 29.03.2021 | | 67 komentarzy

Ogłoszony w lutym br. przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju i Buskie Samorządowe Centrum Kultury konkurs na projekt i wykonanie rzeźby królowej Jadwigi, pierwszej znanej z zapisków kuracjuszki korzystającej z leczniczych właściwości buskich solanek, został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa wybrała koncepcję przedstawioną przez pana Edmunda Juszczyka, rzeźbiarza rodem z Nowego Korczyna.

Konkurs zwyciężyła królowa Jadwiga „dłuta” artysty rzeźbiarza Edmunda Juszczyka. źródło: BSCK |Buski Zdrój źródło: google.com/maps♂

– W zapiskach historycznych to pierwsza, znana postać, która bywała na kuracji w Busku-Zdroju korzystając z gościny Zakonu Norbertanek. – mówiła w lutym Radiu Kielce  Małgorzata Donoch♂.

Jak informuje kierowniczka Działu Kultury i Turystyki BSCK i wiceprezes LGD „Królewskie Ponidzie”, w latach 1389-1394, królowa Jadwiga wraz ze swoim mężem Władysławem Jagiełło odwiedziła Busko-Zdrój czterokrotnie. Zażywała tu kąpieli zdrowotnych, aby poprawić wygląd skóry i samopoczucie. Myśl, aby postawić pomnik monarchini zrodziła się w słonecznym mieście kilka lat temu. Obecnie przystąpiono do jego realizacji.

Na konkurs ogłoszony w ubiegłym miesiącu przez TMB wspólnie z BSCK prace zgłosiło czterech artystów: Karol Badyna z Krakowa – odlewnik, pani Wioletta Buczek, Edmund Juszczyk z Nowego Korczyna – autor buskiego pomnika Leszka Czarnego oraz kielczanin Sławomir Micek – twórca między innymi ławeczki z Leopoldem Kozłowskim w Busku, który przedstawił dwa modele.

Spośród zgłoszonych prac komisja jednogłośnie wybrała posąg królowej „dłuta” ponidzianina, Edmunda Juszczyka. – Uznaliśmy, że ona najlepiej odpowiada idei przedstawienia królowej, w taki bardzo ciepły sposób – mówi dyrektorka Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Maria Wiśniewska, która była członkiem komisji konkursowej.

Zwycięski model przedstawia koronowaną w 1384 r. na króla Polski córkę Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki♂  jako smukłą niewiastę trzymającą na dłoni wyciągniętej nieco prawej ręki koronę, w lewej zaś dzban. Wykonana z brązu rzeźba mierzyć będzie ok. 170 cm wysokości i stanie w parku zdrojowym w pobliżu cieku Maskalis.

Na realizację monumentu Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju otrzymało dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Królewskie Ponidzie”♂ w kwocie 50 tys. zł.

Zdjęcia wybranych prac zgłoszonych do konkursu prezentuje na swojej @stronie źródłowy portal buskozdrój.naszemiasto.pl♂

 

◙ Podobne informacje:

A w Busku? A w Busku stanie pomnik pierwszej kuracjuszki – królowej Jadwigi

Do Buska-Zdroju ponownie zawitał Leopold Kozłowski-Kleinman, ostatni klezmer Galicji

Wulgarne napisy. Graffiti na Alei Mickiewicza i w Zdroju oburzają władzę. A dewastacja wiekowych drzew jest OK?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

67 odpowiedzi na “Konkurs na pomnik królowej Jadwigi w Busku-Zdroju rozstrzygnięty. Zobaczcie jak będzie wyglądać [ZDJĘCIA]”

  1. Michał Braun - radny Rady Miasta Kielce pisze:

    Wstrzymajmy wycinkę w kieleckich lasach❗ Chrońmy drzewa. Na grafice pokazany jest las na „Stadionie”. Czerwone obszary to miejsca wycinek, gdzie usunietym ma zostać nawet 1/3 drzew!
    ?Wystąpiłem z wnioskiem do Lasów Państwowych o wstrzymanie wycinki i przedstawienie szczegółowych informacji na temat planowanych działań.
    ?Zwróciłem się z interpelacją do prezydenta Bogdana Wenty o przeanalizowanie możliwości zmiany planów zagospodarowania terenów leśnych w granicach miasta, które skutecznie ochronią lasy.
    Pilnej analizy wymagają wszystkie możliwości prawne ochrony drzew znajdujących się w Kielcach. Działania takie podejmowane są w wielu innych miejscach w Polsce.

  2. Poparcie dla Gerarda Jakubowskiego wyrazili pisze:

    na Facebooku:

    Ludomir Leszczyński
    Michał Maroński
    Janusz Koza
    Aga Bety
    Waldemar Bartosz
    Piotr Ryk
    Mariusz Fussy
    Zbigniew Wach
    Moni Ka
    Tomasz Joseph Bracichowicz
    Łukasz Mazurek
    Łukasz Chodór
    Karolina Chodór

  3. do powyżej pisze:

    Czy Łukasz Chodór to aby nie przypadkiem trzon buskiego PiS-u?

    A przecież Gerard Jakubowski był w PS-uL?

  4. Warto zapamiętać pisze:

    tę listę hańby.

  5. Do Łukasz Nowak i nie tylko. pisze:

    W mojej ocenie komunikacja miejska, podmiejska, jako zakup kilku autobusów i funkcjonowanie tego przedsięwzięcia jako pewna całość, jest pomysłem po prostu nierealnym.
    Jako przykład podam, iż funkcjonuje od roku lub nawet dłużej linia, na której bus jeździ od centrum, koło szpitala i na Górkę, czyli taka właśnie miejska linia. Ilekroć szedłem i widziałem ten pojazd, w środku jechało od 0-3 osób.
    Zasadnicza kwestia jest taka, że dziś jest masa samochodów, a ludzie są wygodni i mają mało czasu. Na wsiach po dwa, trzy samochody na jednym podwórku stoją. Co z tego wynika? Nikt nie będzie jechał z Mikułowic, Owczar, Zbludowic oraz dalszych wiosek Widuchowej, Szańca, Łatanic, Dobrowody autobusem do Buska. Dlaczego? Ano dlatego, że:
    -Praktycznie każdy ma samochód.
    -Koszt paliwa samochodu „w dieslu” czy „na gazie” jest porównywalny do ceny biletu.
    -Za PRL-u każdy pracował w godz. 7-15 i PKS miał dostosowane godziny autobusów do tego. Dziś ludzie pracują w różnych godzinach, w związku z tym muszą dojeżdżać samochodem.
    -Osoba dojeżdżająca samochodem do pracy z bliższych lub dalszych miejscowości, przy okazji robi zakupy w Busku w markecie. Nikt nie będzie dźwigał siatek i jechał busem/autobusem, tylko podjeżdża pod market autem, załaduje zakupy i wraca do domu.
    -Dojazd busem/autobusem zajmuje dużo więcej czasu. Trzeba dojść na przystanek, zaczekać na busa, dojechać do Buska, a potem jeszcze dojść z przystanku do pracy. Samochodem wyjeżdża się spod domu i dojeżdża pod zakład pracy w kilka, kilkanaście minut.
    -Do tego różne są rozkłady jazdy, więc trzeba stracić dodatkowy czas. Na przykład ktoś kończy pracę, dochodzi na przystanek, a do odjazdu busa ma na przykład 40 minut lub więcej. Potem czas dojazdu, a następnie jeszcze czas pokonania drogi z przystanku pod dom. W efekcie droga do domu zamiast zająć 15 minut zajmuje od 1 do 1,5 godziny.

    Z powyższych względów wynika, iż dojazd środkami komunikacji publicznej przegrywa w konfrontacji z dojazdem samochodem osobowym.
    Dziś zakup samochodu jest wydatkiem stosunkowo niewielkim w przeciwieństwie do czasów PRL-u, gdzie samochód kosztował „majątek”.
    Moim zdaniem busy/autobusy w transporcie miejsko-podmiejskim byłyby wypełnione pasażerami w ilości 1-2 do 4-5 osób. Wpływy z biletów byłyby znikome w stosunku do kosztów, co powodowałoby dużą nierentowność, a co za tym idzie konieczność przeznaczania sporych środków z budżetu gminy na ciągłe dofinansowywanie tych przewozów.
    Takie są obecne realia i tak to obecnie wygląda.

  6. Łukasz Nowak pisze:

    Informuję, iż Gerard Jakubowski kandydujący na stołek w radzie nadzorczej Uzdrowiska właśnie zablokował mnie na FB.

    Niech każdy pracownik UBZ S. A. przemyśli, czy warto marnować swój głos na politycznego karierowicza o zapędach cenzorskich.

    Jeśli cokolwiek o nim skłamałbym to mógłby mnie przecież pozwać.

    Jak widać, GJ boi się prawdy.

  7. Do Łukasz Nowak 30 MARCA 2021 O 11:25 pisze:

    To jest teren kościoła. Ja miałem na myśli przestrzeń publiczną.

    eH!De

  8. do powyżej pisze:

    Czy Gerard Jakubowski to ten, który wepchał się na szczepienie w pierwszej kolejności?
    Ciekawe jaki niby zawód medyczny reprezentował?

  9. $$$ pisze:

    Ile płacą za koryto w radzie Uzdrowiska, że GJ tak się tam wyryywa, nawet zainwestował krocie w banery i blokady komentarzy u mareczka?

  10. Kamil pisze:

    Widzę po grupach na na Facebooku Mieszkam w Busku, Busko i okolice że pan Łukasz Nowak już zdąrzył wystawić laurke panu Gerardowi. Mnie nie obchodzą państwa zatargi mam nadzieję że pracowników UBZ też. Cóż zachowanie dziecka z przedszkola.

  11. do Kamila pisze:

    Tak, masz rację: blokowanie komentarzy nie przystoi kandydatowi do rady nadzorczej tak ważnego przedsiębiorstwa.

    GJ tym sposobem sam wystawił sobie świadectwo.

  12. Kamil do powyżej pisze:

    Jeśli chodzi o komentarze np pod artykułem na Busko.com to ten kto chce zamieścić ogłoszenie lub ma artykuł sponsorowany to ma prawo zablokować komentarze.
    A to co przystoi kandydatowi nie mi i tobie oceniać. Każdy gra na siebie lecz robienie swoich prywatnych awantur w internecie to zachowanie dziecka z przedszkola. To pracownicy UBZ wybierają kandydata którego dobrze znają z pracy a nie Łukasz Nowak który miał jedną czy tam dwie styczności prywatnie z tym panem.

  13. Odpowiedź do: $$$ 30 MARCA 2021 O 18:23 pisze:

    Była o tym informacja w komentarzu pod artykułem pt. „Maciej Gawin: Zbliżają się wybory do Rady Nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. [AKTUALIZACJA]”
    Poniżej cytuję to wraz z linkiem:

    https://infobusko.pl/zblizaja-sie-wybory-do-rady-nadzorczej-uzdrowiska-busko-zdroj-s-a/

    Już się pchają „do koryta” !

    25 MARCA 2021 O 18:22
    Wynagrodzenie Rady Nadzorczej (za 2019 rok):

    -Rada Nadzorcza – 5 osób – 375 402,99 zł

    Kwoty powyższe nie obejmują zwrotu kosztów podróży służbowych i ryczałtów wypłacanych za używanie własnego samochodu do celów służbowych.

    Każdy jeden członek Rady Nadzorczej zarobił średnio miesięcznie:

    375 402,99 zł / 5 osób / 12 miesięcy = 6 256,72 zł/miesiąc !!!

    źródło:

    ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

    Tu wpisując KRS firmy można sprawdzić dwa, trzy lata wstecz wszystkie informacje o:
    obrotach, zyskach, przeznaczeniu dochodu, bilansach, sprawozdaniach, etc.

  14. Do Łukasza Nowaka pisze:

    Wygląda na to, że wyszło na Twoją rację… Pracownicy Uzdrowiska podobnie jak Ty nie okazali się „fanami” pana GJ…

    RADIO KIELCE donosi:

    „Zakończyły się dwudniowe wybory do rady nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój. Wstępne wyniki wskazują, że konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury.”

    „Jak wynika z informacji Radia Kielce, w drugiej turze wyborów zmierzy się czterech kandydatów z największą liczbą głosów:
    Czesław Korczak, który uzyskał 166 głosów,
    Małgorzata Wiśniewska – 159,
    Marek Arabski – 128 i
    Marcin Nurek – 108.”

  15. xyz pisze:

    Banery artykuly na internecie cala kampania a chyba nawet 100 glosow nie zebral…porazka totalna przynajmniej jak bedzie wytykal Nowakowi pare glosow w wyborach do rady to Nowak bedzie mogl mu teraz to samo odpowiedziec

  16. Sikorki ćwierkają że Kolonię Górka przejmie Tajemniczy inwestor dla którego budowana jest złota kładka pisze:

    Sikorki ćwierkają, że szykuje się likwidacja Kolonii Górka. Tajemniczy inwestor jak mówią zmienił obiekt zainteresowania i teraz przygotowywane jest przejęcie terenu Kolonii Górka. Etapem do tego jest budowanie przez miasto na koszt mieszkańców kładki na Górkę, by nowi lokatorzy mieli komfortowy dostęp do Parku. To defakto jest powodem budowy złotej kładki nad małoruchliwą ulicą Starkiewicza od czasu oddania obwodnicy Zbludowiic a nie bajki o dostępności dla chorych ze szpitala Górka. Tak to już w tym Busku jest, że miasto wspiera biznesmenów budując im parkingi i infrastrukturę otoczenia, a ci wykładają kasę tylko na sam obiekt. To taka lokalna tradycja. Za niedługo pod pretekstem, że Kolonia Górka to ruina zamieszkana przez patologię władze samorządowe sprzedadzą Kolonię Górka Tajemniczemu inwestorowi, a mieszkańców pawilonów przeniosą do hotelowca przy szpitalu, który czeka już gotowy na nich. Dlatego między innymi mimo, ze hotelowiec jest już oddany do użytku wiele miesięcy temu nie kwateruje się w nim potrzebujących osób bo te mieszkanka to rezerwa pod eksmitowanych z Kolonii Górka lokatorów. Miasto wybuduje kładkę, miasto wybudowało mieszkania dla lokatorów Kolonii Górka więc teraz Tajemniczy inwestor będzie mógł przejać teren Kolonii Górka i budować to co sobie zaplanował. A miasto dostanie parę groszy za teren co nie pokryje nakładów jaki poniesie na zardzewiałą kładkę i hotelowiec. Ale przecież to nie jest zmartwienie wielkiego i małego wodza.

  17. […] Niebawem stanie i 4 figura. W marcu br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt i wykonanie kolejnego pomnika, który ma stanąć w słonecznym grodzie nad Maskalisem  – rzeźby królowej Jadwigi Andegaweńskiej♂, pierwszej znanej z zapisków kuracjuszki korzystającej z leczniczych właściwości buskich solanek… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl