Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Lesie Koteckim oddano hołd poległym żołnierzom NSZ [FOTO]
W Lesie Koteckim koło Buska-Zdroju, upamiętniono żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz ich dowódcę por. Stanisława Alojzego Sikorskiego ps. „Jarema”, poległych w bitwie pod Kotkami w 1945 r. Przy symbolicznym pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. – informuje 4.03.2023 portal Radio Kielce♂
Pomnik przypomina o wydarzeniach, jakie rozegrały się w tej okolicy na przełomie maja i czerwca 1945 r. Doszło tam do serii zbrojnych potyczek żołnierzy, przemieszczającego się na zachód oddziału Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z grupami operacyjnymi Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska i Kielc, wspieranych przez oddział Armii Czerwonej. W wyniku starcia śmierć poniosło ośmiu członków polskiego ruchu oporu razem z dowódcą.
Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu udział wzięli sympatycy i członkowie buskiego Klubu Gazety Polskiej’, przedstawiciele Nadleśnictwa Chmielnik, któremu podlega Las Kotecki, samorządowcy, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych’ w Kołaczkowicach oraz okoliczni mieszkańcy. Rozpoczęło ją odegranie „Marsza myśliwskiego nr 3″. Następnie uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn państwowy.
– „Pamięć o bohaterach jest tym, co buduje tożsamość narodową i wzmacnia patriotyczne postawy społeczeństwa. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku przez Sejm dzięki inicjatywie śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i determinacji klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Oddajemy cześć tym, którzy nie godząc się na kolejne zniewolenie naszej Ojczyzny z determinacją i oddaniem walczyli o wolną Polskę. Stawiając zbrojny opór komunistycznej rzeczywistości stali się kontynuatorami dzieła tych bohaterskich Polaków, którzy 100 lat temu odparli bolszewicką nawałę odnosząc w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku polskie zwycięstwo dla wolności Polski i Europy” – napisała w liście do uczestników obchodów poseł Agata Wojtyszek’.
Uczestniczący w obchodach ks. Piotr Kotwica z Parafii Świętego Wojciecha’ w Janinie dodał, że od kilkunastu lat organizowane są tu uroczystości upamiętniające żołnierzy poległych w bitwie pod Kotkami, którzy po wielkiej traumie II wojny światowej powiedzieli „nie” nowej okupacji sowieckiej, która zaciążyła nad Polską przez ponad 40 następnych lat.
– Mimo iż byli słabsi niż Armia Czerwona’, niż całe państwo komunistyczne, które zapanowało na tym terytorium, to jednak… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Radia Kielce♂
* * *
○ 4 marca 2023 r. w Lesie Koteckim upamiętniono żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych’ i dowódcę por. Stanisława Alojzego Sikorskiego’ ps. „Jarema”, poległych w bitwie pod Kotkami’ w 1945 r. oraz wszystkich Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych’. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
– W bitwie pod Kotkami żołnierze NSZ walczyli z bezpieką i żołnierzami armii sowieckiej. Była to kolejna z bitew, w których udział krasnoarmiejców dobitnie świadczył o roli Armii Czerwonej w podboju Polski i zabezpieczeniu komunistycznej władzy instalowanej w 'ludowej’ Polsce z moskiewskiego nadania – pisze dr hab. Filip Musiał na łamach e-serwisu Nowa Historia, projektu interii.pl.
28 maja – 2 czerwca 1945 r. Bitwa pod Kotkami – Seria potyczek w okolicach wsi Kotki i Palonki w województwie świętokrzyskim była jednym z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Do pierwszego starcia komunistów z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” doszło 28 maja w Palonkach, gdzie odparto atak grupy operacyjnej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju. Po zwycięskiej potyczce „Jarema” zarządził odwrót w stronę Lasów Koteckich. Informacja o rozbiciu grupy operacyjnej bezpieki dotarła do Kielc, gdzie poza – kolejnym oddziałem ubeków – do walki z eneszetowcami zmobilizowano również oddział Armii Czerwonej. Do starcia doszło w nocy z 29 na 30 maja. Obecność Sowietów uniemożliwiła oskrzydlenie ubeków przez antykomunistów, którzy – tracąc „Jaremę” – wycofali się w głąb lasu. Dowodzony już wówczas przez porucznika Mieczysława Kowalskiego „Groma” oddział został otoczony pod Chruścicami, gdzie stracił co najmniej dziesięciu żołnierzy oraz tabor z dokumentacją. Ostatecznie eneszetowcom udało się wyrwać z okrążenia, a w czasie serii potyczek śmierć poniosło kilkunastu polskich komunistów i co najmniej… – cały artykuł na źródłowej stronie serwisu Nowa Historia – po kliknięciu na link
Na Wikipedii♂ Bitwa pod Kotkami przedstawiona jest następująco: – Bitwa rozpoczęła się od ataku grupy operacyjnej PUBP z Buska Zdroju dowodzonej przez por. Stanisława Jabłońskiego na kwaterujący we wsi Palonki oddział NSZ dowodzony przez por. Stanisława Sikorskiego. Atak zakończył się niepowodzeniem, w czasie którego zginął funkcjonariusz PUBP. Z powodu zbyt małych sił por. Jabłoński zarządził odwrót i wezwał posiłki z WUBP w Kielcach. Grupa operacyjna WUBP z Kielc wsparta oddziałem Armii Czerwonej w sile 30 ludzi została dowieziona ciężarówkami do wsi Młyny. Stąd grupa operacyjna i żołnierze Armii Czerwonej udali się na pole bitwy pieszo.
Doszło do następnego ataku a polem walki stał się las kotecki. Atak również zakończył się niepowodzeniem. Polegli kolejni funkcjonariusze. Straty były też w oddziale NSZ, było kilku zabitych i rannych. Wzięty do niewoli ranny dowódca oddziału NSZ został zabity strzałem w tył głowy. Wśród rannych był Jerzy Stępień, który został przetransportowany na leczenie do Kielc.
Dalsze kwaterowanie w lesie koteckim groziło rozbiciem oddziału NSZ, w związku z czym została podjęta decyzja o wycofaniu się pod osłoną nocy. Plan powiódł się, oddział nieniepokojony wycofał się w kierunku Pińczowa. Tam jednak znów został wykryty. Doszło do walki w lasach na północ od Pińczowa w rejonie wsi Włochy i Chruścice, w czasie której oddział NSZ został rozbity.
W okresie PRL przedstawiano wyłącznie oficjalną wersję władz na temat wydarzeń pod Kotkami. Na miejscu bitwy zbudowano pomnik, na którym umieszczono napis o następującej treści:
W MAJU 1945 NA TERENIE PALONEK-BUD i KOTEK W WALCE o UTRWALENIE WŁADZY LUDOWEJ POLEGLI FUNKCJONARIUSZE MO i SB -SZER BANACH TADEUSZ LAT 20 -SZER FIGURA ROMAN-SZER KACZMARSKI BOLESŁAW -SZER STRZELEC JAN-SZER WACHNICKI TADEUSZ-SZER WÓJCIK MICHAŁ-SZER WÓJCIK WŁADYSŁAW-SZER PALUCH EUGENIUSZ-KPR ZAŁĘCKI FRANCISZEK-ORAZ TOW KAWECKI FRANCISZEK – SEKR POP PPR W KOTKACH-CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.- W XXV ROCZNICE POWSTANIA PRL
Po przemianach politycznych 1989 r. pomnik rozebrano, a na jego miejscu postawiono brzozowy krzyż upamiętniający poległych żołnierzy NSZ. Odbywają się pod nim lokalne uroczystości patriotyczne.
◙ Podobne informacje:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Apel Poległych w Lesie Koteckim, 5 marca 2022
?? 365 dni wojny. Rok heroicznej walki Ukrainy z brutalną rosyjską inwazją