Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Apel Poległych w Lesie Koteckim, 5 marca 2022 - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Apel Poległych w Lesie Koteckim, 5 marca 2022

6 marca 2022 | | | 2 komentarze

W dniach 28.05 – 02.06 1945 r. w okolicach wsi Kotki i Palonki  stoczona została jedna z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Zmierzający w rejon Pińczowa oddział Narodowych Sił Zbrojnych starł się z połączonymi grupami operacyjnymi PUBP z Buska-Zdroju, WUBP z Kielc wspieranymi przez oddział Armii Czerwonej. 5 marca, z inicjatywy buskiego KGP, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przy symbolicznej mogile w Lesie Koteckim♂ odbył się uroczysty Apel Poległych.

W uroczystości, wspólnie z osobami skupionymi wokół buskiego Klubu Gazety Polskiej♂, wzięły udział delegacje Szkoły Podstawowej w Balicach♂ i Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Busko-Zdrój♂. Nadleśnictwo Chmielnik♂, któremu podlega Las Kotecki, reprezentował leśniczy Wiesław Bysiecki, a Nadleśnictwo Pińczów♂ podleśniczy Karol Wójcik. Opiekę duchową sprawował ks. Piotr Kotwica, wikariusz parafii Janina.

* * *

* * *


♦ Wikipedia: – Bitwa pod Kotkami – bitwa stoczona na przełomie maja i czerwca 1945 r. w lesie pod Kotkami między oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych zmierzającym w rejon koncentracji w celu rozbicia więzienia UB w Pińczowie, a grupami operacyjnymi Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Kielc wspieranymi przez oddział Armii Czerwonej – informuje Wikipedia.

W bitwie pod Kotkami żołnierze NSZ walczyli z bezpieką i żołnierzami armii sowieckiej. Była to kolejna z bitew, w których udział krasnoarmiejców dobitnie świadczył o roli Armii Czerwonej w podboju Polski i zabezpieczeniu komunistycznej władzy instalowanej w 'ludowej’ Polsce z moskiewskiego nadania – pisze dr hab. Filip Musiał na łamach e-serwisu Nowa Historia, projektu interii.pl.

28 maja – 2 czerwca 1945 r. Bitwa pod Kotkami – Seria potyczek w okolicach wsi Kotki i Palonki w województwie świętokrzyskim była jednym z największych bitew podziemia antykomunistycznego w 1945 roku. Do pierwszego starcia komunistów z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych porucznika Stanisława Sikorskiego „Jaremy” doszło 28 maja w Palonkach, gdzie odparto atak grupy operacyjnej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Buska Zdroju. Po zwycięskiej potyczce „Jarema” zarządził odwrót w stronę Lasów Koteckich. Informacja o rozbiciu grupy operacyjnej bezpieki dotarła do Kielc, gdzie poza – kolejnym oddziałem ubeków – do walki z eneszetowcami zmobilizowano również oddział Armii Czerwonej. Do starcia doszło w nocy z 29 na 30 maja. Obecność Sowietów uniemożliwiła oskrzydlenie ubeków przez antykomunistów, którzy – tracąc „Jaremę” – wycofali się w głąb lasu. Dowodzony już wówczas przez porucznika Mieczysława Kowalskiego „Groma” oddział został otoczony pod Chruścicami, gdzie stracił co najmniej dziesięciu żołnierzy oraz tabor z dokumentacją. Ostatecznie eneszetowcom udało się wyrwać z okrążenia, a w czasie serii potyczek śmierć poniosło kilkunastu polskich komunistów i co najmniej… cały artykuł na źródłowej stronie serwisu Nowa Historia – po kliknięciu na link

– Nie wiemy gdzie komuniści ukryli ciało por. „Jaremy” ( por. Stanisław Sikorski „Jarema” (po prawej)) / źródło: fb Romuald Rzeszutek

Na Wikipedii♂ Bitwa pod Kotkami przedstawiona jest następująco: – Bitwa rozpoczęła się od ataku grupy operacyjnej PUBP z Buska Zdroju dowodzonej przez por. Stanisława Jabłońskiego na kwaterujący we wsi Palonki oddział NSZ dowodzony przez por. Stanisława Sikorskiego. Atak zakończył się niepowodzeniem, w czasie którego zginął funkcjonariusz PUBP. Z powodu zbyt małych sił por. Jabłoński zarządził odwrót i wezwał posiłki z WUBP w Kielcach. Grupa operacyjna WUBP z Kielc wsparta oddziałem Armii Czerwonej w sile 30 ludzi została dowieziona ciężarówkami do wsi Młyny. Stąd grupa operacyjna i żołnierze Armii Czerwonej udali się na pole bitwy pieszo.

Doszło do następnego ataku a polem walki stał się las kotecki. Atak również zakończył się niepowodzeniem. Polegli kolejni funkcjonariusze. Straty były też w oddziale NSZ, było kilku zabitych i rannych. Wzięty do niewoli ranny dowódca oddziału NSZ został zabity strzałem w tył głowy. Wśród rannych był Jerzy Stępień, który został przetransportowany na leczenie do Kielc.

 

Kalendarium: 6 marca 1945 Iwan Sierow, oficer Armii Czerwonej i oficer bezpieczeństwa państwowego ZSRR, został głównym doradcą NKWD przy MBP w Polsce

Dalsze kwaterowanie w lesie koteckim groziło rozbiciem oddziału NSZ, w związku z czym została podjęta decyzja o wycofaniu się pod osłoną nocy. Plan powiódł się, oddział nieniepokojony wycofał się w kierunku Pińczowa. Tam jednak znów został wykryty. Doszło do walki w lasach na północ od Pińczowa w rejonie wsi Włochy i Chruścice, w czasie której oddział NSZ został rozbity.

W okresie PRL przedstawiano wyłącznie oficjalną wersję władz na temat wydarzeń pod Kotkami. Na miejscu bitwy zbudowano pomnik, na którym umieszczono napis o następującej treści:

W MAJU 1945 NA TERENIE PALONEK-BUD i KOTEK W WALCE o UTRWALENIE WŁADZY LUDOWEJ POLEGLI FUNKCJONARIUSZE MO i SB -SZER BANACH TADEUSZ LAT 20 -SZER FIGURA ROMAN-SZER KACZMARSKI BOLESŁAW -SZER STRZELEC JAN-SZER WACHNICKI TADEUSZ-SZER WÓJCIK MICHAŁ-SZER WÓJCIK WŁADYSŁAW-SZER PALUCH EUGENIUSZ-KPR ZAŁĘCKI FRANCISZEK-ORAZ TOW KAWECKI FRANCISZEK – SEKR POP PPR W KOTKACH-CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.- W XXV ROCZNICE POWSTANIA PRL

Po przemianach politycznych 1989 r. pomnik rozebrano, a na jego miejscu postawiono brzozowy krzyż upamiętniający poległych żołnierzy NSZ. Odbywają się pod nim lokalne uroczystości patriotyczne.



◙ Podobne informacje:

1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Klub Gazety Polskiej w Busku-Zdroju: Pamiętaj o Żołnierzach Wyklętych – 5 marca Apel Poległych w Lesie Koteckim

75. rocznica Bitwy pod Kotkami jednej z największych bitew antykomunistycznego podziemia w 1945 r. w województwie świętokrzyskim

Upamiętniono pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ poległych w bitwie pod Kotkami [fotogaleria]

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Apel Poległych w Lesie Koteckim, 5 marca 2022”

  1. RR pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom!

  2. Mosin 7.62 pisze:

    To była pierwsza akcja młodych towarzyszy z buskiego bezpieczeństwa, chrzest bojowy w walce o utrwalenie władzy ludowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl