Tężnia solankowa w Ćmielowie za 227.000 już gotowa. Buska za 25.000.000 się buduje. Czy Park Zdrojowy przeżyje? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tężnia solankowa w Ćmielowie za 227.000 już gotowa. Buska za 25.000.000 się buduje. Czy Park Zdrojowy przeżyje?

12 listopada 2019 | Echo Dnia Anna Śledzińska 9.11.2019 / Jarosław Kruk 11.11.2019 | | 6 komentarzy

Tężnia solankowa w Ćmielowie została uroczyście odebrana i po raz pierwszy uruchomiona. Działać na stałe zacznie dopiero wczesną wiosną, kiedy pozwolą na to warunki pogodowe, przy minusowych temperaturach instalacja mogłaby zostać uszkodzona. Z tężni korzystać będą mogli bezpłatnie wszyscy chętni, nie tylko mieszkańcy Ćmielowa informuje Echo Dnia.

Tężnia w Ćmielowie kosztowała 227 tysięcy złotych, jednak wykonawca zapłaci karę umowną za przekroczenie terminu. Ma 3,5 metra wysokości, 1,3 metra szerokości i 15 metrów długości. Jest pierwszą już wybudowaną tężnią w województwie świętokrzyskim. W przyszłym roku w Busku Zdroju ma stanąć kompleks urządzeń uzdrowiskowych z wielką tężnią solankową za około 25 milionów złotych .

Budowa tężni solankowej w Ćmielowie była jednym z najważniejszych… – cały artykuł, galeria zdjęć i videorelacja na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link.

 


Jarosław Kruk: Kolejne miasto, motywując to dbałością o zdrowie mieszkańców, postawiło tężnię. Ćmielów za ok. ćwierć miliona zbudował inhalator zbliżony wielkością do tego w Katowicach, Siemianowicach ŚląskichRabce, Uniejowie – uzdrowisku termalnym opodal Łodzi i np. w Radomsku. Słynące porcelaną gospodarne miasto ponad stukrotnie mniejszym kosztem niż wstępna wartość buskiego giganta zrealizowało instalację solankową na miarę potrzeb.

Wypada zadać sobie pytanie, czy w mieście słońca rzeczywiście potrzebna jest solankowa wieża Babel za  25 milionów? Na dodatek ten wysoki na około 8 metrów owalny kolos liczący blisko 200 metrów obwodu wznoszony jest po nawietrznej stronie starego Parku Zdrojowego, tuż przy zachodniej ścianie 200.letniego, zabytkowego drzewostanu.

Zasada działania tężni jest prosta. Po wypełnionych tarniną ścianach konstrukcji ścieka powoli solanka, rozbijając się na kropelki, które pod wpływem wiatru i słońca intensywnie parują. Ruch powietrza unosi te opary i wytwarza się w ten sposób mgiełka solankowa. Ta wciągana do płuc z wdychanym powietrzem oddziałuje na organizmy.
Problem w tym, że wchodzi ona w kontakt ze wszystkim w otoczeniu, również z roślinami i drzewami, u których wpływa na funkcje życiowe. Występując w nadmiarze może im szkodzić, z czasem prowadząc do obumierania. Tę prawdę zna wielu działkowiczów, którzy właśnie  za pomocą soli pozbywają się niechcianych drzew.

Jak można przeczytać na edu-stronie (dostępna po kliknięciu na link) sole oddziaływują na rośliny:

  1. Pośrednio przez działanie osmotyczne wywołujące suszę fizjologiczną.
  2. Bezpośrednio wskutek zakłócenia procesów fizjologicznych i morfologiczno-anatomicznych.

W przypadku tężni zasięg oddziaływania solankowego zwiększa się w sposób naturalny wraz z wielkością obiektu. Jak daleko może sięgnąć pokazuje  przykład saharyjskich pyłów pustynnych, które od czasu do czasu są przenoszone są przez prądy powietrzne i docierają nad nad Polskę, ostatnio bodaj w kwietniu bieżącego roku jak informuje tvn-meteo.

Jak to może wyglądać w przypadku buskiej mega tężni – to powinno być zbadane przez specjalistów na etapie projektowania i zawarte w opinii środowiskowej. Ja i zapewne wiele osób chętnie poznałoby te informacje, które jako w mojej ocenie publiczne, powinny być przez buski magistrat podane do ogólnej wiadomości. A tak chyba nadal nie jest, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Czy i jak długo sędziwe drzewa sadzone wg. projektu arch. Henryka Marconiego, które przetrwały zabory i dwie wojny światowe, wytrzymają ciągły nawiew solankowego aereozolu  przenoszonego ruchami powietrza pokaże czas.

Można również zastanowić się czy aby zamiast jednego kolosa za 25 milionów nie byłoby lepiej zrealizować 5 – 10 – 20 a może nawet 50 lub 100 inhalatorów podobnych choćby do tego w Ćmielowie? Taka mega instalacja to również mega oddziaływanie – rozproszone lokalne tężnie normalnej wielkości miałyby zdecydowanie mniejsze oddziaływanie. A z racji ich potencjalnej dużej ilości to można by je usytuować w kilku miejscach Zdroju, w mieście jak również w każdym buskim sołectwie.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

6 odpowiedzi na “Tężnia solankowa w Ćmielowie za 227.000 już gotowa. Buska za 25.000.000 się buduje. Czy Park Zdrojowy przeżyje?”

  1. Anna: Co tu komentować, nawet nie ma co? pisze:

    Co tu komentować, nawet nie ma co?

  2. eH!De pisze:

    Jarku, już za późno.

  3. Rafał pisze:

    Rozpoczęte dwie inwestycje w przeciągu paru miesięcy. Stadion w przebudowie. Czy starczy władzom środków finansowych ???
    Dlaczego się głośno mówi o sprzedaży małpiaka ???

  4. Hah pisze:

    Patrząc na to ze stadion się buduje to progres i po co te krzyki Łukasza

  5. xyz pisze:

    Zapewne nie chodzi o to że się buduje tylko dlaczego tak drogo.Padnie że wszystko drożeje ale nie w tym problem bo o tym wiadomo.Pytanie dlaczego wycenia się projekt na kwotę X oznajmiając to wszem i wobec podpisuje umowy a potem nagle kiedy coś idzie nie tak przy owym projekcie pojawia się dopisek etapu I potem II itd.W ten sposób można wydawać kasę w nieskończoność.Pytanie czy tężnia będzie kosztować 25 mln i będzie tam wszystko czyli stanu używalności, czy okaże się że to etap I tego projektu.A potem kolejna kasa na kolejne etapy.

  6. złoto toczy się w krąg z rąk do rąk, z rąk do rąk pisze:

    Dociekliwy obywatelu xyz, podzielam zdanie Marii, że jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno o pieniądze. Jak się kasa kręci to lecą od tego prowizje nie tylko w banku. Od 25 lat w Busku podczas festiwalu Jamroz jego gwiazdy śpiewają:
    Wielka sława to żart,
    książe błazna jest wart,
    złoto toczy się w krąg 2x
    z rąk do rąk, z rąk do rąk.
    Przeczytaj z uwagą dwa ostatnie wersy a zrozumiesz dlaczego wciąż w BZ się buduje i buduje i buduje, nie konczy się jednego a zaczyna drugie. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl