ED: Budowa wielkiej tężni solankowej w Busku-Zdroju. Prace idą pełną parą. A obok, na stadionie... maniana! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Budowa wielkiej tężni solankowej w Busku-Zdroju. Prace idą pełną parą. A obok, na stadionie… maniana!

13 sierpnia 2019 | Echo Dnia Adam Ligiecki 12 sierpnia 2019 / Jarosław Kruk 13 sierpnia 2019 | | 0 komentarzy

Minęły dwa miesiące od rozpoczęcia budowy kompleksu uzdrowiskowego – z jedną z największych w Polsce tężni solankowych – w Busku-Zdroju. Inwestycja ma wartość blisko 25 milionów złotych. Prace budowlane idą pełną parę, a nowy obiekt ma być gotowy jesienią 2020 roku.

Prace przy budowie tężni solankowej w Busku-Zdroju koncentrują się obecnie na wylewaniu betonowych płyt fundamentowych. / fot: Adam Ligiecki

Roboty przy budowie tężni ruszyły 10 czerwca, generalnym wykonawcą jest firma Perfect z Bilczy. Głównym zadaniem w pierwszym etapie inwestycji było wybudowanie wielkiego zbiornika na solankę. Kolos o pojemności 600 metrów sześciennych, głęboki na cztery metry dziś jest już gotowy. Wykonane zostały też prace zaplanowane w harmonogramie na czerwiec i lipiec.

– Gotowy jest zbiornik na solankę, zalane zostały także ławy, stopy fundamentowe. Wykonaliśmy instalacje, zasypki fundamentowe, betony podkładowe, zagęszczenie gruntu. Płyty fundamentowe tężni wykonane są dzisiaj już w 25 procentach – powiedział nam w poniedziałek Sylwester Przanowski z firmy Perfect, kierownik budowy.

Płyty fundamentowe są najmniej widoczną częścią budowli, lecz nie mniej ważną, niż sama jej konstrukcja. Zwłaszcza w przypadku buskiej tężni – giganta o wysokości ponad 8 metrów, mającej mieć ponad 200 metrów obwodu. To jeden z największych tego rodzaju obiektów w kraju.

Betonowanie płyt prowadzone jest …. – cały artykuł i fotogaleria na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Budowa tężni się posuwa. Termin zakończenia inwestycji – październik 2020 roku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja po sąsiedzku na drugiej sztandarowej inwestycji buskiego magistratu – rozbudowie buskiego stadionu.

Widok na stadion od strony ulicy Waryńskiego, 3 sierpnia 2019.

Pierwotnie całościowa modernizacja obiektów sportowych przy ulicy Kusocińskiego miała być sfinalizowana 5 listopada 2018 roku kosztem prawie 5 milionów złotych.  Nic z tego nie wyszło. Wybrany wykonawca, spółka S-Sport z Katowic, wykonał jedynie 30% prac i opuścił plac budowy. Zostawił stadion rozkopany, były także problemy z zapłatą należności dla podwykonawców.

Tuż przed Wielkanocą podano do wiadomości publicznej informację, że prace zostaną wznowione. – Do zakończenia inwestycji pozostała m.in. przebudowa czterech boisk piłkarskich z oświetleniem i trybunami, budowa kortu do squasha, dokończenie dwóch kortów tenisowych i placu do jazdy na rolkach oraz dwa korty tenisowe. Zostanie również wybudowane boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych – mówił Tygodnikowi Ponidzia Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój, który wcześniej, przez dwie kadencje piastował urząd wiceburmistrza.

30 kwietnia podpisano umowę w tej sprawie. Stosowne dokumenty sygnował burmistrz Waldemar Sikora, skarbnik Artur Tokarz, pełnomocnik burmistrza Tomasz Mierzwa, a także wykonawca Jarosław Zabielski. Firma Usługi Remontowo-Budowlane z Koniemłotów  za 188.553,09 złotych miała dokończyć budowę budynku socjalno-szatniowego, druga – Panorama Obiekty Sportowe z Piaseczna – za 5.985.221,82 złotych brutto miała wykonać resztę. Ogłoszono, że roboty budowlane zakończą się do 31 sierpnia 2019 roku.

I co? I nic… Mimo iż sezon budowlany w pełni na stadionie niewiele się dzieje. Za 3 tygodnie, zgodnie z oficjalnymi deklaracjami buskich władz, powinny strzelać korki szampana podczas uroczystego otwarcia nowoczesnego kompleksu sportowego, a tymczasem przy Kusocińskiego czas jakby się zatrzymał. Maniana. Miliony wydane, terminy zawalone, końca nie widać a ratusz… milczy.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl