Strożyska: Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Żanny Żarkowej, Blanki, Roksany i... parafian, 15.01.2023 [FOTO | VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Strożyska: Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Żanny Żarkowej, Blanki, Roksany i… parafian, 15.01.2023 [FOTO | VIDEO]

22 stycznia 2023 | | | 4 komentarze

W minioną niedzielę, 15 stycznia, tuż po sumie, w murach liczącej ponad 600 lat świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strożyskach odbył się wyjątkowy noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Nawiązujące do Bożego Narodzenia utwory zabrzmiały w aranżacji artystki z Ukrainy,  Żanny Żarkowej. Wybrane utwory zaśpiewała miejscowa młodzież: Blanka i Roksana, kilka kolęd zaśpiewali też wspólnie wszyscy uczestnicy tej noworocznej gali.

15 stycznia 2023, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strożyskach: Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Żanny Żarkowej (ang. Zhanna Zharkova)’, Blanki Pytlik i Roksany Gwóźdź. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl | Tomanek, Wikipedia♂

Rok temu w tym zabytkowym gotyckim  kościele znane kolędy w operowych aranżacjach wykonali studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: sopranistka Marta Wąs i baryton Michał Jewiarz, którym na fortepianie akompaniował Jarosław Mrożek’.

Tym razem u ks. proboszcza Marka Wesołowskiego’ bożonarodzeniowy klimat skrzypcami i głosem wyczarowała Żanna Żarkowa’ z Ukrainy.

Artystka mieszka na Ponidziu już prawie rok. Przyjechała do Polski na początku krwawej, pełnoskalowej wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 napaścią Rosji na jej Ojczyznę′. Schronienie przed bombami i rakietami, drugi dom, odnalazła w Busku-Zdroju. Obdarzona talentem muzycznym, by zarobić na swoje utrzymanie, wiosną 2022 r. dała pierwsze skromne koncerty uliczne w Zdroju. Wdzięk, urok, bogaty repertuar i oryginalne interpretacje znanych utworów sprawiły, że grono odbiorców jej muzyki szybko się powiększało. Dziś pani Żanna jest artystką dobrze rozpoznawalną w słonecznym mieście, mającą na swoim koncie liczne występy i wykonania’ , kilka płyt oraz duże grono fanów.

? Czy wiesz, że: Założycielem Rzeszowa’, stolicy województwa podkarpackiego’, jest Jan Pakosławic’ ze… Strożysk’. Był on właścicielem dóbr strożyskich, dyplomatą na dworze króla Polski. W uznaniu zasług, zaś 19 stycznia 1354 r. Kazimierz Wielki nadał mu miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie.Około 1360 Jan Pakosławic wystawił w Rzeszowie na Staromieściu kościół pw. świętych Wojciecha i Katarzyny.[W♂]

W minioną, trzecią niedzielę stycznia, właśnie Żanna Żarkowa zagrała i zaśpiewała dla licznie przybyłych parafian w Strożyskach’, opodal Nowego Korczyna’. W trakcie blisko godzinnego występu swoje talenty wokalne zaprezentowała także miejscowa młodzież:  Blanka Pytlik i Roksana Gwóźdź. Kolędy „Cicha Noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Gdy się Chrystus rodzi” i wieńczącą występ, „Bóg się rodzi”, zaśpiewał „cały kościół”.

Kilkadziesiąt minut po koncercie, pani Martyna Sadowska-Dryja, redagująca lokalny  fb profil „Strożyska parafia i KGW♂„, podzieliła się na nim, na gorąco, wrażeniami z koncertu:

Dzisiejszy cudowny koncert kolęd w wykonaniu Żanny Żarkowej , Roksany ,Blanki oraz parafian zgromadzonych na mszy świętej. ❤️❤️❤️Wspaniałe przeżycie. Muzyka płynąca z serca .Dziękujemy Jarosław Kruk z infoBusko.pl . Serdeczne podziękowania dla Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju za wsparcie finansowe. Zdjęcia Martyna.Zostawicie komentarz jak wasze wrażenia?

Sądząc po ilości serduszek, lajków i pochlebnych komentarzy można śmiało powiedzieć, że koncert zapisze się na trwale w sercach i pamięci nie tylko miejscowych parafian.

❤️ Artyści i organizatorzy Koncertu serdecznie dziękują Nadwiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu’ w Solcu-Zdroju za udzieloną pomoc.

fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl


Moja relacja video z Koncertu „robi się” jeszcze.. Tymczasem, na fb profilu „Strożyska parafia i KGW♂”  można obejrzeć kilka video’rolek nagranych przez panią Martynę w trakcie Koncertu [link♂].
Wśród nich jest jeden utwór specjalny – pastorałka „Maleńka przyszła miłość”’, zaśpiewany wspólnie już po koncercie przez Żannę i Martynę:

 


A tak kolędy śpiewają przebierańcy w Łapanowie:

Z powyższym video wiąże się ciekawa historia. Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia obchodziłem w kilku miejscach. W drugi dzień ŚBN, w godzinach popołudniowych przemieszczałem się drogami lokalnymi z Krakowa, przez Gdów, do Lipnicy Murowanej. Przejeżdżając przez Łapanów, w pewnym momencie, na rynku, dostrzegłem liczną grupę kolędników. Jako że kojarzonych z Bożym Narodzeniem przebierańców nie widziałem na żywo od bodaj kilkudziesięciu lat, zatrzymałem się więc czym prędzej, podszedłem i poprosiłem o krótki występ dla czytelników infoBusko.pl.
Przesympatyczni Kolędnicy, raz jeszcze serdecznie Wam dziękuję za ten świąteczny prezent!
W nowym Roku 2023 życzę Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności i wielu sukcesów, nie tylko sportowych! 🙂

 

◙ Podobne informacje:

Strożyska: Młodzi artyści z Ponidzia porwali publiczność do wspólnego kolędowania [FOTO/VIDEO]

Teatr z Kałkowa-Godowa kolejny raz podbił serca widzów „Opowieścią wigilijną” wystawioną 18 grudnia na parafialnej scenie w ponidziańskich Strożyskach [FOTO/VIDEO]

RK: Teatr z Kałkowa „Opowieścią wigilijną” podbił serca widzów ze Strożysk [FOTO/VIDEO] | JKR: ❤️

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

I ❤ Ponidzie: Niezwykłe odkrycie w kościele w Strożyskach. Światło dzienne ujrzały unikatowe gotyckie polichromie z XIV w.! [FOTO/AUDIO]

I ❤ Ponidzie: Strożyska – Moniuszko, Chopin, Paderewski – „Z klasyką przez Polskę” – koncert w kościele, 2 sierpnia, 13:00 [AKTUALIZACJA]

I ❤ Ponidzie: „Habemus matrem”. Watykan zadecydował. Święta Kinga patronką Nowego Korczyna, miasta, w którym w 1479 odbył się hołd pruski

Koncert Żanny Żarkovej w Sanatorium Marconi – znane i lubiane przeboje z akcentem świątecznym [FOTO | VIDEO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Strożyska: Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Żanny Żarkowej, Blanki, Roksany i… parafian, 15.01.2023 [FOTO | VIDEO]”

 1. ziomek pisze:

  Rzeszów założył Jan ze Strożyska a w położonej nad Nidą opodal Pińczowa wsi Kopernia, 5 czerwca 1257 r., miało miejsce nadanie przywileju lokacyjnego dla Krakowa. Akt lokacyjny wydał urodzony niedaleko od Strożysk, w Starym Korczynie, książę Bolesław Wstydliwy na wiecu, który odbył się na przylegających do wioski błoniach. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopernia

 2. Do ziomka pisze:

  I co z tego?

 3. Sylwia pisze:

  Przepraszam bardzo, że się włączam w temat, ale ja osobiście uważam, że jeśli idzie o zdradę to wtedy u mnie pieniądze schodzą na dalszy plan. U mnie na pierwszym miejscu jest honor i dobre imię.

 4. Sylwia pisze:

  przepraszam, pomyłka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl