Strożyska: Młodzi artyści z Ponidzia porwali publiczność do wspólnego kolędowania [FOTO/VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Strożyska: Młodzi artyści z Ponidzia porwali publiczność do wspólnego kolędowania [FOTO/VIDEO]

26 stycznia 2022 | | | 2 komentarze

Wyjątkowych muzycznych emocji, dzieląc się swoimi talentami, dostarczyli wybitni artyści z Ponidzia podczas wokalno-instrumentalnego koncertu kolęd we wnętrzu gotyckiej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Strożyskach. W programie znalazły się tradycyjne polskie kolędy, m.in.: „Mędrcy świata”, „W żłobie leży” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. – poinformowała na gorąco, po występie, w piątek, 21.01.2022 r. redaktor Marta Gajda-Kruk na portalu Radia Kielce.

21.01.2022, Strożyska, kościół pw. Wniebowzięcia NMP: Koncert świąteczny w wykonaniu Marty Wąs, Michała Jewiarza, Jarosława Mrożka i Roksany Gwóźdź. / fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl

Znane kolędy w operowych aranżacjach wykonali studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaśpiewali sopranistka Marta Wąs i baryton Michał Jewiarz, a na fortepianie zagrał Jarosław Mrożek.

Nasze trio – niczym trzej królowie, tyle, że nie ze wschodu, a z zachodu przybyli, z Katowic, ale wszyscy pochodzimy z Ponidzia – zaznaczył Michał Jewiarz.

Jak to Jerzy Stuhr zaśpiewał „Śpiewać każdy może”. Natomiast św. Augustyn napisał: „Ten kto śpiewa, dwa razy się modli”. Dodałbym, ten kto nie potrafi, to może nawet i trzy razy, bo nie dość, że modli się sam śpiewający, to jeszcze sąsiedzi gorliwie się modlą, żeby przestał – żartobliwie zachęcił do wspólnego śpiewania Michał Jewiarz.

Ksiądz Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach, zaznaczył, że to pierwszy, ale nie ostatni koncert w tej wiekowej świątyni.

Dziękuję za tę wspaniałą ucztę duchową. Daliśmy się unieść wspaniałym pieśniom – dodał.

U boku artystów wystąpiła Roksana Gwóźdź z Badrzychowic / fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl

U boku artystów wystąpiła Roksana Gwóźdź z Badrzychowic, która wykonała pastorałkę „W grudniowe noce”. Ponadto Jarosław Mrożek wykonał improwizację do kolędy „Gdy śliczna panna”.

Marta Wąs pochodzi z Kamieńczyc w gminie Kazimierza Wielka. Swoje pierwsze kroki wokalne podjęła w szkole muzycznej w Kielcach, następnie rozpoczęła studia na kierunku wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jarosław Mrożek, rzemiosło jakim jest umiejętność gry na organach nabył w kieleckiej szkole muzycznej, następnie podjął naukę gry na instrumentach klawiszowych na wydziale jazzu w Katowicach. Z kolei Michał Jewiarz uczył się w Sosnowcu, gdzie ukończył II stopień szkoły muzycznej, a następnie w Katowicach. W 2019 roku zadebiutował w Operze Śląskiej w spektaklu „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki.

źródło: Radio Kielce♂Jarosław Kruk: Będąc pod wielkim wrażeniem „Koncertu świątecznego”, 6 stycznia, który Marta, Michał i Jarek zaprezentowali w kościele św. Brata Alberta w Busku♂, wyszedłem z inicjatywą jego powtórzenia w wiekowej, pamiętającej czasy króla Kazimierza Wielkiego strożyskiej świątyni.  Pomysł został dobrze przyjęty zarówno przez proboszcza parafii, ks. dr Marka Wesołowskiego jak i przez naszych ponidziańskich pięknych, młodych i utalentowanych artystów.

Warto wspomnieć, że walory wnętrza i akustykę tej liczącej setki lat świątyni docenił Polski Impresariat Muzyczny, przedstawiając  2 sierpnia 2020 r.  koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”♂. W średniowiecznych murach zabrzmiały wtedy pieśni i utwory kameralne Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego w interpretacjach znakomitych artystów: Anny Radziejewskiej (mezzosopran)♂, Mileny Lange (sopran) i Pawła Sommera (fortepian).

Wspólnymi siłami, z dodatkową pomocą parafian i pań z KGW w Strożyskach, w ciągu zaledwie dwóch tygodni spontaniczna idea przybrała realny wymiar.

Publiczność Strożyskiej parafii była dla nas bardzo życzliwa. Mimo mroźnej temperatury na zewnątrz przyjęła nas bardzo ciepło. Wystarczyła mała zachęta z naszej strony, żeby cały kościół wypełnił się wspólnym śpiewem znanych kolęd. Byłem zachwycony wręcz natychmiastową reakcją. Boże Narodzenie to niezwykły czas, kiedy wzajemny śpiew tworzy wyjątkową więź wspólnoty. W tym przypadku nie było inaczej. Serdeczne podziękowania składam na ręce księdza proboszcza Marka Wesołowskiego za możliwość zorganizowania koncertu w tej wielowiekowej świątyni. – powiedział dla @iB tuż po koncercie zapytany o wrażenia Michał Jewiarz.

Jak wyszło? Pozostawiam to do Państwa oceny 🙂 Koncert rejestrowały kamery Ponidzie.TV, relacja z tego wydarzenia „tworzy się” i zapewne wkrótce pojawi się w internecie. Póki co „mówią” prezentowane powyżej zdjęcia mojego autorstwa 🙂


„Z klasyką przez Polskę”

| Strożyska, 2 sierpnia 2020 r.

Latem 2020 r.  w Strożyskach odbył się jeden z cyklu koncertów „Z klasyką przez Polskę” Polskiego Impresariatu Muzycznego. W upalne niedzielne południe, 2 sierpnia, tuż po sumie, w średniowiecznych murach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  zabrzmiały pieśni i utwory kameralne Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego w interpretacjach znakomitych artystów: Anny Radziejewskiej (mezzosopran)♂, Mileny Lange (sopran) i Pawła Sommera (fortepian). Poniższa galeria moich zdjęć jest pamiątką tego ważnego w życiu lokalnej społeczności.


◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Strożyska – Moniuszko, Chopin, Paderewski – „Z klasyką przez Polskę” – koncert w kościele, 2 sierpnia, 13:00 [AKTUALIZACJA]

Koncert Świąteczny w kościele św. Brata Alberta – 6 stycznia 2022 – [VIDEO/FOTO]

? Koncert Świąteczny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Strożyskach. Piękne polskie kolędy i pastorałki wybrzmią sopranem lirycznym i barytonem – 21 stycznia, g. 18:00

I ❤ Ponidzie: Niezwykłe odkrycie w kościele w Strożyskach. Światło dzienne ujrzały unikatowe gotyckie polichromie z XIV w.! [FOTO/AUDIO]

I ❤ Ponidzie: Wnętrze świątyni w Strożyskach odzyskuje dawny blask

RK: Teatr z Kałkowa „Opowieścią wigilijną” podbił serca widzów ze Strożysk [FOTO/VIDEO] | JKR: ❤️

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Strożyska: Młodzi artyści z Ponidzia porwali publiczność do wspólnego kolędowania [FOTO/VIDEO]”

  1. L.L. pisze:

    No to parafianie mieli wspaniała ucztę duchową.P. Krukowi, należą się ogromne podziękowania.

  2. […] W styczniu 2022 r. śpiewająca sopranem lirycznym Marta Wąs wspólnie z grającym na instrumentach Jarosławem Mrożkiem oraz buskim barytonem Michałem Jewiarzem dali pokaz swoich wyjątkowych talentów prezentując „Koncert świąteczny” – 6 stycznia w świątyni pw. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju♂ i 21 stycznia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Strożyskach♂. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl