PAP: Rosja zaatakowała Ukrainę - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PAP: Rosja zaatakowała Ukrainę

24 lutego 2022 | | | 17 komentarzy

Trwa atak sił rosyjskich na ukraińską infrastrukturę wojskową – informują oficjalne źródła wojskowe Ukrainy i Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. W Kijowie słychać było wybuchy, ludność ewakuuje się do schronów. Separatyści informują o walkach w Donbasie. informuje 24.02.2022 r. o godzinie 07:24 Polska Agencja Prasowa  

„Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą infrastrukturę wojskową, w naszą straż graniczną. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy” – przekazał w czwartek nad ranem prezydent Wołodymyr Zełenski.

>>>  Gen. Jarosław Stróżyk: To jest wojna, ogłosił ją o 3:45 człowiek, który ma obsesje czasów II wojny  <<<

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował o tym, że nieprzyjaciel rozpoczął intensywny ostrzał jednostek na wschodzie kraju, a także wojskowych ośrodków kontroli i lotnisk w innych regionach. „Armia ukraińska broni się i odpiera wojska rosyjskie (…) Sytuacja jest pod kontrolą” – napisał Reznikow w wydanym nad ranem oświadczeniu.

>>> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa Ukraińców do mobilizacji  <<<
RMF24.pl [24.02.2022]

Jak poinformowała telewizja CNN, powołująca się na ukraińską straż graniczną, na terytorium Ukrainy weszły wojska białoruskie, przekraczając przejście graniczne w Senkiwce w obwodzie czernichowskim.

>>> Inwazja Rosji na Ukrainę. Atak z ziemi i powietrza. Tak reagują media społecznościowe [FILMY]  <<<
RMF24.pl [24.02.2022]

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że sił zbrojne tego kraju atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy, jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa – według ministerstwa – broni o wysokiej precyzji. W oświadczeniu rosyjskiego MON zaznaczono, że „ludności cywilnej nic nie grozi” i że rosyjska armia nie dokonuje ostrzałów artyleryjskich ani lotniczych na miasta Ukrainy.

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zestrzelono pięć rosyjskich samolotów i… cały artykuł na źródłowej stronie busko.com.pl

źródło: PAP

 ◙ Podobne informacje:

Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa

Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow – zatwierdzono IV rozbiór Polski

Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku

PR24: Aleksiej Nawalny. Kim jest człowiek, który ryzykuje życie, by pokazać światu prawdę o reżimie na Kremlu? A w Busku?…

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

17 odpowiedzi na “PAP: Rosja zaatakowała Ukrainę”

 1. Turecki dron zniszczył rosyjski system BUK. Zobacz wideo pisze:

  Turecki dron Bayraktar TB2 zniszczył rosyjski system BUK w rejonie Maliny w obwodzie żytomierskim – poinformował naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2910355,Turecki-dron-zniszczyl-rosyjski-system-BUK-Zobacz-wideo

 2. "Strzelają do nas jak do kaczek". Relacja rosyjskiego żołnierza. Ulica śmierci. pisze:

  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2910354,Strzelaja-do-nas-jak-do-kaczek-Relacja-rosyjskiego-zolnierza

 3. Punkt zwrotny Europy. Koniec partnerstwa Niemcy - Rosja - Justyna Gotkowska i Piotr Zychowicz - 27.02.2022 pisze:

  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=VI8ArLi5pIM

 4. Boris Johnson: Putin nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi ze swoich rąk, historia i świat na zawsze potępią Putina pisze:

  Władimir Putin nigdy nie będzie w stanie zmyć krwi ze swoich rąk. Na zawsze potępią go świat i historia – powiedział w Izbie Gmin brytyjski premier Boris Johnson.
  24.02.2022, https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2908393,Kolejne-sankcje-Wielkiej-Brytanii-Johnson-historia-i-swiat-na-zawsze-potepia-Putina

 5. Rosjanie strzelają do ewakuowanych cywilów - kobiet, dzieci i niepełnosprawnych pisze:

  Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, którymi ewakuują się cywile. Z tego powodu rannych zostało wiele kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych – poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform – 28.02.2022
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2910418,Ukrainska-minister-Rosjanie-strzelaja-do-ewakuowanych-cywilow-kobiet-dzieci-i-niepelnosprawnych

 6. Ukraińcy z legii cudzoziemskiej będą bronić ojczyzny. Jest zgoda na ich powrót do kraju pisze:

  [28.02.2022] Ukraińcy służący we francuskiej legii cudzoziemskiej będą mogli w pełnym rynsztunku bojowym udać się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny – przekazało Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2910434,Ukraincy-z-legii-cudzoziemskiej-beda-bronic-ojczyzny-Jest-zgoda-na-ich-powrot-do-kraju

 7. "Cały naród stanął do walki"-były wojskowy o obronie Ukrainy. Zauważa ogromne znaczenie ukraińskiej OT. Zwraca uwagę, że PL, oprócz rozwijania WOT powinna "rozpocząć prace nad powszechnym dostępem Polaków do broni palnej" pisze:

  [28.02.2022] – W kwestii obrony Ukrainy w tej chwili kluczowa jest idea zrywu przeciwko najeźdźcy, agresorowi – ocenił na antenie Polskiego Radia 24 były wojskowy i bloger podpisujący się w mediach „wczoraj żołnierz dziś tata”.
  Ukraina broni przed rosyjską agresją już piąty dzień. – To, co widzimy na Ukrainie dzisiaj to jest obrona narodowa – podkreślił gość audycji. Zaznaczył, że Ukraińcy są przygotowani i wyszkoleni do walki. Przypomniał, że ukraińscy żołnierze jeździli z Polakami na misje zagraniczne.
  Były żołnierz Wojska Polskiego zauważył ogromne znaczenie ukraińskiej obrony terytorialnej, która „radzi sobie z grupami dywersyjnymi”. W dalszej części audycji zwrócił uwagę na płynące z tej sytuacji ewentualne wnioski dla Polski, która oprócz rozwijania WOT powinna „rozpocząć prace nad powszechnym dostępem Polaków do broni palnej”. Zaznaczył, e powszechne nie oznacza „dla każdego”. Zaznaczył, że powinno to się odbywać systemowo i rozpocząć od edukacji na poziomie szkół, gdzie powinno odbywać się szkolenie z tematyki obronnej i pierwszej pomocy.

  https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2910519,Caly-narod-stanal-do-walki-Bloger-i-byly-wojskowy-o-obronie-Ukrainy

 8. Ochotnicy z Łotwy będą mogli walczyć na Ukrainie. Parlament przyjął szczególną poprawkę pisze:

  [28.02.2022] Łotewski parlament jednogłośnie zezwolił obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjską inwazją. Pozwolenie to wprowadza przyjęta w poniedziałek poprawka do ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

  – Nasi obywatele, którzy chcą wspierać Ukrainę i dobrowolnie walczyć w obronie niepodległości Ukrainy i naszego wspólnego bezpieczeństwa, muszą mieć zapewnioną taką możliwość – powiedział Juris Rancans, przewodniczący parlamentarnej komisji obrony, spraw wewnętrznych i zapobiegania korupcji, która przygotowała projekt.
  Poprawka do ustawy o bezpieczeństwie narodowym została przyjęta jednomyślnie. Zmiany wejdą w życie we wtorek.

  Łotewska ustawa o bezpieczeństwie narodowym stanowi, że obywatelom Łotwy zabrania się służby w siłach zbrojnych utworzonych poza granicami kraju. Dotychczasowe wyjątki dotyczą m.in. państw członkowskich Unii Europejskiej czy NATO. Zezwolenie na służbę wojskową na Ukrainie stanowi najnowszy wyjątek.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2910534,Ochotnicy-z-Lotwy-beda-mogli-walczyc-na-Ukrainie-Parlament-przyjal-szczegolna-poprawke

 9. HISTORIA REALNA 28.02.2022: Ukraina walczy! Czy Putin przegra wojnę? Jarosław Wolski i Piotr Zychowicz pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=KkLuJ0aqM4o

 10. Wojna na Ukrainie. Charków ostrzelano rakietami Grad i pociskami manewrującymi. Są ofiary pisze:

  1.03.2022: Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że rosjanie „ostrzelali Charków na wschodzie Ukrainy rakietami Grad i pociskami manewrującymi”. Na razie wiadomo o dwóch zabitych i ok. 20 rannych. Trwa akcja ratunkowa.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2911278,Wojna-na-Ukrainie-Charkow-ostrzelano-rakietami-Grad-i-pociskami-manewrujacymi-Sa-ofiary

 11. Sankcje pogrążają Rosję. Maersk odmówił przewozu kontenerów, Francja zapowiedziała totalną wojnę gospodarczą pisze:

  [01.03.2022] Rosyjska agresja na Ukrainę oraz zachodnie sankcje doprowadziły w Rosji do bezprecedensowego wzrostu zapotrzebowania na gotówkę – poinformowało we wtorek PKO Research. Od 24 lutego Rosjanie najprawdopodobniej wypłacili ok. 1,8 bln rubli, czyli ok. 18 mld dol.
  Na Rosję zostały nałożone sankcje za napaść na Ukrainę. Wśród sankcji znalazło się zamrożenie aktywów Banku Rosji na Zachodzie, co oznacza, że instytucja ta straciła możliwość dysponowania połową zgromadzonych środków, wynoszących 630,2 mld dolarów. Część banków rosyjskich została odłączona do systemu SWIFT, służącego do płatności międzynarodowych, a także uniemożliwiono im dokonywanie operacji finansowych w głównych walutach światowych.
  Korea Południowa wstrzymała transakcje. Francja zapowiedziała wojnę totalną. Maersk wstrzymał kontenery.
  https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2911293,Sankcje-pograzaja-Rosje-Maersk-odmowil-przewozu-kontenerow-Francja-zapowiedziala-totalna-wojne-gospodarcza

 12. Rosja zbombardowała Kijów. 28 lutego na stolicę Ukrainy spadły pociski balistyczne Iskander. Wcześniej zrobił to Hitler w 1941 r. pisze:

  [01.03.2022] Okrążenie Kijowa 1941. Rankiem 22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały swojego dotychczasowego sojusznika – ZSRR. Słabo przygotowana i skoordynowana obrona Armii Czerwonej skutkowała zwycięstwami Wehrmachtu. Bitwa o Kijów stanowiła jedno z największych z nich.
  Kijów – wówczas trzecie co do wielkości miasto ZSRR po Moskwie i Leningradzie – został zamknięty w pierścieniu okrążenia. Uznawane jest ono za największe okrążenie w dziejach wojen. W efekcie prowadzonej od 23 sierpnia do 26 września 1941 roku operacji pięć radzieckich armii przestało istnieć. Niemcy pojmali według swoich szacunków 665 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. Zniszczono 400 radzieckich czołgów.

  W bitwę kijowską zaangażowanych było pół miliona niemieckich żołnierzy. Miasto było ostrzeliwane przy pomocy artylerii i nalotów bombowych.

  https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2911219,Rosja-zbombardowala-Kijow-Wczesniej-zrobil-to-Hitler-Zobacz-zdjecia-z-1941-roku

 13. Zacięte walki w ukraińskim Mikołajowie. "Rozstrzelano dyrektora szkoły" pisze:

  [04.03.2022] – Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte – przekazał doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. W okolicy Mikołajowa toczyły się w piątek zacięte walki. Szef władz obwodowych informował o ataku Rosjan na budynek szkoły i rozstrzelaniu dyrektora tej placówki w Basztance. Po południu w mieście znów ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2913522,Zaciete-walki-w-ukrainskim-Mikolajowie-Rozstrzelano-dyrektora-szkoly

 14. Premier: Putin to pozbawiony ludzkich odruchów zbrodniarz pisze:

  [04.03.2022] W nowym podkaście opublikowanym na Facebooku premier Mateusz Morawiecki zaapelował, abyśmy „Putina nie nazywali szaleńcem”. „To nie szaleniec, to pozbawiony ludzkich odruchów zbrodniarz; ludobójca, który postępował i postępuje do bólu metodycznie” – ocenił. Zaznaczył również, że konsekwencje wojny, którą wywołał prezydent Rosji „mogą nieść katastrofę dla całej ludzkiej cywilizacji”.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2913924,Premier-Putin-to-pozbawiony-ludzkich-odruchow-zbrodniarz

 15. Ukraińska kontrofensywa w Charkowie. Rosjanie atakują zakazanymi przez prawo międzynarodowe bombami kasetowymi [RELACJA] pisze:

  [04.03.2022] Siły ukraińskie przeszły do kontrofensywy w regionie Charkowa i zepchnęły agresorów z powrotem na granicę. Rosjanie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta. Używają przy tym także zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych. W ataku ucierpiał dziś Pokrowsk w obwodzie donieckim. Na bieżąco śledzimy doniesienia ze Wschodu.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2913191,Ukrainska-kontrofensywa-w-Charkowie-Rosjanie-atakuja-bombami-kasetowymi-RELACJA

 16. Gen. Leon Komornicki: działania Rosji na Ukrainie noszą znamiona ludobójstwa pisze:

  [02.03.2022] Rosjanie stosują broń zabronioną, która nie powinna być stosowana wobec ludności cywilnej, w miastach niszczone są obiekty cywilne, osiedla mieszkaniowe, stosowane są bomby kasetowe. Są używane niedozwolone formy, które mają charakter ludobójstwa – mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, b. wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

  https://www.polskieradio24.pl/130/8358/Artykul/2912379,Gen-Leon-Komornicki-dzialania-Rosji-na-Ukrainie-nosza-znamiona-ludobojstwa

 17. Rosja użyła ładunków termobarycznych. Gen. Skrzypczak: to straszna broń zakazana przez Konwencję Genewską pisze:

  [01.03.2022] – Rosjanie chcą przekonać ludzi, że każda obrona jest bezcelowa, bezsensowna i wszyscy, którzy chcą bronić miast będą pogrzebani w ich ruinach – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak.
  Rosyjskie wojska ostrzelały Mariupol i szturmują Chersoń na południu Ukrainy. Coraz częściej celem pocisków są osiedla i ludność cywilna. Atakowana jest także także Ochtyrka, w obwodzie sumskim w północno-wschodniej Ukrainie. Tam według doniesień Ukrainy, Rosjanie zrzucili zakazaną przez Konwencję Genewską bombę próżniową, zwaną też termobaryczną.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2911130,Rosja-uzyla-ladunkow-termobarycznych-Gen-Skrzypczak-to-straszna-bron-wyniszcza-zabija-wypala-wysysa

  Sygnały Dnia 1 marca 2022 roku, rozmowa z gen. Waldemarem Skrzypczakiem

  https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2911177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl