Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku - może szpital tymczasowy na Hali PMOS ? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku – może szpital tymczasowy na Hali PMOS ?

20 października 2020 | Jarosław Kruk 20.10.2020 | | 12 komentarzy

Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach – powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. informuje portal PolskieRadio24.pl

Marcin Jędrychowski ocenił także, że szpitale polowe posłużyłby optymalizacji zasobów – w szpitalu polowym istnieje możliwość takiego wydzielenia kilku lub kilkunastoosobowych sal, aby zoptymalizować opiekę kadry medycznej nad pacjentami.

Z uwagi na najważniejszy brak, czyli brak profesjonalnej kadry, taka organizacja pracy przy pacjentach w stanie lekkim i średnio ciężkim jest bardziej efektywna, niż zajmowanie się pacjentami leżącymi w jedno czy dwuosobowych pokojach – powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jego zdaniem idea tworzenia szpitali polowych jest potrzebna w dużych skupiskach miejskich, gdzie „niezależnie od sporej ilości jednostek medycznych brak jest możliwości wytworzenia dużej ilości miejsc opieki nad pacjentami covidowym”.

Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach – powiedział dyrektor i dodał m.in., że do szpitali polowych w USA trafiali pacjenci wypisywani z normalnych szpitali pod pewnymi warunkami, np. że w ich przypadku suplementacja tlenu nie przekracza 6 litrów na minutę, a saturacja, czyli poziom natlenienia krwi, nie była mniejsza niż 85 proc.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że resort przygotowuje koncepcję szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich. Szpitale tymczasowe mają… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.24.pl – po kliknięciu na link

 


Powstanie tymczasowych szpitali polowych w każdym województwie zapowiedział 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiadomo już na pewno, że taka jednostka na 500 łóżek powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie –  informuje Radio Kielce.

Hale wystawiennicze Targów Kielce zostały wytypowane na tymczasowy szpital polowy dla osób chorych na Covid-19. Taką decyzję podjął wojewoda świętokrzyski po konsultacjach z władzami miasta. Zbigniew Koniusz informuje, że na razie nie wiadomo kiedy szpital będzie uruchomiony, zależy to od liczby zakażeń koronawirusem w naszym regionie.

Przewidujemy, że w szpitalu polowym będzie około 900 łóżek. Na razie nie ma ustalonego terminu jego otwarcia. Jesteśmy na etapie ustaleń technicznych i logistycznych. Dzisiaj omawialiśmy ten temat z władzami miasta, które bardzo życzliwie i profesjonalnie podchodzą do tematu – dodał wojewoda Zbigniew Koniusz.

>>>   Zła sytuacja Targów Kielce. Wezmą kredyt i obniżą pensje   <<<

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce podkreśla, że spółka jest przygotowana do ewentualnego przekształcenia hali wystawienniczych w szpital.

W związku z tym, że pandemia nie odpuszcza, nie będziemy w naszych halach organizować żadnych imprez wystawienniczych, czy kongresów. Przynajmniej przez jakiś czas będzie to niemożliwe, w związku z tym nie ma problemu, by udostępnić hale na potrzeby szpitala polowego. Uważamy to wręcz za nasz obowiązek – dodaje.

Mamy przecież nie tylko hale, które zajmują powierzchnię 36 tysięcy metrów kwadratowych, ale też dobry dojazd, lądowisko dla helikopterów, dużą liczbę miejsc parkingowych oraz spory, zamknięty teren – wylicza Andrzej Mochoń.


 

Jarosław Kruk: W sytuacjach nadzwyczajnych często należy podejmować nadzwyczajne decyzje i stosować nadzwyczajne środki. Z takim  odległym od normy czasem, z powodu koronawirusa, mamy obecnie do czynienia. Słyszy się wiele wypowiedzi licznych osób, pozwolę sobie i ja wyrazić moją opinię.

>>>   Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: w ciągu kilku dni osiągnie gotowość   <<<

Powstanie tymczasowych szpitali polowych w każdym województwie zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, o wykorzystaniu hal Targów Kielce na szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem z województwa świętokrzyskiego zdecydował wojewoda Zbigniew Koniusz – te decyzje i działania wydają się zbieżne ze stanowiskiem dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego:  – Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach.

fot: 1. szpital tymczasowy w Hiszpanii, 2., 3. Hala Targów Kielce, 4. Hala PMOS w Busku-Zdroju

Ja, z mojego skromnego poziomu, podpisuję się pod zdaniem dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i w pełni doceniam zapowiedzi ministra i decyzje wojewody by niezbędne dodatkowe zaplecze szpitalnego tworzyć w aranżowanych czasowo na ten cel np. obiektach sportowych i wystawienniczych. Dzięki temu, nie uszczuplając liczby miejsc w istniejących szpitalach, przybywa w ustronnych miejscach duża liczba łóżek dla chorych na COVID-19. Podobne „awaryjne” rozwiązanie lokalizacji izolatorium w Busku-Zdroju sugerowałem wiosną, gdy opowiadałem się za zorganizowaniem go w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach lub jakichś koszarach wojskowych na uboczu. a nie w Szpitalu „Krystyna”.

W normalnych szpitalach, na oddzielnych, bezpiecznie odseparowanych oddziałach – tak jak mówi dyr. Marcin Jędrychowski – hospitalizowałoby się j jedynie ułamek pacjentów, tych w stanie ciężkim. Pozostałe oddziały i poradnie działałyby normalnie i byłyby dostępne dla pacjentów niecovidowych, którzy też przecież potrzebują dostępu do lekarza, opieki i leczenia.

„– W związku z tym, że pandemia nie odpuszcza, nie będziemy w naszych halach organizować żadnych imprez wystawienniczych, czy kongresów. Przynajmniej przez jakiś czas będzie to niemożliwe, w związku z tym nie ma problemu, by udostępnić hale na potrzeby szpitala polowego. Uważamy to wręcz za nasz obowiązek – dodaje Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce”

Warto zauważyć, że przecież z racji epidemii zarówno Stadion Narodowy jak i Targi Kielce praktycznie nie działają. Zatem zagospodarowanie ich na szpitale polowe, raz – zwiększy ogólną liczbę łóżek dla chorych, dwa – poprawi sytuację ekonomiczną SN i TK.

Wydaje mi się, że ten model awaryjnego działania można zastosować i na poziomie powiatu buskiego. Uważam, że – podobnie jak  w Warszawie szpital polowy utworzony zostanie na Stadionie Narodowym, a w Kielcach ewentualnie w halach Targów Kielce – tak w obecnej sytuacji powinno się rozważyć stworzenie dodatkowego covidowego zaplecza szpitalnego  w Busku w obszernej hali sportowej PMOS przy Kusocińskiego. Zaaranżowanie jej do standardu widocznego na zdjęciu z Hiszpanii ( ścianki np. w technologii gips-karton – ekipy montażowe w ciągu kilku dni budują tak boksy wystawiennicze na terenie Targów Kielce ) nie powinno być dużym problemem.

Przy tym rozwiązaniu buski ZOZ mógłby nadal udzielać pomocy innym chorym i potrzebującym. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że po przetoczeniu się covidowego tsunami taki „morowy” szpital polowy można będzie łatwo zdemontować, zutylizować bezpiecznie co potrzeba, a halę skutecznie odkazić.

Podobnie można by zadziałać i w innych miastach – np. w Pińczowie również wykorzystać awaryjnie halę sportową – wzrosła by w ten sposób znacząco ogólna liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem, a nie ubyłoby zbytnio miejsc dla innych chorych i nie zmniejszyłby się dostęp potrzebujących do innych specjalistów.

Organizowanie szpitali polowych w dużych obiektach użyteczności publicznej, np. w szkołach to nic nowego – w czasach PRL, z racji tego, że obóz socjalistyczny utrzymywany był po cichu w stałej gotowości do wojny, np. wiele szkół projektowano i budowano w ten sposób, by w razie „W” można w nich było szybko i sprawnie urządzić awaryjne zaplecze medyczne.  /JKR

 

◙ Podobne informacje:

Gorąca linia: Buski ZOZ wkrótce szpitalem jednoimiennym? Tak. Wojewoda podjął decyzję

RK: W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem – a co z Buskiem?

ED: Koronawirus w szpitalu „Krystyna” w Busku-Zdroju. Dwie osoby z personelu są zakażone, wstrzymano otwarcie lecznicy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

12 odpowiedzi na “Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku – może szpital tymczasowy na Hali PMOS ?”

  1. romuald pisze:

    Rząd dał ciała bo zamiast przygotowywać łóżka to szykował sobie stołki. I tak, jak zwykle, szary obywatel może sobie zejść w spokoju w hali sportowej, wystawienniczej bądź magazynowej leczony przez studenta 4 roku medycyny lub, co gorsza, studenta nauk o zdrowiu (np dietetyk będzie anestozjologiem, asystentka stomatologiczna – pulmonologiem a higienistka – chirurgiem). Szlag by trafił to typowo polskie dziadostwo.

  2. redakcja pisze:

    Jarosław Kruk do romuald: Wielu chorych na COVID, z tego co czytam, lekko przechodzi zakażenie i to dla tego typu pacjentów mają być szpitale polowe.

  3. Romuald do Redakcji pisze:

    Jeżeli wielu lekko przechodzi zakażenie to niech przechodzi je w domu a nie w szpitalu polowym, w którym będzie problem z ubikacjami, bieżącą wodą, prywatnością a przede wszystkim z lekarzami. Wszak nie tak dawno pokazano im środkowy palec i kazano spieprzać za granicę.

  4. krecz pisze:

    Zgadzam sie z Romualdem w calosci osoba bez objawow winna sie leczyc w domu, Pan redaktor juz odplynal w tym swoim wywiadzie, ale co z tego ze beda miejsca i narobimy ich wszedzie jak nie ma kadry. Dzis trzeba sie modlic by pielegniarki byly jak matka Teresa z Kalkuty, choc niestety to panstwo chyba tego nie widzi kto jest na linii frontu wypowiedz jednego z v-ce premierow poraża.

  5. Kate pisze:

    LECZYĆ W W DOMU? TAK. ALE W BLOKOWISKACH TO JUŻ ŚREDNI POMYSŁ. A CO Z DEZYNFEKCJĄ PRZESTRZENI WSPÓLNYCH JAK KLATKI SCHODOWE?

  6. Dość głupoty pisze:

    Bez przesady w szpitalu 200 łóżek covidowych plus dwa sanatoria. Moze całe Busko przekształćmy na szpital zakaźny! Czy ktoś tu z Państwa myśli logicznie?

  7. krecz pisze:

    Obym sie mylił w Busku coraz wiecej pozytywnych wynikow i mysle ze to nie jest wynikien tego czym uraczono nasze miasto, za kilka tygodni to miasto bedzie sie kojarzyc nie z uzdrowiskiem, a tym o czym nie chce nawet myslec. Brawo Panie redaktorze kopac Pan umie samorzadowcow, umie skladac zawiadomienia do roznych instytucji, a gdzie rzetelność dziennikarska i brak obiektywizmu, a ponoc tak Panu zalezy na tym mieście, jest Pan wysoki ale maly duchem jak Pan kiedys sam siebie okreslil, co Panu da dzis pisanie o tym co robi samorzad, jak niedlugo nie teznia stadion i Bog wie co jeszcze miasto zniszczy,a Covid – Pan bedzie dalej malym czlowiekiem, Pan jest tak wiarygodny jak, a zreszta i tak pisze do sciany!!!! I jeszcze jedno portale służą do tego by bronic tego co nazywa sie nasza ojczyzna ten portal.abdykowal od kilku dni niestety

  8. […] Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku – mo… […]

  9. […] Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku – mo… […]

  10. […] Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański. A w Busku – mo… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl