RK: W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem - a co z Buskiem? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem – a co z Buskiem?

8 kwietnia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 06.04.2020 / Jarosław Kruk 08.04.2020 | | 37 komentarzy

Na ten cel zostanie wykorzystany Uzdrowiskowy Szpital Krystyna. Zarząd Spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A podpisał w poniedziałek w tej sprawie umowę z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, który będzie koordynował zadanie. Zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia, szpital ten przygotowuje się na zwiększoną liczbę zachorowań. informuje Radio Kielce

Jak informuje Wojciech Lubawski, prezes zarządu Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A będzie to miejsce dla osób zakażonych koronawirusem. Buski obiekt jest w stanie zagwarantować 260 miejsc.

– Mogą tam trafić osoby, u których choroba przebiega bezobjawowo, pacjenci o łagodnym przebiegu choroby, będzie to też miejsce w którym będą przebywać osoby oczekujące na wynik testu, a których warunki domowe nie pozwalają na spędzenie tego czasu w domu – zaznacza.

Przebywające tam osoby będą miały zapewnioną opiekę medyczną. Otrzymają pełne wyżywienie. Koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

O tym kto będzie tam kierowany zadecyduje sanepid i lekarze. W województwie świętokrzyskim izolatorium powstało także w… cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

>> Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. – Uzdrowiskowy Szpital KRYSTYNA

 


Jarosław Kruk: W mojej ocenie nie jest to szczęśliwe rozwiązanie dla miasta uzdrowiskowego Busko-Zdrój, ani w perspektywie bieżącej, ani w długoterminowej.
Oceniając na dzień dzisiejszy tworzenie izolatorium w sanatorium Krystyna, w jednostce, w której pracują osoby z Buska, to biorąc pod uwagę choćby matematyczny rachunek prawdopodobieństwa, podniesie to znacząco możliwość przeniesienia koronawirusa „w miasto”. A tak się składa, że wskutek prowadzonej od lat  takiej a nie innej polityki przez władze lokalne, Busko-Zdrój stało się miastem seniorów w dużej mierze – osób, których życie jest najbardziej zagrożone w przypadku infekcji.

Patrząc przyszłościowo – „łatka” koronawirusa i COVID-19 , która przylgnie do Buska i  do jego sanatoriów, obawiam się, że zapadnie głęboko w świadomość i zrobi dużą szkodę wizerunkową i finansową w perspektywie następnych lat. Cmentarze choleryczne sprzed 200 lat do dziś większość odruchowo omija szerokim łukiem.

Moim zdaniem, takie izolatorium lepiej by było zorganizować w miejscu ustronnym, na przykład – pomysł na gorąco – w jakichś koszarach wojskowych na uboczu. Jak się skończy epidemia poddałoby się je gruntownemu odkażeniu i mogłyby działać na nowo. W przypadku sanatorium Krystyna, mimo najlepszego odkażenia, obawiam się , że ślad w ludzkiej świadomości i pamięci pozostanie na długo.

PS. Grafikę przygotowałem na inną okoliczność – Każdy sobie rzepkę skrobie – Czy megatężnia w Zdroju zaszkodzi „Krystynie” ?, a tu okazuje się, że do tej informacji pasuje jak ulał .

 

◙ Podobne informacje:

RK: W Busku Powiat wyznaczył obiekt do kwarantanny zbiorowej i uruchomił rezerwę dotyczącą klęsk żywiołowych

Interaktywna mapa z aktualizowanymi na bieżąco informacjami o zakażeniach koronawirusem na świecie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

37 odpowiedzi na “RK: W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem – a co z Buskiem?”

 1. Gargi pisze:

  W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem – a co z Buskiem?

  Rozjebał mnie ten tytuł hahahaha

 2. Marcin pisze:

  BUSKO Nie ma wirusa!!!
  Mamy mieć izolatoria w Busku
  Starosto i Burmistrzu zabezpieczcie NAS błagamy!!!

 3. Obiektywny pisze:

  Ale izolatoria to jest odgórna decyzja władz tego kraju więc burmistrz i starosta tu nie ma nic do gadania. Kilka dni temu to byly tylko takie plotki o izolatoriach i myślałem że na plotkach sie skonczy a tu co innego.Iolatoria to hotele pensjonaty sanatoria akademiki.
  W naszym województwie są 4 izolatoria
  2 to w naszym Busku Krystyna i Mikołaj.
  1 w Kielcach hotel Maraton ul Leszka Drogosza obok Hali Legionow.
  1 w Starachowicach hotel Senator ul Bankowa przy galerii.
  Jeśli będą dobre restrykcje a personel opieki w Izolatoriach będzie odpowiedzialny to nie ma mowy by ten wirus się przedostał.
  W Starachowicach mają najgorzej bo Senat mieści się w centrum miasta.

 4. buhaha pisze:

  no i znów zamiast skutecznego działania mamy komunikat zza zamkniętych na głuch drzwi i pozabijanych przed wirusem okien urzędów: TO SIĘ NIE DA, buhaha. skoro nic się nie da to ja się pytam po co nam są ci burmistrzowie, starostowie i radni wszelkiej pci i maści? zlikwidować gminy i powiaty, bo w istocie rządzą kielce lub warszawa. A za zaoszczędzone na ich pensjach pieniądze przeznaczyć na zakup testów, maseczek, respiratorów, będzie większa i konkretna korzyść, buhaha.

 5. Ehhhh pisze:

  No przecież umig starostwo nie mają nic do gadania muszą się podporządkować i tyle. I To jest polski samorząd.

 6. Krecz pisze:

  Wiec krotko 1. Dziekujemy wojewodzie z Pińczowa za docenienie Buska 2. Dziękujemy posłowi ze Szczucina i radnemu z Janiny ze sami ta chorobe tu nam pakuja 3. Dziękujemy za to.ze basz posel nie posluchal.swego szefa partii i zaglosowal ponoc dwa razy za majowym wyborami 4. Mam propozycje zeby panowie z Elżbiecina dawni nalewkowi na cpn stanowili komisje wyborcza naprawde za wszystko dziękujemy

 7. eH!De pisze:

  A co z Buskiem?
  Ano to że:
  W Busku powstanie izolatorium dla chorych z koronawirusem.

  Panie Redaktorze, jakiegoż to potrzeba umysłu żeby (czasami) Pana zrozumieć!

 8. Do krecz pisze:

  Nie ponoć tylko głosował ZA majowymi wyborami!!
  Tu nawet wykazy są z poniedziałkowego głosowania.
  https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=listaglos&IdDnia=1777

 9. Do Pana Kruka pisze:

  I widzisz redaktorze nawet twój Cieślok jest za wyborami!

 10. Haha pisze:

  W koszarach na uboczu – tak na gorąco to chyba Jarku ci się coś przegrzewa. Takie zachowanie jak twoje w tym artykule jest w obecnej sytuacji wysoko naganne.

 11. eH!De pisze:

  Izolatoria w kurortach:
  Ciechocinek – Sanatorium MSWiA „Orion”,
  Goczałkowice Zdrój – Uzdrowisko,
  itd

 12. Dąb-Rozwadowski pisze:

  A może to jest po prostu szansa na realne pieniądze dla Krystyny i jej pracowników?
  Pewnie niejeden hotelarz chciałby mieć u siebie izolatorium ale żaden głośno tego nie powie. Taka jest prawda.
  Wirus sam umiera, nie ma potrzeby szczególnej dezynfekcji obiektu.
  Kto ma zachorować to i tak zachoruje.

 13. Olaf pisze:

  Personel medyczny ( lekarze, pielęgniarki) są szkolone do takich sytuacji. Najwyższy czas aby zaangażować buski personel uzdrowiska do pracy w walce z koronowirusem. Czas malowania paznokci, oraz pokazów mody minął.

 14. Ines pisze:

  PERSONEL JEST SZKOLONY DO TAKICH SYTUACJI? DOBRE SOBIE. BIORĄC POD UWAGĘ FAKT, ŻE CAŁY CZAS MAJĄ MIEJSCE KOLEJNE ZAKAŻENIA WŚRÓD PERSONELU MEDYCZNEGO W CAŁYM KRAJU STWORZENIE IZOLATORIUM NA 300 OSÓB JEST BARDZO ZŁYM POMYSŁEM. PO DRUGIE PANIE PIELĘGNIARKI PRACUJĄCE W KRYSTYNIE MIESZKAJĄ W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH BUSKA. TRAGEDIA MUROWANA. CZY NIKT NIE WIDZI SKALI ZAGROŻENIA? KTO PODJĄŁ TAKA DECYZJĘ?

 15. Do redakcji pisze:

  „A tak się składa, że wskutek prowadzonej od lat takiej a nie innej polityki przez władze lokalne, Busko-Zdrój stało się miastem seniorów w dużej mierze – osób, których życie jest najbardziej zagrożone w przypadku infekcji.”

  Panie Jarku rozumiem że tworzy pan portal informacyjny i jest Pan redaktorem ale niech Pan nie szuka dziury w całym. Bo jeśli „Izolatoria” są w Krynicy Zdrój,Ciechocinku itp to czemu nie w Busku?. Czy Busko jest miastem seniorów? Według mnie nie.
  Niech Pan nie przykleja każdej łatki buskiej władzy bo to się już zaczyna robić dziwne. Busko jest miastem uzdrowiskowym i chcąc nie chcąc musi iść dalej z tymi prawami. Jeśli chodzi o inwestycje biznesowe to Busko musi iść w takie inwestycje które nie będą zagrażały naszym prawom uzdrowiskowym. Gdy Busko nie miało praw uzdrowiskowych to kto wie w co by było z Buskiem czy dobrze czy źle. Czytając infobusko czy mlodebusko które też się tu udzielały to wiele pisaliscie o emigracji i o tym że władze miasta nie robią nic w promocji Buska. Panie Jarku emigracja w Busku była jest i będzie tak jak w innych miastach i to nie jest wina władz Buska. Pan też wyemigrował z tego miasta pierw Kraków potem Kielce. Ludzie uciekają z Buska z różnych powodów sam jestem studentem na emigracji w Krakowie i wpadam tu co 2 tygodnie. Ludzie tacy jak ja no nie chcą po zawodówce technikum czy liceum siedzieć tu i np sprzedawać gacie na bazarku lub robić za fryzjerke czy na kasie. Nasza władza kijowo robi promocję Buska ale coś robią. W Busku jest trochę tych stowarzyszeń i też one powinny promować to miasto. Weźmy takie mlodebusko które było mega fajną organizacją które pomagało schronisku też indywidualnym ludziom ale też w końcu dogadali się z buska władza bo np poprzedni włodarz miasta nie był chętny by zrobić skatepark. Mlodebusko jeździło wszędzie więc też mogli jakoś dziać na jakis targach z promocją i mega zachęcać ludzi ale coś mlodebusko już nie działa. Busko na przestrzeni kadencji dzisiejszego włodarza wizualnie bardzo się zmieniło. Piękna aleja Mickiewicza choć dla niektórych beton i wolą starą no ja wolę tą i też powinny być jakieś wystawy na całej aleji. Buski tzn żul park w centrum poprostu bajka aż można przejść spokojnie wieczorem i posiedzieć a nie tak jak był stary tzn żul jedna wielka ciemność i masę pijaków którzy byli agresywni. Jeśli Pan przykleja łatkę buskiej władzy nawet przy artykule dotyczacych rzadowych działań to serio tak jak u góry napisalem jest to już troche dziwne.
  Pozdrawiam

 16. Do Ines pisze:

  Tą decyzję podjął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz

 17. TVPiS pisze:

  Zobaczymy. Dżuma pewna! Kwestia czasu jak to wykipi. Co tam uzdrowisko. Że ludzie się uprzedza do sanatorium kogo to interesuje prezesa z Kielc. Fakt głosów na PiS w Busku było dużo. Jet to również super reklama na przyszłość.

 18. . pisze:

  W Starachowicach 40 miejsc a w Busku w Krystynie 300 !!! Czy pracownicy Krystyny będą się zajmować chorymi? Czy część z nich może się zarazić, a Busko i okolice będą miały chorych na Covid-19 ??? Czy to wpłynie niekorzystnie na markę Buska, jak się rozejdzie po Polsce, że Busko ma tylu chorych w Krystynie? Czy kuracjusze będą chcieli przyjeżdżać do Buska po tym wszystkim? Czy Lubawski nie działa w tym przypadku na szkodę uzdrowiska?

 19. zaraza pisze:

  Czyli będziemy mieli 5G w Busku prędzej niż się wydawało a tu nawet kasztanów ludzie nie mają jak nabierać bo skąd kasztany w kwietniu. Trzeba robić ekrany z foli aluminium.

 20. :) pisze:

  Nie rozumiem waszych komentrzy. Lubawski pragnie doczekać emerytury. Biskup pod sutanną przyniósł go do uzdrowiska. Sanatorium Krystyna jako izolatorium ma byc jednostką podległą Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach. Jeżeli nawet zapełniłoby się sanatorium Krystyna osobami zakażonymi to kasa z NFZ przejdzie przez WSZ w Kielcach. Koszty tam mogą mieć duże… Panno Niepojęta…

 21. :) pisze:

  były prezydent Kielc? zabetonował pół miasta. kostka, granity, beton. zielenców nie uswiadczycz, chyba,że w doniczkach. w Busku podobnie sprawił się obecny włodarz miasta. A propos.. gdzie on teraz jest? cisza jakas.. podobnie jak włodarz powiatowy.. robią co chcą w powiecie, którym administruje… ale gość schował się w ziemiance.

 22. zimniok pisze:

  jeden chce doczekać emerytury? powiatowy schował się w ziemiance? gminny też się schował w stogu siana? a nam przywiozą 300 koronawirusów i co nie wymrze pół miasta?

 23. do powyżej pisze:

  Koło dupy mi to zwisa jakie macie zdanie. Izolatoria Tak!!!

 24. Arek pisze:

  Izolatoria to dobry pomysł bo ludzie będą pod kontrolą. Niestety koszary itp nie dysponują takimi budynkami.

 25. Do: Ines pisze:

  A pielęgniarki pracujące w buskim szpitalu to mieszkają w jednej części Buska? A one co mają powiedzieć?
  Ty pewnie pracujesz w którymś sanatorium i boli cię że musiałabyś coś zacząć robić, no i doopa ze strachu się trzęsie. (eH!De)

 26. Kazik pisze:

  A w Ty izolatce bedzie siedzioł Łukasz?

 27. Gerard Jakubowski pisze:

  Drogi Autorze artykułu: Troszczac się o dobro, reputację miasta, sanatoriów etc. opatrujesz artykuł kompletnie nie na ten temat zdjęciem (tak, wspomniałeś o tym… na końcu artykułu), przyczyniajac się tym samym do wprowadzenia w życie swoich własnych obaw… Dlaczego – jak myślisz jakie będą dalsze losy tego zdjęcia? Co do ryzyka – zawsze jest, ale personel który tam będzie pracował (w ograniczonej liczbie) ma zapewnione potrzebne środki ochrony i sprzęt. Chorzy z karetki trafiać będą od razu w drzwi izolatorium a nie biegać po Busku. Pokoje jednoosobowe bez możliwości ich opuszczania, posiłki pod drzwi, zabezpieczony personel, dezynfekcja, monitoring obiektu, pełne zaangażowanie służb mających strzec bezpieczeństwa itd itp. Naprawdę warto się umówić na wywiad, porozmawiać i nie tworzyć psychozy nie podpartej chyba jednak pełną wiedzą w sprawie. A co z lekarzami i pielęgniarkami w innych polskich szpitalach? Tam jest ryzykovże ktoś chory się trafi, tu pewność z czym mamy do czynienia, co pozwala maksymalnie zabezpieczyć na tą okoliczność personel. Osobiście jako pracownik Uzdrowiska zauważyłem bardzo dużą życzliwość w zw. z aktualnym przeznaczeniem szpitala u postronnych osób, naszych byłych kuracjuszy a także … mieszkańców, którzy rozumieją sytuację, bo uważają że trzeba pomagać, trzeba być razem, trzeba być solidarnym społeczeństwem w tych trudnych chwilach. Ludzi w potrzebie a więc i chorych się nie opuszcza, bo oni Nas potrzebują. Po to jestesmy. Wesołych Świąt dla Wszystkich. Pozdrawiam serdecznie.

 28. krecz pisze:

  Szanowny Panie Gerardzie rzeczniku prasowy Uzdrowiska Busko Zdroj s.a bo chyba taka role Pan pelni w tej firmie kilka pytań sie nasuwa 1. Sluzba zdrowia to nie Pan wiec jako rzecznik broni Pan firmy i to rozumiem broni Pan tez bo dzieki tej sluzbie zdrowia czyli lekarze i pielegniarki ma Pan prace bo inaczej bylo by postojowe 2. Pana wypowiedz: wielu mieszkancow rozumie i akceptuje to, wiec jako mieszkaniec Buska informuje, ze moich wielu znajomych nie akceptuje i mowi wprost ze ściągacie tu szybsza mozliwosc zarazenia 3. Wiem i rozumiem ze praca jest ważna i srodki ktore otrzymacie nie beda male ale jedna rzecz kto pokryje potem koszty przywrocenia zasobów ktore trzeba bedzie poniesc w wyniku utylizacji 4. Szkoda ze oficjalnej informacji nie zamieszcza wladza, a rzecznik wie Pan wystawili Pana jak mieso armatnie 5.twierdzi Pan ze personel jest zabezpieczony podam Panu przyklad Radom Warszawa Wroclaw co sie w tych szpitalach dzieje Pan czyta napewno , uważa Pan ze tam sie nie zabezpieczano!!! Na koniec życze Panu by Pana slowa sie spelnily i obym sie mylil w tym co napisalem , ale jesli to co Pan napisal okarze sie nieprawda bede mogl tylko Panu wspolczuc bo Pan tu mieszka

 29. Wstyd i Hańba!! pisze:

  Jestem mieszkańcem Buska i wstyd mi za to że jest tu aż takie skurwysynstwo że nawet potrafią kraść materiały na maseczki dla szpitala.
  Kolejny raz zostały skradzione materiały na maseczki z pod klatki bloku nr 10 na Piłsudskiego ktoś ukradł worek z materiałami na maski.

 30. Choć nie lubię obecnego zarządu w Uzdrowisku, to pan Gerard zaimponował mi pisze:

  pisząc pod prawdziwymi danymi, w odróżnieniu od anonimowych nienawistników ma odwagę pisać na własną odpowiedzialność. Oby inni nasi lokalni politycy poszli tym śladem.

 31. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do Gerard Jakubowski: Szanowny Panie Gerardzie, uprzejmie dziękuję za Pana komentarz. Z racji czasu Świąt odniosę się do Pana wpisu po Wielkanocy, tymczasem ciepło życzę Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

 32. Gerard Jakubowski pisze:

  Dla Krecz:
  1. Od stycznia 2018 nie jestem rzecznikiem prasowym Uzdrowiska.
  2. Nigdzie nie napisałem, że w innych placówkach się nie zabezpieczano – czytamy ze zrozumieniem.
  3. Proszę poczytać przepisy, kto faktycznie decyduje o utworzeniu i lokalizacji izolatorium.
  4. Nie czuję się mięsem armatnim i nikt mnie nie wystawił – to prywatny wpis i reakcja na opublikowany artykuł.
  5. O ewentualnym ryzyku napisałem, odsyłam do mojego poprzedniego wpisu.
  6. Ja się przedstawiłem – „Krecz” to kto?
  7. Dużo zdrowia i spokoju na nadchodzące święta życzę.
  Pozdrawiam.

 33. krecz pisze:

  Do Pana Gerarda
  1. Napisalem ze chyba bo wiem ze Pan kiedys taka role pełnił i nie ma sie co obrazac
  2.Napisal Pan ze personel.jest odpowiednio zabezpieczony a ja napisałem ze w innych tez niby byli a efekt sam Pan widzi jaki jest!!!!
  3.no tak przepisy zezwolily wojewodzie pytanie tylko czemu tu?
  4. Czy prywatny wpis no coz mieni sie Pan dlugoletnim.pracownikiem uzdrowiska i napisalem ze reakcja winna byc jakas wladz ( zarzad ,dyrektor) odwazyl sie Pan jako.człowiek stad innym.z kielc ostrowca braklo tego cos
  5. O zagrozeniu tez wyrazilem.swoja opinie i napewno nie jest tak ze mieszkancy sa zadowoleni bo nawet pracownicy ktorych znam maja duzo inna opinie niz Pan
  6. Krecz pyta pan kto, odpowiem Panu tak jeden z mieszkancow tego miasta ktory w swoich komentarzach stara sie byc bardzo wywazony i wyraza swoje spostrzeżenia i uwagi, czyvtrafne czas pokarze.
  Zycze rowniez spokojnych swiat

 34. Gerard Jakubowski pisze:

  Życzę Państwu (w tym oczywiście Autorowi i Forumowiczom) zdrowych, Spokojnych, spędzonych w gronie najbliższych Świąt Wielkiej Nocy i nadziei na lepsze jutro. Szczególnie ciepłe słowa dla Wszystkich, którzy w tych trudnych czasach dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo – dziękuję.
  Wszystkiego Dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl