PR24: Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody – a w Busku?

1 maja 2020 | PolskieRadio24.pl 29.04.2020 / Jarosław Kruk 01.05.2020 | | 3 komentarze

– Miasta powinny być „odbetonowane” dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadówmówi minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl

Marta Szulborska: Tak ciepła i sucha zima, którą mieliśmy w tym roku, wynika bardziej z ocieplenia klimatu czy położenia geograficznego Polski?

Minister Klimatu Michał Kurtyka: Obserwujemy zwiększającą się nieregularność opadów, więc jest to fenomen systemowy. Przez kilka ostatnich stuleci mieliśmy systemy irygacyjne i w ogóle cały system zarządzania wodą był bardziej nastawiony na osuszanie niż nawadnianie, bo wtedy wydawało się, że jest to kierunek zdroworozsądkowy z punktu widzenia rolnictwa. Niestety dzisiaj ten system bardzo mocno zawodzi, ponieważ 73 procent wód deszczowych nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Ani nasz system rzeczny, ani system małej retencji na to nie pozwala. I to jest wyzwanie, z którym się mierzymy od samego początku. Kiedy zostałem ministrem klimatu pomimo tego, że kwestia zarządzania zasobami wodnymi jest przede wszystkim w kompetencji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także ministrów rolnictwa i środowiska, od razu podjąłem inicjatywę współpracy w tym zakresie, bo problematyka suszy i dostępności do wody jest mocno powiązana ze zmianą klimatu.

Susza panuje także w miastach. Może jej skutki nie są tak widoczne, bo tereny miejskie są „zabetonowane”. Resort klimatu chce je „odbetonować”. Na jakim etapie jest ten proces?

Taka inicjatywa została już podjęta. Miasta powinny być „odbetonowane” dlatego, że brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. Chodzi o to, żeby wodę wchłaniała gleba. To jedyny naturalny system, który jest w stanie poradzić sobie z nieregularnością opadów. Bo kiedy mamy ulewne deszcze, to nawet najlepsze systemy kanalizacyjne nie są w stanie odprowadzić wody i dochodzi do powodzi. Z kolei kiedy mamy suszę, nie jesteśmy w stanie miast nawadniać. Dlatego… cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link


Jarosław Kruk: Minister klimatu stwierdza, że miasta powinny być „odbetonowane” , że brakuje w nich naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody. A jak jest w Busku-Zdroju?
Jak jest np. z odprowadzaniem deszczówki na osiedlu Piłsudskiego pokazują zdjęcia z 23.05.2019 r. Ciekawe czy coś zostało zrobione by uniknąć powtórki zeszłorocznej powodzi?

Jak nie susza to gwałtowna burza i… zatopiony przez deszcz parking na osiedlu Piłsudskiego, 23.05.2019 / źródło: Echo Dnia

 

◙ Podobne informacje:

► tvp.info [12.07.2019]: – Polska zmaga się z suszą. „Długa historia zaniedbań”

Polityka: Polska wysycha. Czy jesteśmy skazani na susze i pustynnienie?

RB: Zaczęły się wiosenne prace nad łąkami kwietnymi w Białymstoku – a w Busku?

Niekoszona trawa, powalone drzewa i niezgrabione liście – to pomysł na przywracanie parkom miejskim życia, a mieszkańcom lepszego powietrza – a co z Parkiem Zdrojowym?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “PR24: Minister klimatu: w miastach brakuje naturalnego systemu odprowadzania i zatrzymywania wody – a w Busku?”

  1. krecz pisze:

    Pan redaktor pokazuje zdjecia z 2019 roku, a czemu to Pan redaktor nie zadal sobie choc troszke trudu zeby moze to wyjaśnić. Z tego co ja sie orientuje to po 1. Takie rozlewisko powstalo w wyniku zatkania przepustu po droga wojewodzka 2. Jako mieszkancy tego miasta sami sie do tego przyczynilismy zatykajac te przepusty roznymi urzadzeniami agd i smieciami 3. Mysle ze sluzby winny monitorowac takie punkty by ponownie do tego nie doszlo. PANIE JARKU tak niewiele potrzeba wystarczy popytac w odpowiednich instytucjach.

  2. Haha pisze:

    A niby po co on ma coś robić poza kopiuj i wklej, Przecież 99% artykułow tak wygląda a rzetelne informacje w komentarzach a Jarek co

  3. Gród Wiślica pisze:

    Busko startuje w konkursie Mister Kostki Bauma!!!!
    Zieleń przecież jest niepotrzebna tylko kosić trzeba i liście grabić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl