PR24: Mimo większych nakładów na szpitale, zadłużenie rośnie. Niedzielski: brakuje odpowiedzialności - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Mimo większych nakładów na szpitale, zadłużenie rośnie. Niedzielski: brakuje odpowiedzialności

30 września 2022 | | | 1 komentarz
Mimo niemal podwojenia nakładów na szpitale, wskaźniki zadłużenia wzrosły. To oznacza, że dług nie motywuje zarządzających szpitalami do zmian. Brakuje odpowiedzialności za sytuację finansową – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” minister zdrowia Adam Niedzielski. – informuje 27.09.2022 portal PolskieRadio24.pl
Szef resortu zdrowia w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym „DGP” został m.in. zapytany o pieniądze na podwyżki i reformę szpitali.

Jeżeli chodzi o podwyżki, to głośno protestują szpitale, którym nie starczyło pieniędzy na podniesienie wynagrodzeń. A to dlatego, że przestaliśmy finansować podwyżki, dając pieniądze na wynagrodzenia dla konkretnych medyków, a zrobiliśmy to przez podniesienie wyceny świadczeń. To uderzyło w te placówki, które mają dużo pracowników, a mało pacjentów” – podkreślił Adam Niedzielski.

Propozycje zmian

Z kolei zapytany o swoją propozycję „zmniejszenia liczby zarządców szpitali, wprowadzenia zarządu komisarycznego dla najgorzej sobie radzących i przekształcenia części w ZOL” odpowiedział, że „rozpoczynając rozmowę na ten temat, ważne jest, żeby zrozumieć, na czym polega problem„. „Duże rozproszenie uniemożliwia koordynację w skali całego systemu” – zaznaczył szef MZ.

Szpitale ze sobą konkurują i nie oferują komplementarnej oferty. To pociąga za sobą wiele problemów – pojawia się konkurencja o specjalistów czy przedstawianie oferty nie na podstawie lokalnych potrzeb zdrowotnych ludności, tylko tego, co jest atrakcyjne finansowo” – ocenił.

Podał przy tym, że ponad połowę środków na zdrowie wydaje się na szpitale. „Dlatego jeżeli chcemy, żeby nasz system działał efektywnie, musimy to zmienić” – wyjaśnił.

„Nie wycofujemy się z reformy”

Tymczasem pomimo niemal podwojenia nakładów na leczenie szpitalne w ostatnich latach, wskaźniki zadłużenia szpitali nie zmalały, tylko wzrosły. Wniosek jest taki, że zadłużenie nie motywuje zarządzających szpitalami do przeprowadzania zmian. Nie ma po prostu odpowiedzialności za sytuację finansową’ ” – wskazał. Dodał przy tym, że „niestety, samorządy odebrały tę reformę jako zbyt ingerującą w zakres ich władztwa lokalnego”.

Dopytywany czy jest to problem na poziomie resortu i samorządu, czy ogólnopolitycznego ocenił, że…- cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

◙ Podobne informacje:

ED: Wojna w szpitalu Busku-Zdroju. Dyrektor kontra część pracowników. Starosta Jerzy Kolarz zabiera głos

💥 ED: Wojna w szpitalu w Busku. Związek zawodowy zarzuca dyrektorowi obrażanie i zastraszanie. Grzegorz Lasak się broni

Oświadczenie Dyrektora buskiego ZOZ odnośnie Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego | Radny Grzegorz Jankowski w odpowiedzi na oświadczenie dyrektora ZOZ Grzegorza Lasaka. [AKTUALIZACJA 4.07.2022]]

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “PR24: Mimo większych nakładów na szpitale, zadłużenie rośnie. Niedzielski: brakuje odpowiedzialności”

 1. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  Po moim zgłoszeniu została już naprawiona usterka latarni na buskim dworcu PKP. Według kolejarzy doszło do celowego uszkodzenia 6 latarni.

  Na godzinę 14:00 dnia 5 października władze Buska-Zdroju zapraszają na spotkanie dotyczące „celów strategicznych zrównoważonej mobilności miejskiej dla MOF Busko-Zdrój”, czyli – mówiąc po ludzku – komunikacji miejskiej i rowerowej w gminie Busko i między Buskiem a Stopnicą. W ramach projektu jest przewidywana m. in. budowa parkingu wielopoziomowego, zakup autobusów elektrycznych i budowa dróg rowerowych.
  Spotkanie odbędzie się w formie on line.
  Zgłoszenia należy przesyłać na adres: transportzbiorowy.refunda@gmail.com

  kielce.tvp.pl/60480551/likwidacja-z-10-milionami-w-tle-byly-prezes-kieleckiego-pks-oskarzony-o-defraudacje
  Myślę, że pora na śledztwo także w sprawie buskiego PKS. Czy Waszym zdaniem byłoby wskazane powołanie w tej sprawie komisji śledczej przy Radzie Powiatu? Zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl