nm: Kłopoty z ogrodzeniem wokół tężni w Busku-Zdroju. Czy uda się otworzyć ją na czas? [FOTO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

nm: Kłopoty z ogrodzeniem wokół tężni w Busku-Zdroju. Czy uda się otworzyć ją na czas? [FOTO]

21 maja 2021 | naszemiasto.pl Michał Kolera 19.05.2021 / Jarosław Kruk 21.05.2021 | | 15 komentarzy

Prace przy budowie płotu i systemu wejściówek do buskiej tężni idą opornie, ale wygląda na to, że obiekt zostanie otwarty zgodnie z planem. Termin wyznaczono na połowę czerwca. – informuje portal buskozdroj.naszemiasto.pl

Prace przy budowie płotu i systemu wejściówek do buskiej tężni idą opornie, ale wygląda na to, że obiekt zostanie otwarty zgodnie z planem. Termin wyznaczono na połowę czerwca. / fot. Jarosław Kruk

– Ogrodzenie głównej czaszy obiektu tężni jest niezbędne do jego otwarcia – mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju. – System wejściowy będzie wyposażony w aplikację elektroniczną, wszystko razem ma umożliwić bezpieczne korzystanie z tężni – zarówno dla niej samej, jak i dla kuracjuszy i turystów – uzupełnia.

>>>  Wokół tężni w Busku-Zdroju trwa budowa ogrodzenia. Będzie opóźnienie [ZDJĘCIA]  <<<
buskozdroj.naszemiasto.pl [04.05.2021]: – Wokół tężni w Busku trwa budowa ogrodzenia, niestety jest spore opóźnienie. Jeszcze miesiąc temu Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza Buska do spraw rozwoju strategicznego informował, że prace, trochę spóźnione zakończą się w kwietniu.
Dziś już wiemy, że to się nie udało. We wtorek 4 maja prace trwały. Kiedy się zakończą? Wydaje się ,że potrzeba jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Na szczęście Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój przełożył uroczyste otwarcie obiektu na połowę czerwca. Do tego czasu wszystkie roboty powinny zostać bez problemu skończone.

Są jednak problemy z przebiegiem robót. – Od strony zachodniej wykonawca nie wywiązuje się z realizacji części około 2/3 tego ogrodzenia. Może to skutkować przesunięciem otwarcia. Wdrożyliśmy drastyczne kroki, zintensyfikowaliśmy działania. Wprowadziliśmy restrykcje. Do połowy czerwca… – https://buskozdroj.naszemiasto.pl/klopoty-z-ogrodzeniem-wokol-tezni-czy-uda-sie-otworzyc-ja/ar/c1-8284546


Jarosław Kruk: W liczonej od daty przyznania średzkich praw miejskich 27 sierpnia 1287 r.♂ kilkusetletniej historii słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie jego uzdrowiskową epokę oficjalnie zainaugurowało oddanie do użytku 1 czerwca 1836 roku  Zdrojowych Łazienek zaprojektowanych na wzór rzymskich budowli użyteczności publicznej przez wybitnego architekta tamtych czasów, Henryka Marconiego♂.

Od tamtego momentu minęły już nieomal dwa wieki i oto niebawem, w czerwcu, w 185 rocznicę tamtych wydarzeń, w słonecznym grodzie nad Maskalisem będziemy świadkami drugiego w historii Buska podobnego rangą aktu dziejowego. Tego dnia nasze gminne władze samorządowe z miłościwie nam panującym od 2010 r. włodarzem Waldemarem Sikorą dokonają oficjalnego otwarcia flagowej, zrealizowanej za cenę blisko 25.000.000 złotych inwestycji – okazałego kompleksu uzdrowiskowego z wielką tężnią solankową, domem zdrojowym i multimedialną fontanną posadzkową ♂.

>>>  Małopolskie gminy wspólnymi siłami wybudują 900 mieszkań  <<<
PR24 [06.03.2021]:Przedstawiciele 13 gmin z Małopolski podpisali w sobotę w Bochni porozumienie o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej na ich terenie ma powstać 900 mieszkań♂

„Buskie Łazienki XXI wieku” zaprojektował zespół architektów ze studia 2pm ♂, z  Piotrem Musiałowskim i Michałem Adamczykiem na czele.

Do buskich uzdrowiskowych „Łazienek” A.D. 1836 przylgnęła nazwa „Marconi”, zaczerpnięta od nazwiska włoskiego projektanta. Ciekawi mnie jaką nazwą zostaną „ochrzczone” przez czas i ludzi „Łazienki A.D. 2021” ?

◙ Podobne informacje:

Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych

W katowickim Parku Zadole powstał leczniczy inhalator. Kosztował 2,6 mln zł

 

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

NM: Park linowy w Małpiaku i nowoczesne boiska przy skateparku. Będzie mega atrakcyjnie w Busku-Zdroju! JKR: A co z 47 sołectwami? co ze Szczaworyżem?

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

15 odpowiedzi na “nm: Kłopoty z ogrodzeniem wokół tężni w Busku-Zdroju. Czy uda się otworzyć ją na czas? [FOTO]”

 1. bileciki do kontroli pisze:

  Tężnia kosztowała ok. 25.000.000 złotych. Gmina Busko-Zdrój liczy niby ok. 32.000 mieszkańców, ale rzeczywista liczba to ponoć ok. 26.000. Jako że Gmina jest samorządem, zatem każdy jej mieszkaniec jest jej „udziałowcem”. Porównując liczby wychodzi więc w przybliżeniu, że każdy z mieszkańców uiścił na tężnię ok. 1.000zł. Mimo to ponoć władze samorządowe ustaliły, że wstęp dla mieszkańców będzie płatny.

 2. Do powyżej pisze:

  Jest takie powiedzenie, przepraszam że je zacytuję tu w przestrzeni publicznej, ale oddaje ono sens pewnej sprawy: „Paradoks sraczki, s…sz jednocześnie często i rzadko”. „PARADOKS TĘŻNI – czy przyjdziesz, czy nie przyjdziesz, to i tak zapłacisz”. Dlaczego? Jeśli mieszkańcy będą przychodzić (pomijam kuracjuszy bo o mieszkańców tu chodzi), to będą płacili bilety, więc będą wpływy. Jeśli mieszkańcy będą niezbyt często przychodzić, nie będzie na tyle wpływów z biletów – gdy nie przyjdzie np. 500 osób, to nie będzie wpływu 500 x cena biletu = ……. Przypuszczam, że tężnia będzie deficytowa, to znaczy koszty utrzymania przewyższą wpływy z biletów. Solanka, odprowadzenie solanki do oczyszczalni uzdrowiskowej, amortyzacja, pracownicy, prąd, ogrzewanie w zimie tego budynku koło tężni, etc., to ogromne koszty. Powstały deficyt gmina pokryje z budżetu, bo z czegoś musi pokryć, czyli z naszych podatków.
  Zatem jeśli mieszkańcy będą tłumnie przychodzić, to będą wpływy z biletów, ale gdy będą rzadko przychodzić to i tak zapłacą ze swoich podatków.

  Dodam, jak powyżej ktoś napisał, że mieszkańcy już raz zapłacili, czyli za wybudowanie tężni. Pytanie ile?

  umig.busko.pl/budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

  Jak podaje magistrat (link powyżej) koszt tężni to 24 757 693,77 zł, z czego DOFINANSOWANIE to 4 627 724,00 zł

  Raport o stanie Gminy Busko w 2019 roku informuje:

  umig.busko.pl/images/sampledata/urzad/raport_o_stanie_gminy/2020/raport_o_stanie_gminy_Busko-Zdroj_w_2019_roku.pdf

  >str. 11 – „Na dzień 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców gminy zmniejszyła się o 301 osoby
  w stosunku do 2018 r. i wynosiła 31 213 osób.”

  Oczywiście to dane meldunkowe, a faktycznie jest znacznie mniej mieszkańców. Według danych dotyczących na przykład wywozu śmieci w 2020 roku, mieszkańców jest o około 8 tys. mniej, czyli jakieś 23 tys.

  Ile zapłaciła w podatkach statystyczna CZTEROOSOBOWA rodzina za budowę tężni?

  (24 757 693,77 zł koszt budowy – 4 627 724,00 zł dofinansowanie) = 20 129 969,77 zł

  (20 129 969,77 zł : 31 213 osób) x 4 osoby w rodzinie = 2 579,69 zł

  Gdy weźmiemy pod uwagę osoby faktycznie zamieszkałe, czyli około 23 tys. osób:

  (20 129 970 zł : 23 000 osób) x 4 osoby w rodzinie = 3500,86 zł

  Wnioski końcowe:

  -Statystyczna czteroosobowa rodzina zapłaciła za budowę tężni, w zależności od metodologii
  obliczenia, 2 579,69 zł lub 3500,86 zł.
  -Gdy mieszkańcy będą chcieli odwiedzić tężnię, będą musieli zapłacić bilet wstępu.
  -Gdy tężnia będzie deficytowa, czyli wpływy z biletów nie będą pokrywały kosztów
  funkcjonowania, wtedy co roku mieszkańcy będą dopłacać do jej funkcjonowania.

  A więc my mieszkańcy płacimy POTRÓJNIE: za zabudowę, za wejście, a potem każdego roku za pokrycie deficytu.

  Kuracjusz płaci „POJEDYNCZO” – tylko za bilet wstępu.

 3. krecz pisze:

  Idac tym tokiem mysleniowym to stadiony na euro tez budowalismy z naszych podatkow, drogi tzw autostrady tez z naszych podatkow za co musimy tez placic jezdzac po nich lub wchodzac na stadion tez placimy. Podziwiam kolego tą wyliczanke i rozumiem że dla ciebie wystarczy twoj kąt w ktorym mieszkasz a wokól ciebie moze byc pustynia!!!! Nasze miasto jest uzdrowiskiem co powoduje ze jakis standard fajnie by byl. Druga sprawa mysle, ze każda inwestycja ma swoje dofinansowanie i co ważne to bedzie tu. Kolejna sprawa piszesz że bedzie to platne, wiec wytłumacz mi czemu placimy za szlaki górskie tzn chodzenie po nich, muzea itd. Nie przekonałes mnie, a co do ceny zgadzam sie że sa duze tylko w tym kraju jest zasada, że z państwowego to zawsze mozna wiecej i nie dotyczy to tylko naszej gminy. I ostatnie pan redaktor pisze że nasze wladze otwieraja cos od 180 lat i rozumiem że znow zazdrosc. I ostatnie redaktorze widze ze szybko reagujesz na listy do redakcji wiec dwa tematy: ponoc wraca temat pijalni piwa, pomysl Prezesa Legawca uwalony przez Pana z Kielc, oraz co z modernizacją Buskowianki. Na ogrodzenie zareagowałes w 24 godziny liczę na to samo!!!!

 4. krecz pisze:

  Ps. Zapomnialem miejsca pracy o ktore tak sie domagaja wszyscy, podkreslam inwestycje zaraz sie skończa i co ten nasz portal bedzie pisal. Drzewa rosna a mialy usychac, park zielony ….. redaktorze czekam na zdjecia z teraz, a nie z archiwum rusz 4 literki

 5. adam pisze:

  Dokładnie prosimy teraz o zdjecia z parku a nie wtedy jak nic nie roslo!!!

 6. do krecz 21 MAJA 2021 O 14:16 pisze:

  W ostatnich latach w wielu większych i bogatszych od Buska miastach wybudowano tężnie:

  Kraków: 1,5 mln złotych – https://krknews.pl/swietne-wiesci-teznia-solankowa-nad-zalewem-nowohuckim-juz-dziala-zdjecia/

  Katowice: 2,6 mln – https://miasto.pro/w-parku-zadole-powstal-leczniczy-inhalator-kosztowal-26-mln-zl/

  Gliwice: 3,4 mln zł – https://gliwice.gosc.pl/doc/6395599.Teznia-solankowa-w-Gliwicach-juz-otwarta

  Opole 3,0 mln zł – https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/pierwsza-teznia-solankowa-w-opolu

  no i Bochnia – tężnia bardzo podobna do tej w Busku tylko ok. 6 mln zł – https://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19467456,bochnia-jak-wieliczka-tez-chce-miec-teznie-solankowa.html, https://bochnianin.pl/17570/teznia-solankowa-odebrana-z-uwagami-otwarcie-na-wiosne-nie-bedzie-czynna-zawsze-wideo/

  Wybudować tężnię w Busku można jak najbardziej, ale nie za takie gigantyczne pieniądze, 25 mln. Za te pieniądze mogła powstać mniejsza tężnia, jak np. ta w Bochni i do tego kompleks całorocznych mineralnych basenów termalnych, które by były atrakcją całoroczną.

  I żeby było jasne, to Buska tężnia mimo, że jest monstrualnie droga to i tak nie stanowi żadnej konkurencji dla największych tężni w Europie znajdujących się w Ciechocinku. Przy największej z nich mającej 15,8 m wysokości i 724 m długości buska opona jest karzełkiem.

 7. Do "Do powyżej 21 MAJA 2021 O 12:49" oraz do "krecz" pisze:

  Popieram częściowo wpis Do powyżej 21 MAJA 2021 O 12:49. Częściowo, bo kuracjusze też nie powinni płacić za wstęp, natomiast argumenty Pana Krecza są bardzo słabiutkie. Panie Krecz, a dlaczego mamy płacić za wejście do tężni, skoro z naszych podatków ją wybudowano, a na dodatek tu mieszkamy i tu płacimy podatki? To dlaczego nie płacimy za korzystanie z Małpiaka, chodzenie po parku zdrojowym, za chodzenie po Mickiewicza czy wkrótce po wyremontowanej ulicy 1-ego Maja, za chodzenie po kładce na Górkę, która niebawem powstanie? To też z naszych podatków zrobiono. Po mojemu to kuracjusze też nie powinni płacić za wejście do tężni. Przyjeżdżają do Buska więc za nimi idą pieniądze z NFZ-u. Zarabiają na tym sanatoria, są miejsca pracy, kuracjusze robią zakupy w naszych sklepach, a wreszcie płacą opłatę klimatyczną. Kuracjusze wnoszą finansowo mnóstwo tak do budżetu gminy jak i dla Buska, dlatego nie powinni płacić za wstęp do tężni. Bilety wstępu tak dla mieszkańców jak i kuracjuszy to po mojemu po prostu wyciąganie kasy, taka chytrość i pazerność. To jeszcze wprowadźmy może bilety za wejście do parku, do Małpiaka, za spacer po kładce? A może za wejście na Skate Park też wprowadzić bilety, a czemu nie?

 8. krecz pisze:

  Do powyzej: zle odczytales moja intencje, chodzilo mi ze piszacy wczesniej zwrocil uwagę że trzeba bedzie płacić, a ja napisalem ze wszedzie sie placi!! To po pierwsze, po drugie teżni wybudowano w roznych czesciach Polski wiele, ciasne malo przestrzenne, i kolejki niestety i ludzie ktoŕzy sie klóca o miejsce i czas. Kolejna sprawa prosze zwrocic uwage ile lat temu one powstawaly i ceny? W Busku przebywa na turnusie okolo 3 tysięcy kuracjuszy do tego mieszkancy, przy malutkiej teżni bysmy mieli widoki jak ze sklepów mięsnych w 1981 roku!!! I kolejna sprawa walory lecznicze to raz, miejsca pracy to dwa i nie tylko zatrudnieni ale tez inni ktorzy moga sie wyeksponować ze swoimi malymi biznesami, i jeszcze jedno chyba tez istotne, mozna organizować fajne imprezy promujące nasze miasto. Wiem ze malkontenci będą tylko narzekać i psioczyc ale to juz jest, wiec na przykładzie innych inwestycji poczekajmy czas pokaże czy to byl dobry kierunek.

 9. Karol Wałek pisze:

  25 milionów za tężnię ?? Nawet w Kleszczowie tak nie szastają pieniędzmi. Ludzie zastanówcie się co można wybudować za 25 milionów…
  Marian Banaś niech to przebada hehehe

 10. Jan pisze:

  Naród głupi wszystko kupi i tyle w tym temacie

 11. Czy twarz szczepień wyleciała z Uzdrowiska? pisze:

  Jest niby nowy dyrektor ds. marketingu, a tymczasem na stronie Uzdrowiska dalej go nie ma. Jest za to nowy prezes.

  https://www.uzdrowiskobusko.pl/pl/kontakt

  UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ SPÓŁKA AKCYJNA

  28-100 Busko-Zdrój, ul. Gen. F. Rzewuskiego 1
  tel. 41-370-32-00

  Prezes Zarządu Michał Płatek
  Wiceprezes Zarządu Stanisław Grzesiak
  Dyrektor d/s Lecznictwa Łukasz Dobaj
  Dyrektor d/s Operacyjnych Janusz Koza
  Dyrektor d/s Inwestycji Bernard Oziębły
  Dyrektor d/s Technicznych Jerzy Paterek

  Sekretariat 41-370-32-25
  fax 41-378-41-54
  e-mail: dyrekcja@ubz.pl

  Rezerwacja Pobytów Pełnopłatnych, Turnusów Rehabilitacyjnych
  Kierownik Wioletta Klepacz
  28-100 Busko-Zdrój, Sanatorium Marconi, ul. 1 Maja 10
  tel . 41 370 38 00
  e-mail: rezerwacja@ubz.pl

  Planowanie zabiegów oraz rejestracja kuracjuszy ambulatoryjnych
  Przychodnia Uzdrowiskowa, ul. 1 Maja 14
  tel. 41-370-32-77 /41-370-32-70
  e-mail: planowanie@ubz.pl

  Kontakt do Poradni znajdujących się w Przychodni Uzdrowiskowej

  Dział Sprzedaży Usług Lecznictwa
  Przychodnia Uzdrowiskowa, ul. 1 Maja 14
  tel. 41-370-32-99
  fax 41-378-30-15
  e-mail: bu@ubz.pl

  Dział Buskowianka
  Kierownik Elżbieta Śliwa
  28-100 Wełecz 178
  tel. 41-312-48-32
  fax 41-378-20-68
  e-mail: buskowianka@ubz.pl

  Dział Rozwoju, Promocji i Marketingu
  Kierownik Gerard Jakubowski
  Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta
  Pełnomocnik ds. Praw Dziecka
  ul. F. Rzewuskiego 1
  28-100 Busko-Zdrój
  od pon do pt w godz 7.00 -15.00 pokój nr 8
  tel. 41-370-34-66
  e-mail: marketingbiuro@ubz.pl

  Inspektor Ochrony Danych w Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.
  Tomasz Paprocki, adres e-mail: iod@ubz.pl

 12. Żenada dziennikarska pisze:

  Redaktor Kruk, kierujący się sobie tylko znanym schematem doboru artykułów na tym portalu, co chwilę pomija ważne dla Buska informacje. Pytanie czemu? Nie chce mu się? Ma mało czasu? A może są inne powody? W każdym razie jak się prowadzi portal, to powinien on prezentować pewien poziom, z szacunku do czytelników i z troski o własną renomę i jaki taki poziom. Niestety próżno tu szukać wielu ciekawych informacji, a szkoda, bo myślałem, że portal ten będzie interesującym przeglądem prasy w zakresie informacji dotyczących Buska i okolic. Niestety jest jak jest…

  A oto 21 maja jak donosi Radio Kielce, mieliśmy w Busku piękne wydarzenie. Gratulacje!

  „Dewastacja na terenie skateparku. Sprawca poszukiwany.”

  „Toalety na terenie skateparku w Busku-Zdroju zostały zamknięte do odwołania z powodu dewastacji. Jak informuje Arkadiusz Kornaś, dyrektor Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zniszczona została muszla oraz połamany pojemnik, który wymieniono na nowy dwa dni temu.”

  Po co robić toalety? A nasadzić krzaków i niech s…ją tacy delikwenci jak ludzie pierwotni,
  z gołą dupą na wietrze.

 13. Mieszkaniec pisze:

  W CZWARTEK SESJA RADY MIASTA, A NA INFOBUSKO CISZA. ARTYLUŁU BRAK NA TEN TEMAT. A WAŻNE RZECZY BĘDĄ, MIĘDZY INNYMI UCHWALENIE REGULAMINU KORZYSTANIA Z TĘŻNI, A W NIM TAKI „CIEKAWE” RZECZY NA PRZYKŁAD:

  par. 2 pkt. 7. Korzystanie z tężni całorocznej odbywa się w trybie 25-minutowych sesji, z których jednorazowo może skorzystać limitowana liczba osób, określona przez administratora.

  NO TAK, TRZEBA ZAPŁACIĆ BILET, A PO 25 MINUTACH WYPAD? SUPER…

  par. 2, pkt. 8, lit. b). Osoby wchodzące do tężni solankowej oraz ich podręczny bagaż mogą być poddane kontroli. Wyznaczeni pracownicy mogą prosić o otwarcie i okazanie zawartości torebek podręcznych i innego bagażu. Osoby, które odmówią poddania się kontroli, nie zostaną wpuszczone na teren tężni solankowej.

  ACHA, TO PRACOWNICY TĘŻNI BĘDĄ LUDZI PRZESZUKIWAĆ I GRZEBAĆ IM W TOREBKACH. A DO KIESZENIACH TEŻ BĘDĄ ZAGLĄDAĆ I ŁAPY PCHAĆ, JEŚLI MOGĘ ZAPYTAĆ? PIĘKNIE, PIĘKNIE. TO BĘDZIE ZNAKOMITA REKLAMA NA CAŁĄ POLSKĘ. BRAWO!

 14. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  W dniu 31 maja wystąpią przerwy w dostawach prądu dla odbiorców korzystających ze stacji „Słowackiego” (Nie mylić z Termami!) w związku z modernizacją rozdzielnicy nN.

 15. Łukasz Nowak do „redaktora za małego” Kruka pisze:

  Czy jest pan członkiem „Wspólnoty Samorządowej Busko-Zdrój”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl