List do Redakcji: 🆘 UWAGA!! Głęboka dziura na ul. Kopernika [FOTO] [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

List do Redakcji: 🆘 UWAGA!! Głęboka dziura na ul. Kopernika [FOTO] [AKTUALIZACJA]

14 lipca 2021 | autor znany Redakcji 13.07.2021 / Jarosław Kruk 14.07.2021 | | 25 komentarzy

Jechałem dziś ulicą Kopernika w stronę Zdroju. Tuż na skrzyżowaniem z ul. Wieniawskiego zapada się asfalt koło studzienki i jest dziura. Jechałem autem i dokładnie tego nie widziałem jaka jest głęboka ale dziura jakaś jest w pobliżu studzienki. – informuje zaniepokojony czytelnik w przesłanym 13.07.2021 o 19:29 mailu do Redakcji InfoBusko.pl

Busko-Zdrój, 14.07.2021: W asfaltowej nawierzchni ulicy Kopernika, na wysokości posesji o nr. 7, blisko wylotu ul. Wieniawskiego, jest dziura w nawierzchni o średnicy ok.25 cm, a pod nią jama głęboka na 75 cm. / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Gdyby Pan Redaktor przejeżdżał tamtędy może udałoby się zrobić kilka fotek i opublikować jakiś artykuł na infobusko?

Znając życie to jak portal tego nie opisze to będziemy czekać tygodniami aż ktoś zareaguje i to naprawi a do tej pory to ktoś sobie auto uszkodzi albo co gorsza może dojść do wypadku przy próbie gwałtownego ominięcia tej dziury.

Będę niezmiernie wdzięczny za interwencje i artykuł w tej sprawie. Pozdrawiam!

 


Jarosław Kruk: Równolegle autor zamieścił też dwa komentarze-anonsy pod ostatnimi publikacjami:

•  DO REDAKCJI!!! DO REDAKCJI!!! – 13 LIPCA 2021 O 19:33  (EDYTUJ) : Wysłałem Panu Redaktorowi maila z opisem sprawy oraz z prośbą o interwencję. Proszę zajrzeć na skrzynkę i przeczytać. Sprawa ważna!

Uprzejmie dziękuję autorowi za przekazanie informacji o niebezpiecznej pułapce na środku ul. Kopernika.

Z powodu wielu obowiązków dopiero dziś, po godzinie 9:00, udałem się we wskazane miejsce. Sądziłem, że z racji upływu czasu problem został już usunięty. Niestety, na miejscu stwierdziłem, że doniesienie jest aktualne i w 100% prawdziwe.

W asfaltowej nawierzchni ulicy Kopernika, na wysokości posesji o nr. 7, blisko wylotu ul. Wieniawskiego jest dziura w nawierzchni o średnicy ok.25 cm. Sam ubytek asfaltu to błahostka  w porównaniu z kryjącą się pod nim jamą znacznie większych rozmiarów. „Pieczara” jest spora i ma głębokość ok. 75 cm, stanowi bardzo duże zagrożenie!

Zaglądając do środka odniosłem wrażenie, że prawdopodobnie ten niebezpieczny ubytek-pułapka powstał wskutek miejscowego wypłukania podbudowy drogi.

Potrzebna jest szybka interwencja właściwych służb i ostrożność ze strony kierowców.


AKTUALIZACJA [15.07.2021 23:30]: Problem został usunięty. W kilka godzin po zgłoszeniu KPP w Busku-Zdroju opisanej powyżej „dziury-pułapki” uszkodzenie zostało naprawione i przywrócono bezpieczną komunikację w tym miejscu ulicy Kopernika.
Podziękowania dla służb.

 

◙ Podobne informacje:

List do Redakcji: ?”Busko, mamy problem”. Zapada się asfalt przy studzienkach kanalizacji sanitarnej

Do Redakcji: Krew burzy się w żyłach jak patrzy się na „rewitalizację” ulicy Rzewuskiego

Noworoczny niedzielny spacer po rewitalizowanym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju

TP: 🟥 LIST DO REDAKCJI a właściwie do Pana Burmistrza Waldemara Sikory | JKR: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

List do Redakcji: ? „Dokąd płynie burmistrz? Statek na morzu korupcji [VIDEO]

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

25 odpowiedzi na “List do Redakcji: 🆘 UWAGA!! Głęboka dziura na ul. Kopernika [FOTO] [AKTUALIZACJA]”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Jest również ubytek w pasie z kstki granitowej na rondzie Solidarności (czyli przy szpitalu powiatowym).

  2. Czarny mercedes: APEL DO MIESZKAŃCÓW pisze:

    Szanowni Państwo,

    w związku z obserwowaną rosnącą ilością dziur w ulicach i dużą ilością turystów i kuracjuszy odwiedzających nowo otwarty Kompleks #TężniaBusko, apeluję do Mieszkańców Miasta Busko-Zdrój o nie korzystanie z samochodów w celu przemieszczania się po mieście i o nieudawanie się autem do w/w obiektu oraz nieparkowanie w pobliżu Parku Zdrojowego. Natomiast wszystkich, którym znana jest topografia naszego Miasta sugeruję zdrową i ekologiczną komunikację pieszą.

    Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo Mieszkańców i Gości.

    Dziękuję za zrozumienie i pomoc w podjętych działaniach.

  3. Dziękuję jako mieszkaniec portalowi infobusko za nagłośnienie tej sprawy! pisze:

    Moim zdaniem to jest SKANDAL!!! Tak, to jest SKANDAL!!! Busko miasto uzdrowiskowe, główna ulica, a w niej dziura głęboka na 75 cm!!! Na litość boską, przecież tą ulicą jeździ Policja, Straż Miejska, urzędnicy, pracownicy MPGK-komunalki, czyli np. kierowcy śmieciarek. Czy nikt tej dziury nie widział, nikt na tą dziurę nie zareagował do tej pory? Przecież taka głęboka ale i sporej średnicy (ok. 25 cm) dziura może spowodować tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Jestem ciekawy, gdyby portal infobusko tego nie opisał, to dokąd by ta dziura w drodze była?

  4. Mieszkańcy do czarnego mełcedesa pisze:

    Dziękujemy za informację Panie i władco natychmiast sprzedajemy nasze samochody i kupujemy odpowiednie obuwie żeby więcej chodzić

  5. Rada do powyżej pisze:

    by nie wnerwiać mocniej wodza sugeruję dokonać zakupu odpowiedniego obuwia w odpowiedniej hurtowni

  6. jacek pisze:

    miejmy nadzieję że miasto jest dobrze ubezpieczone na wypadek ewentualnych odszkodowań w przypadku uszkodzeń pojazdu czy opukac gorszego w skutkach zdarzenia w efekcie kontakty z opisywaną dziura?

  7. Łukasz Nowak pisze:

    W przymiarkach do rozkładu jazdy od grudnia bieżącego roku przewidywane są 4 pary pociągów do Buska-Zdroju (Wełcza), w tym (nareszcie!) pełna para z i do Katowic, a także z i do Częstochowy.
    O takie właśnie połączenia lobbowałem od dawna w Urzędzie Marszałkowskim i w POLREGIO. Teraz jest szansa na to. Jednak, by te plany się ziściły potrzeba wykazać się frekwencją. Z przykrością zauważam, iż buskim władzom gminnym na tym nie zależy, czego przejawem jest zupełny brak informacji o kolei w przestrzeni miejskiej. Brakuje choćby drogowskazów na dworzec PKP w Zdroju (na dworzec autobusowy zresztą też). Do tego, chodnik prowadzący na dworzec PKP jest brudny. A to przecież droga gminna, bynajmniej nie kolejowa, więc to leży w obowiązkach Gminy.

  8. Patrze pisze:

    Wykosili juz trawe na dworcu PKPO lobbysto?

  9. ale trawa pisze:

    Wykosili juz trawe na dworcu PKPO lobbysto?

  10. Rygiel pisze:

    Przecież kanalizacja był już remontowana. Nawet kilku dostało awans. A którzy mówili o partactwie to pracują w Uzdrowisku i nawet sam Prazes K pisał do proturatury na nich , aby im zaklebnowac usta a teraz wszystko wychodzi

  11. Do Rygiel pisze:

    Jeśli coś pomyliłem, to bardzo przepraszam i proszę mnie poprawić.

    Z tego co mi wiadomo, szefem JRP (Jednostka Realizująca Projekt, to jest/była jednostka znajdująca się w MPKG-Komunlce), która to jednostka odpowiadała właśnie za realizację uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, był Andrzej Bydłosz (wiceszef buskich struktur Platformy Obywatelskiej), który teraz od około roku jest w MPGK Dyrektorem ds. Usług Komunalnych, a zastąpił na tym stanowisku Jerzego Trzęsaka, który poszedł na emeryturę.

  12. przewodnik pisze:

    Może na tę dziurę i pieczarę należy patrzeć z innej perspektywy? Może to znak czasu? Może to jest świadoma, celowa i dalekowzroczna kontynuacja budowy i umacniania turystycznej marki Busko-Zdrój? Mamy już najdroższą nie do końca deszczoodporną tężnię za 25 mln, mamy zwodowany ostatnio statek piracki za 400 tys, mamy tak jakby zbiornik rekreacyjno-retencyjny wód opadowych pod Marconim, za 12 mln powstaje zardzewiała kładka na Górkę, a teraz okazuje się, że w ramach rewitalizacji sieci kanalizacyjnych udało się chyba uzyskać próbkę zjawisk krasowych. I teraz nie trzeba już będzie wysyłać turystów do Skorocic po by to zobaczyli na własne oczy i poczuli na własnym aucie co to są zapadliska, wertepy, itd

  13. Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową? pisze:

    Czy to prawda, że do zabudowy kanału burzowego wzdłuż ulicy Waryńskiego użyte zostały koryta betonowe o niższej, gorszej jakości, niezgodne z dokumentacją projektową?

  14. Kontroler do powyżej pisze:

    Jeśli to prawda to warto by odpowiednie służby kontrolne sprawdziły też koniecznie czy wartość wystawionej faktury za zabudowę Maskalisa za którą zapłacił UMIG Busko-Zdrój, w szczególności ujęty w niej koszt materiałów użytych do zabudowy kanału, wyliczony został wg cen materiałów z dokumentacji projektowej i specyfikacji zamówienia, czy cen materiałów niższej jakości, jak sugeruje autor powyższego komentarza faktycznie zastosowanych.

  15. Polecam! pisze:

    Polecam poniższy materiał. POLECAM OBEJRZEĆ KAŻDEMU! Jakie są konsekwencje określonych działań władz centralnych oraz lokalnych, doskonale przedstawia ekspert w tymże materiale filmowym.

    https://www.youtube.com/watch?v=b_j9VE0-qF4

    Przytoczę tu kilka danych z tego programu:

    -dług publiczny Polski – 1,33 biliona zł
    -dług ukryty – od 4 do 5 bilionów zł
    -dochody budżetu państwa to około 0,4 biliona zł rocznie

    Ile trzeba lat (nie licząc już odsetek), żeby NIC NIE WYDAWAĆ z budżetu państwa i wszystko przeznaczać na spłatę zadłużenia? Około 14 lat! Czyli przez 14 lat trzeba by nie wydawać nic na policję, służbę zdrowia, wojsko, drogi, szkoły, etc., tylko wszystko przeznaczać na spłatę zadłużenia.

    Do tego dochodzi zadłużenie poszczególnych miast (np. zadłużenie Łodzi – 3,9 miliarda zł, zadłużenie Kielc – 1,1 miliarda zł!)

    Mamy ponadto zadłużenie obywateli (kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne) oraz zadłużenie firm (rozmaite kredyty).

    Dług publiczny 1,33 biliona zł plus 4,5 (średnio) biliona zł dług ukryty = 5,83 biliona zł.
    Liczmy że w Polsce mieszka 35 mln ludzi, zatem każdy obywatel od niemowlęcia po starca zadłużony jest (nie licząc długów samorządów oraz długów indywidualnych) na kwotę:

    5 830 000 000 000 zł : 35 000 000 obywateli = 167 000 zł/osobę. Zatem czteroosobowa rodzina zadłużona jest na 668 000 zł.

    A co ma do tego Busko? Mamy tężnię i niebawem będziemy mieć kładkę na Górkę, ale mamy też kredyty. Zeszłoroczny kredyt wraz z odsetkami to około 30 milionów zł, plus tegoroczny 12 milionów złotych, więc zakładając od niego odsetki na poziomie 3 mln zł (proporcjonalnie do zeszłorocznego kredytu) ta mamy razem około 45 mln zł, na dzień dzisiejszy rzecz jasna. Oba kredyty są do spłaty do 2039 roku. W Gminie Busko mieszka według danych meldunkowych około 31 tys. mieszkańców, lecz faktycznie, na przykład według danych odnośnie wywozu śmieci, około 23 tys. osób. Zatem 45 mln zł : 23 tys. mieszkańców = 1957 zł/jednego mieszkańca. Czteroosobowa rodzina „została zadłużona” przez władze Gminy Busko, na dzień dzisiejszy, na kwotę około 7828 zł. A zatem wszystko ładnie, pięknie, tylko że na kredyt.

    Kilka ciekawych cytatów z w/w materiału filmowego:

    „Nasza demokracja ma sprzężenie zwrotne w kierunku katastrofy”.

    „Im gorzej władza rządzi, tym większym cieszy się poparciem.”

    „Współczesne wybory to coś na wzór handlowych promocji. Politycy zachowują się jak wytrenowani sprzedawcy i oferują nam różne gratisowe prezenty, jeśli zawrzemy z nimi umowę. Niestety nie ma nic za darmo. Za te prezenty obywatele na pewno zapłacą w podwyższonych podatkach i opłatach za usługi komunalne.”

    „Demokracja to gwałt liczby nad racją.

  16. buchalter pisze:

    dl.umig.busko.pl/bip/zp/2021/07/01/plan_postepowan_ROK_2021_wersja_v3.pdf
    aktualizacja 01 lipca2021 R.

    Pozycja 2.3.1

    „Udzielenie Gminie Busko-Zdrój kredytu długoterminowego do wysokości 12000 000,00 zł”

    Orientacyjna wartość zamówienia: 3959100,00 zł

    A więc zamiar zaciągnięciua kredytu nadal aktualny, a razem z kosztem będziemy musieli spłacać niemal 16 milionów złotych! To około pól tysiąca na każdego mieszkańca Gminy. Takie „500 minus” dla mieszkańców od Sikory

  17. Szrot do buchalter pisze:

    Spokojnie, czarny mercedes odkręci dwa koła, sprzeda i będzie na spłatę kredytu

  18. Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK osobliwie zmodernizowano kotłownię BSCK? pisze:

    Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Witolda Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK modernizowana była kotłownia i czy to prawda, że dopuszczono się przy tej okazji dużych przekrętów? Czy to prawda, że to co było w planach i za co miasto zapłaciło grube tysiące bo według rachunków od wykonawców jakoby w kotłowni BSCK zostało to zrobione, a to co tam faktycznie zostało zrobione i co jest, to dwa skrajnie różne światy?

  19. Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK osobliwie wykonano klimatyzację sali widowiskowej? pisze:

    Czy to prawda o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że podobnie jak „remont” kotłowni BSCK w ramach tej samej unijnej rozbudowy BSCK za czasów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, osobliwie została wykonana klimatyzacja sali widowiskowej BSCK? Czy to prawda że klimatyzajca ta co jest w BSCK odbiega znacząco od tego co było w projekcie i w fakturach wykonawców?

  20. Do: Czy to prawda, o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że za rządów burmistrza Gajewskiego, obecnego radnego, w ramach rozbudowy BSCK osobliwie wykonano klimatyzację sali widowiskowej? pisze:

    Z tą klimatyzacja w BSCK to rzeczywiście jest co nie teges. Jak na dworze jest ciepło a sala widowiskowa pełna to klimat przypomina dzungle amazonską a nie klimatyzowana europejska sale XXI wieku. Podobno Bogusław Kaczynski żartował czy może drwił na koncertach galowych Festiwalu Krystyny Jamróz, że temperatura sali przypomina bardziej targ w południe w Maroko niż opere w Wiedeniu.

  21. Czy prawdą jest, że gdy za Wąsowicza rozpoczęto rewitalizację Mickiewicza i Rynku to inwestycja miała kosztować ok 10 mln, a gdy zakończono ją za Sikory to ostatecznie kosztowało bodaj 35 mln? pisze:

    Czy prawdą jest to o czym informował Radny Łukasz Szumilas, że sfinalizowana przez burmistrza Sikorę rewitalizacja Mickiewicza i Rynku ostatecznie kosztowała bodaj 35 mln?

    Czy prawdą jest to, że gdy za burmistrza Piotra Wąsowicza zaplanowano i rozpoczęto rewitalizację Mickiewicza i Rynku to mówiono, że inwestycja będzie kosztować bodaj 10 mln?

    Czy prawdą jest to, że gdy po Wąsowiczu nastał burmistrz Sikora to zrewitalizowano plany i na przykład podobno w ramach rewitalizacji Mickiewicza i Rynku podobno zrewitalizowano też fragment ulicy Korczyńskiej po drugiej stronie parku poprzez bardzo kosztowne przeniesienie na koszt gminy a nie właściciela terenu w inne miejsce przeszkadzającej w zagospodarowaniu działki stacji transformatorowej stojącej na działce, na której powstał wkrótce Lawendowy Zdrój?

    Czy ktoś potrafi konkretnie odpowiedzieć w jaki sposób inwestycja która podobno miała kosztować 10 mln ostatecznie kosztowała 35 mln? Kto za to odpowiada?

  22. wesoły § pisze:

    Czy to prawda, że ŁN pozwał GJ o fałszywe zawiadomienie o rzekomym wykroczeniu (kopaniu psa)? Biorąc pod uwagę, że już ma sprawę o mobbing w UBZ, to chyba będzie musiał sprzedać razem z BW tego ich „spokojnego” pieska i jakże „nowoczesnego” wieśwagena by opłacić adwokatów ?

  23. Czy to prawda co mówił radny Szumilas, że roboty elektryczne w ramach rewitalizacji Mickiewicza, które w planach opracowanych za burmistrza Wąsowicza miały ponoć kosztować tylko pół miliona pisze:

    Czy to prawda co mówił radny Szumilas, że roboty elektryczne w ramach rewitalizacji Mickiewicza, które w planach opracowanych za burmistrza Wąsowicza miały ponoć kosztować tylko pół miliona, zostały za burmistrza Sikory przeprojektowane i po tej rewitalizacji miasto zapłaciło za nie nie 500.000 a 2.500.000?

  24. Do czy to prawda jeśli chodzi o rozbieżności w cenie robót elektrycznych przy remoncie alei Mickiewicza pisze:

    Jeśli chodzi o rozbieżności w cenie robót elektrycznych przy remoncie alei Mickiewicza,to jeżeli jest prawda,że domanipulowano z pieniędzy podatnika ,,schowanie” linii wysokiego napięcia prywatnemu właścicielowi wielkiego pensjonatu przy ul Korczyńskiej,to może wiele tlumaczyc. Faktem jest,że budynek przez wiele lat stał nieużywany w stanie surowym że względu na napowietrzna linie wysokiego napięcia,później linia zniknęła i budynek ruszył z kopyta z pracami dążącymi do ukończenia budowy Zbieżność w czasie przypadkowa???

  25. SZOK : Mieszkaniec Buska. Cała prawda o Tężni od A do Z pisze:

    Pragnę przedstawić kilka ciekawych informacji dotyczących tężni. Serdeczne podziękowania dla życzliwej osoby za cenne wskazówki gdzie i czego szukać.

    źródło:

    „Przetarg nieograniczony: Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju.”

    https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/17623-przetarg-nieograniczony-budowa-kompleksu-urzadzen-uzdrowiskowych-w-zieleni-parkowej-teznia-pijalnia-uzdrowiskowa-oranzeria-fontanna-w-busku-zdroju.html

    Załącznik 8 [ zip ].
    ———————————————————————————-
    CZĘŚĆ VII
    PROJEKT SIECI GAZOWYCH,
    WODOCIĄGOWYCH,
    KANALIZACYJNYCH
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    CZĘŚĆ X
    PROJEKT PRZEBUDOWY
    KOLIDUJĄCYCH SIECI
    Usługi Projektowe „Cowodex”
    mgr inż. Robert Gradzik
    Dobrowoda 49, 28-100 Busko-Zdrój
    tel. +48 600775684, rgradzik@wp.pl

    Kim jest Pan Robert Gradzik? Ano jest pracownikiem MPGK Sp. z o .o. w Busku-Zdroju, zwanego potocznie „Komunalką”. A więc pracownik firmy należącej do Gminy Busko i podległej Burmistrzowi, projektował jako swoja prywatna firma instalacje w tężni.

    Mało tego, w dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU, ten sam Pan Robert Gradzik występuje jako… pełnomocnik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

    A więc Pan R. Gradzik jest pracownikiem MPGK, pełnomocnikiem UMIG, a równocześnie jako swoja prywatna firma wykonywał projekty poszczególnych instalacji tężni.
    Czy można to nazwać „stykiem” na linii: „Praca w jednostce samorządowej – prywatna firma”? Czy można tu mówić o „konflikcie interesów”? Jak ocenić taką sytuację?
    ——————————————————————————–
    A teraz zobaczmy jak wygląda kwestia solanki:

    5.1 Instalacja zasilająca

    a) Dostarczenie solanki z ujęcia solanki B-15 Henryk.

    Projektuje się bezpośrednie podłączenie zbiornika solanki z ujęciem solanki B-15 Henryk
    i B-19 Małgorzata. Zgodnie z warunkami wydanymi przez Uzdrowisko Busko-Zdrój z dnia 2017-01-23 dostępna ilość solanki dla potrzeb Tężni jest ograniczona do 10 m3 na dobę. Może ulec poprawie po wykonaniu otworu zastępczego dla B-15 Henryk
    Czas napełnienia:
    – niecki pod tężnią T1= 188 m3 /10 m3/dobę =18,8 dnia
    – zbiornika przy przepompowni. T2= 157 m3 /10 m3/dobę =15,7 dnia

    a) Dostarczenie solanki z zewnątrz cysternami.

    Dla zapewnienia rozładunku cystern z solanką sprowadzoną z zewnątrz zaprojektowano:
    – przyłącze łączące hydrant podłączenia cysterny z przepompownią zaprojektowano z rur
    PE100SDR17 90
    – układ hydrauliczny przepompowni pozwalający przepompować solankę z cysterny do
    zbiornika przy przepompowni.
    Dla zapewnienia pracy tężni przy zastosowaniu cystern o nośności 20 ton szacowana ilość
    cystern dla napełnianie:
    – niecki pod tężnią N1= 188 m3 /15 m3/cysternę =13 cystern
    – zbiornika przy przepompowni. N2= 157 m3 /15 m3/cysternę =11 cystern

    5.2 Instalacja odprowadzająca
    Przewody odprowadzające solankę zaprojektowano z rur PE100 SDR17 o średnicy  90 mm.
    Solanka odprowadzana jest ciśnieniowo do projektowanej studzienki rozprężnej
    na dz.nr ew gr 93/3 a następnie grawitacyjnie do kanalizacji uzdrowiskowej.

    1. TĘŻNIA SOLANKOWA ZEWNĘTRZNA

    1.1 Informacje ogólne.

    Zgodnie z założeniami inwestora praca tężni oparta jest na wodach solankowych dostarczanych bezpośrednio z ujęcia solanki B-15 Henryk i B19 Małgorzata zlokalizowanym w Parku Zdrojowym w Busko Zdrój. Przepływ solanki na tężni będzie przebiegał w obiegu zamkniętym z okresowym uzupełnieniem w miarę jej odparowania. Okresowa wymiana solanki w całej instalacji odbywać się będzie po przekroczeniu granicznego stopnia zagęszczenia i spadku intensywności odparowania – inhalacji zapewniającej spełnienia warunków leczniczych instalacji. Z uwagi na ograniczaną wydajność źródła w ramach przedstawionych rozwiązań
    projektowych, zapewniono możliwość pracy tężni z wykorzystaniem solanki dostarczanej
    z zewnątrz, za pomocą samochodów cystern.

    Jako rozwiązanie awaryjne zapewniono możliwość uzupełnienia solanki w obiegu poprzez
    stworzenia roztworu solnego z dostarczonego z zewnątrz ługu solnego do inhalacji.
    Rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone w warunkach tężni zewnętrznych
    pod względem wypełnienia warunków leczniczych.

    Tu rodzą się ciekawe pytania:

    -Czy po wybudowaniu napełniono tężnię solanką ze źródeł B-15 Henryk i B-19 Małgorzata, czy też przywieziono solankę cysternami?

    -Jak widzimy do pełnego napełnienia tężni potrzeba łącznie 24 cysterny o nośności 20 ton każda. Jeśli przywieziono solankę cysternami, pytanie jaka firma była dostawcą?

    -Czy pewna firma, wykonująca usługi dowozu kruszyw, mająca ciągniki siodłowe i naczepy typu wywrotka (patelnia), zakupiła także naczepę typu cysterna? Czy ta firma będzie świadczyć, bądź już świadczy, usługi dowozu solanki do tężni?
    ———————————————————————————–
    A teraz ciąg dalszy kwestii solanki:

    1.3. Eksploatacja tężni i odprowadzenie wód opadowych.

    Stopień zagaszenia solanki jej skuteczność odparowania powinna być badana przez
    odpowiednie służby.
    Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej w miarę odparowania
    solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej.
    Wody deszczowe z powierzchni zajętej przez instalacje solankową (dotyczy to niecki pod
    tężnią, koryt górnych tarasów) przewiduje się wykorzystać powtórnie do rozcieńczenia
    solanki zagaszonej w wyniku odparowania na tężni. Rozwiązanie to wynika z ograniczonej możliwości dostarczenia „świeżej” solanki.

    Normatywne wody opadowe pojawiające się z natężeniem 1% w skali roku mogą spowodować zmniejszenie stężenia solanki o 25 %. To znaczy maksymalnego stężenia solanki z 20% do 15 % Nadmiar wód opadowych, w przypadku katastrofalnych ulew o prawdopodobieństwie
    występowania nie częściej niż co 5 lat, będzie skierowana z zbiornika przy przepompowni do zbiornika przelewowego, następnie przepompowana do kolektora instalacji pozabiegowej.
    ————————————————————————————
    A oddziaływanie tężni na środowisko? Jak tężnia może wpłynąć na zabytkowy Park Zdrojowy?

    W dokumencie będącym pozwoleniem na budowę tężni (Decyzja Starosty Buskiego nr 297/17, Znak: AB.6740.1.297.2017), a dokładnie w UZASADNIENIU czytamy, iż tężnia nie jest zaliczona do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego NIE WYMAGA przeprowadzenia postępowania w sprawie oddziaływania na środowisko.

    A teraz najważniejsze!!! UWAGA!!!

    Jak czytamy dalej w dniu 30.12.2016 roku postanowieniem znak: BUŚ.6220.19.2016 Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój ODMÓWIŁ wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn.: i tu pojawia się długa nazwa tężni i całego kompleksu.

    A zatem nie badano tego i nie wiemy jak tężnia będzie wpływać na środowisko.
    ———————————————————————————–
    Na koniec pozwolę sobie wyrazić moje zdanie, mój pogląd na powyższe kwestie.

    Mamy tężnię z instalacjami zaprojektowanymi przez prywatną firmę pracownika MPGK będącego pełnomocnikiem UMIG, która nie wiadomo jak oddziałuje na środowisko, ponieważ Pan Burmistrz odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W źródłach jest mało solanki, ale jakby coś to dowiozą ją cysterny, albo awaryjnie uzupełnieni się ją roztworem z ługu solnego, choć rozwiązanie to nie zostało potwierdzone i sprawdzone pod względem wypełnienia warunków leczniczych. Regulacja stężenia solanki będzie polegała na uzupełnianiu jej solanką ze źródła, lub wodą instalacji wodociągowej, albo wodą deszczową, bo mamy ograniczoną możliwość dostarczenia „świeżej” solanki. Przewidziano nawet pogodę! Katastrofalne ulewy mogą wystąpić nie częściej niż co 5 lat, zatem nie ma czego się bać. Władza czuwa nad wszystkim i panuje niczym bogowie nawet nad żywiołami. Wszystko będzie dobrze. Możemy spać spokojnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl