Kalendarium: 8 maja 1254, miało miejsce prawykonanie pieśni "Gaude Mater Polonia" - może w niedzielę zabrzmi w Chotelku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 8 maja 1254, miało miejsce prawykonanie pieśni „Gaude Mater Polonia” – może w niedzielę zabrzmi w Chotelku?

8 maja 2019 | Polskie Radio 08.05.2019 / Jarosław Kruk 08.09.2019 | | 1 komentarz

Hymn „Raduj się Matko-Polsko” na cześć św. Stanisława to jedno z najwybitniejszych dzieł literackich wczesnego średniowiecza w Polsce. To też jedna z pierwszych pieśni o charakterze hymnu w dziejach Polski i… najlepiej zachowany rodzimy materiał propagandowy swoich czasów. Zaintonowano ją po raz pierwszy 765 lat temu, przy okazji uroczystości kanonizacyjnych św. Stanisława ze Szczepanowa.

Obraz przedstawiający św. Stanisława BM z około 1490 roku, przechowywany w klasztorze franciszkanów w Krakowie.. / źródło: Wikipedia

Autorem napisanego po łacinie hymnu „Gaude Mater Polonia” jest dominikanin, kanonik krakowski Wincenty z Kielczy – Wincenty z Kielc.

Starania o kanonizację Stanisława ze Szczepanowa zainicjowało wysłanie do Rzymu żywotów św. Stanisława pióra Wincenty z Kielczy. W dziele zawarł on m.in. historię cudownego zrośnięcia się ciała świętego, które porąbali wcześniej siepacze króla Bolesława Śmiałego, po zgładzeniu go 11 kwietnia 1079 w Krakowie. W hagiografii Wincenty rozwija tę anegdotę do rangi symbolu rozbicia dzielnicowego i ponownego zrośnięcia się Polski podzielonej między dzielnicowych książąt.

Historię cudownego zespolenia ciała św. Stanisława dominikanin zawarł również w drugim swoim dziele, czyli właśnie w napisanym po łacinie hymnie „Gaude Mater Polonia”. Skomponowana na melodię chorału gregoriańskiego „Oh salutaris Hostia” pieśń zawierała także odniesienia do stołecznej roli Krakowa. Najistotniejszy jest sam tytuł pieśni – „Raduj się Matko-Polsko” – który odnosi się do całości ziem państwa piastowskiego, nie zaś do poszczególnych jego dzielnic. Można „Gaude Mater Polonia” interpretować jako skrót żywotów św. Stanisława przygotowany dla świadków uroczystości kanonizacyjnych z wyraźnym podtekstem dotyczącym zjednoczenia Polski.

Trudno pojąć znaczenie i rangę „Gaude Mater Polonia” bez… – cały artykuł i audycja na źródłowej stronie Polskiego Radia 24 – po kliknięciu na link 


Warto dodać, iż rodzinna miejscowość świętego Stanisława, Szczepanów to wieś w województwie małopolskim, w gminie Brzesko, odległa od Buska-Zdroju zaledwie o 60 km.


Z osobą świętego Stanisława ze Szczepanowa łączy się również stojący zaledwie kilka kilometrów od Buska kościółek pw. św. Stanisława Biskupa w Chotelku. Powstały w 1527 r., jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.

Na szczególną uwagę zasługuje eksponowany w nim na powrót piękny późnogotycki, drewniany tryptyk Męki Pańskiej.

fot. Jarosław Kruk / Wikipedia

Może w najbliższą niedzielę, podczas uroczystości odpustowych rozbrzmi w nim „Gaude Mater Polonia”?

 

8  Filharmonia Narodowa: – Gaude Mater Polonia

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 8 maja 1254, miało miejsce prawykonanie pieśni „Gaude Mater Polonia” – może w niedzielę zabrzmi w Chotelku?”

  1. […] infobusko.pl: – Kalendarium: 8 maja 1254, miało miejsce prawykonanie pieśni „Gaude Mater P… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl