Kalendarium: 7 marca 1000 r. rozpoczął się Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 7 marca 1000 r. rozpoczął się Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

7 marca 2024 | PolskieRadio24.pl 07.03.2021 / Jarosław Kruk 07.03.2021; 07.03.2023; 07.03.2024 | | 2 komentarze

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna. informuje portal PolskieRadio24.pl

Artysta: Jan Matejko (1838–1893)
Tytuł: Koronacja pierwszego króla R.P. 1001.
Typ obiektu: obraz
Data: 1889
Medium: olej na desce
Rozmiar: Wysokość: 71,0 cm; Szerokość: 105,0 cm
Zbiór: Zamek Królewski w Warszawie 

Oficjalnym powodem, dla którego cesarz Otton III zdecydował się na podróż do Gniezna, była pielgrzymka do grobu zabitego przez Prusów trzy lata wcześniej św. Wojciecha. Już sam ten fakt nadawał spotkaniu władców niespotykaną rangę.

– To, że cesarz wyruszył poza granice swojego państwa inaczej, niż na czele wojsk, było wówczas ewenementem – wyjaśniał prof. Przemysław Urbańczyk w audycji Agnieszki Kamińskiej z cyklu „Nos Kleopatry”.

>>> Zjazd w Gnieźnie | Kronika Polska  [AUDIO]<<<

Bolesław wykorzystał nadarzającą się okazję. Przywitał w Gnieźnie Ottona III z rozmachem, mającym ukazać potęgę młodego państwa. Spotkanie władców rozpoczęło się 1021 lat temu, 7 marca 1000 roku♂.

Filar paneuropejskiego państwa

Wedle najbardziej rozpowszechnionej hipotezy pielgrzymka była raczej pretekstem niż powodem podróży cesarza do Gniezna. Otton chciał pozyskać ambitnego księcia dla swojej koncepcji cesarstwa uniwersalistycznego w Europie. Wizja zakładała stworzenie paneuropejskiego państwa, zjednoczonego pod berłem cesarskim, a podzielonego na cztery równorzędne królestwa. Jednym z nich panować miał właśnie Bolesław Chrobry.

– Kraj zagubiony w puszczach, kraj położony na peryferiach, w oddali od wszystkich ważniejszych dróg przebiegających przez Europę, kraj nikomu nieznany w gruncie rzeczy, stał się nagle równorzędny z najbardziej czcigodnymi, antycznymi organizacjami państwowymi: z Italią, z Galią czy z Germanią – mówił prof. Stanisław Trawkowski, gość audycji Elizy Bojarskiej z cyklu „Królowie i książęta polscy”.

Innym powodem pielgrzymki Ottona mogło być pozyskanie… – cały artykuł i audycje tematyczne na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 21 czerwca 1226 w Starym Korczynie urodził się Bolesław V Wstydliwy, łagodny książę w okrutnych czasach | I ❤ Ponidzie, Czy wiesz, że…

Kalendarium: 20 stycznia 1320 r. w katedrze wawelskiej abp gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski

Kalendarium: 2 marca 1333 r. zmarł Władysław Łokietek, władca, który zjednoczył państwo po trwającym ponad sto lat okresie rozbicia dzielnicowego | JKR: Czy wiesz, że…

HM: Cud gospodarczy króla Kazimierza Wielkiego

Kalendarium: 5 listopada 1370 zmarł Kazimierz III Wielki, ostatni z dynastii Piastów, uważany za jednego z najwybitniejszych władców Polski | JKR: Czy wiesz, że…

Kalendarium: 9 października 1610 r. Polacy zdobyli Kreml. Rosja przestała istnieć jako suwerenne państwo. Polska stała się największym państwem Europy

Kalendarium: 12 września 1683 r. Wiktoria Wiedeńska. Wojska pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromiły armię imperium osmańskiego

Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polskiego

 

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 7 marca 1000 r. rozpoczął się Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Jaki jest związek tego artykułu z nazwą portalu?

  2. Krzysztof Gwiaździński pisze:

    Prof. Stanisław Trawkowski to łgarz przesycony nienawiścią niemiecką i ruską do Polski. Wystarczy odnieść się do szklaku bursztynowego czy dymarek świętokrzyskich. Pseudonaukowcy pokroju pana profesora wciąż powielają te kłamstwa służąc ideologii poniżania Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl