Kalendarium: 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża

16 października 2020 | Romuald Rzeszutek fb 15.10.2019 / Jarosław Kruk 16.10.2019 | A 16.10.2020 | | 4 komentarze

Anno Domini 1978, 16 października o godz. 17:15, kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy w historii Polak i słowianin, pierwszy od 455 lat spoza Włoch, został wybrany na papieża i rozpoczął swój niezwykły pontyfikat! Nowo wybrany biskup Rzymu przybrał imię Jan Paweł II.

Watykan, 16 października 1978 r. źródło: fb Romuald Rzeszutek

28 września 1978 r., zaledwie 33 dni po objęciu pontyfikatu na atak serca zmarł Jan Paweł I. Konklawe, podczas którego kardynałowie mieli wybrać jego następcę rozpoczęło się 14 października, a głosowania w dniu następnym. Wyboru głowy kościoła katolickiego dokonywało kolegium składające się ze 111 purpuratów, w tym prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły. Pierwszy dzień głosowań nie przyniósł rozstrzygnięcia, ale nazajutrz, po godzinie osiemnastej nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się wreszcie biały dym, co oznaczało, że został wybrany nowy papież.  Po ośmiu głosowaniach na 264 następcę świętego Piotra kardynałowie zebrani na drugim konklawe wybrali 58-letniego metropolitę krakowskiego.

>>>   42 lata temu Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem   <<<

Tego dnia, wieczorem, z watykańskiego balkonu padły słynne słowa transmitowane na cały świat: Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam!

Chwilę później nowo wybrany zwierzchnik Kościoła katolickiego zwrócił się po włosku do wiernych słowami:

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Najdrożsi Bracia i Siostry,
jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawia I, a oto najdostojniejsi kardynałowie już powołali nowego Biskupa Rzymu.

Powołali go z dalekiego kraju… z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Bałem się przyjąć ten wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie.

Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym… naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi.”

źródło: fb Romuald Rzeszutek

4  Polskie Radio: – Karol Wojtyła papieżem! 41. rocznica wyboru Polaka

4  Wikipedia: – Jan Paweł II

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Kalendarium: 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża”

 1. Wojciech pisze:

  Busko-Zdrój to miasto, w którym duch komuny nadal mocno się trzyma. Widać to wszem i wobec wokoło. Wystarczy zwrócić uwagę na powszechny nepotyzm i kolesiostwo oraz zobaczyć kto kim był i co teraz porabia, czyli gdzie i na jakim stołku zasiada, jakie ma „biznesy” itp., itd. O dziwo jest w Busku ulica Witolda Pileckiego, choć to powód do wstydu (dla władz rzecz jasna), ponieważ wykorzystano nazwisko wielkiego Polaka do nazwania maleńkiej, krótkiej, bocznej, uliczki w polach. W spisie ulic Buska-Zdroju możemy znaleźć mnóstwo kiepskich nazw ulic, czyli takich, które nic nie reprezentują, nic nie upamiętniają, o niczym nie przypominają, niczego nie uczą. Oto one:

  http://wykaz.iwai.pl/m0946651.html

  ul. Biwakowa
  ul. Lakiernicza
  ul. Zielona
  ul. Szmaragdowa
  ul. Tęczowa
  ul. Wiosenna
  ul. Wesoła
  ul. Sezamkowa
  ul. Orzechowa
  ul. Morelowa
  ul. Malinowa
  ul. Lawendowa
  ul. Jaśminowa
  ul. Jabłoniowa
  ul. Cyprysowa
  ul. Wrzosowa
  ul. Konstantego Miodowicza…

  Jest jeszcze mnóstwo kolorów i roślin. Czy teraz pora na ulice jabłkową, truskawkową, gruszkową, czereśniową, rzodkiewkową, cebulową, bananową, winogronową, ziemniaczaną, oraz białą, żółtą, różową, niebieską, czarną, fioletową?

  Pytanie zasadnicze:

  Czy w busku-Zdroju ulice powinny posiadać nazwy godne, oddające cześć bohaterom, przypominające i uczące historii oraz patriotyzmu?

  Może najwyższa już pora na ulice:

  Jana Olszewskiego
  ks. Jerzego Popiełuszki
  Anny Walentynowicz
  Grzegorz Przemyka
  Stanisława Pyjasa
  Leopolda Okulickiego
  Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
  Danuty Siedzikówny „Inki”
  Ofiar Katynia

  W tym kontekście warto także podkreślić, iż w Busku nie ma ulicy Jana Pawła II.
  Jest tyle, bądź co bądź, nic nie znaczących nazw, a zabrakło tego, aby w należyty i godny sposób uczcić wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II.

  Nazwanie imieniem Jana Pawła II ronda koło Orlenu jest moim zdaniem nieporozumieniem. Świadczy to niestety o braku znajomości i/lub niezrozumieniu współczesnej historii i świadomym bądź nieświadomym umniejszaniu i/lub negacji znaczenia zasług wielkich bohaterów, wielkich Polaków, zasług dla naszego kraju, Europy, a nawet świata.

 2. Do powyżej pisze:

  A to już nie można ronda nazwać papieżem??

 3. 69 pisze:

  Kruk usuń artykuł!
  Trzeba zmienić nazwę ronda przy orlenie!
  Nie można gloryfikować obrońcę pedofili!

 4. Do: Wojciech pisze:

  Weź się opanuj. Dzieci se tak ponazywaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl