Kalendarium: 13 maja 1981 r. dokonano zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 13 maja 1981 r. dokonano zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II

13 maja 2022 | e-KAI 13.05.2020 / Jarosław Kruk 13.05.2020 | | 1 komentarz

Dziś mija 39. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Miejsce dokonanego 13 maja 1981 r. zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie części Placu św. Piotra. – informuje portal e-KAI 

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej przypomina też dodatkowe, interesujące a mało znane okoliczności tego wydarzenia.

“Zamach nastąpił co do minuty o tej samej porze, co objawienie Matki Bożej w Fatimie: o godz. 17.19” – przypomniał prof. Turowski. Jego zdaniem, to zadecydowało o wielkim kulcie, jakim Jan Paweł II otaczał Matkę Bożą Fatimską i Jej orędzie.

Jedna z kul wystrzelonych do Jana Pawła II, trafiła w kobietę uczestniczącą w audiencji: Amerykankę polskiego pochodzenia, urodzoną w Wadowicach dokładnie tego samego roku i dnia, co Karol Wojtyła.

Sprzeczne domniemania krążą do dziś na temat motywów, planu i przebiegu zamachu i ewentualnych jego zleceniodawców.

Istnieją trzy tezy na temat mocodawców zamachu. Według pierwszej pochodzili oni z krajów bloku wschodniego, gdzie w papieżu-Polaku widziano zagrożenie dla ideologii komunistycznej. Inna wersja wskazuje na działania fundamentalistów islamskich, podczas gdy trzecia, która pojawiła się wkrótce po zamachu, utrzymywała, jakoby w sprawę uwikłane były zachodnie służby tajne, w tym amerykańska CIA.

Często powtarzanym wątkiem był udział w zamachu tajnych służb bułgarskich, czemu… cały artykuł na źródłowej stronie e-KAI.pl po kliknięciu na link

 

e-KAI [13.05.2020]:- Grajewski: inspiratorem zamachu na Jana Pawła II był komunistyczny reżim w Moskwie

 


Jarosław Kruk: Z osobą Papieża Polaka wiąże się jeszcze jedna ciekawa zbieżność, której bodaj nikt – z wyjątkiem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej – nie dostrzegł. Emerytowana pani profesor buskiego „Kopernika”, autorka kliku książek, wielu publikacji i  licznych reportaży z podróży na Wschód śladem poloniców i łagrów, wspomina o tym wyraźnym a nie dostrzeżonym podobieństwie w  napisanej przez nią monografii jej rodzinnego gniazda, Oleśnicy.

Jest nią niemal bliźniacze podobieństwo herbów pierwszego papieża Polaka Jana Pawła II i pierwszego polskiego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego.

 

W obu przypadkach w centralnym polu tarczy herbowej mamy masywny krzyż i symbol W/M w prawej dolnej ćwiartce.

W herbie Zbigniewa Oleśnickiego mamy dwa „polskie” kolory – czerwień i biel. Element kojarzący się z „W” to w terminologii heraldycznej Łękawica – figura uszczerbiona herbu w kształcie litery „W„, lub, inaczej, odwróconego „M„, albo opisywany jeszcze inaczej jako „dwie krokwie złączone na kształt litery W”. Najczęściej to element barwy srebrnej, niebieskiej lub złotej.
Zarówno krzyż jak i łękawica należą do grupy najstarszych znaków używanych w heraldyce.

W herbie Jana Pawła II W, mamy również dwa kolory, ale  „kościelne” – kojarzący się z niebem niebieski i kojarzony z papiestwem od wieków żółty. Dominujący na polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty jest nieco w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.

Ta zbieżność – zdaniem pani Teresy Romańskiej-Faściszewskiej nie jest jak by się mogło wydawać dziełem przypadku, wręcz przeciwnie, jest świadomym nawiązaniem i kontynuacją.

Ja podzielam zdanie Szanownej Pani Profesor.

ps. Z osobą kardynała Zbigniewa Oleśnickiego i rodem Oleśnickich ściśle wiąże się też kilkaset lat historii Pińczowa. Wiadomo, że w 1424 r. ta nadnidziańska osada stała się własnością rodu Oleśnickich. Wybudowali oni na Górze Zamkowej nową rezydencję i ufundowali klasztor Paulinów, w budynku którego mieści się dziś PSCK. 21 września 1428 roku król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi, wsi rodzonego brata kardynała,  Jana z Oleśnicy, kasztelana żarnowskiego prawo miejskie magdeburskie.

( w latach 1647 – 1650 przeorem w pińczowskim klasztorze był  późniejszy przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze i dowódca obrony klasztoru podczas jego oblężenia w czasie potopu szwedzkiego , o. Augustyn Kordecki )

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 2 kwietnia 2005 r. zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II – o 21:37 zaśpiewajmy Mu „Barkę”

PR: Szkarłat, pąs czy karmazyn? Barwy polskiej flagi pod lupą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 13 maja 1981 r. dokonano zamachu na papieża Polaka Jana Pawła II”

  1. Xddd pisze:

    Ciekawe bo Ali Agcza dalej dostaje pieniądze od kogoś na konto xd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl