Kalendarium: 31 sierpnia 1939 Prowokacja gliwicka. Hitler potrzebował pretekstu do ataku na Polskę. Dostarczył go Reinhard Heydrich, „mózg” prowokacji gliwickiej. Pewien udział w jej przygotowaniach miał m.in... Oskar Schindler | JKR: Czy wiesz, że... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 31 sierpnia 1939 Prowokacja gliwicka. Hitler potrzebował pretekstu do ataku na Polskę. Dostarczył go Reinhard Heydrich, „mózg” prowokacji gliwickiej. Pewien udział w jej przygotowaniach miał m.in… Oskar Schindler | JKR: Czy wiesz, że…

31 sierpnia 2023 | PolskieRadio24.pl 31.08.2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 31.08.2023 | | 1 komentarz

31 sierpnia 1939 roku do radiostacji w niemieckich wówczas Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych ludzi w ubraniach cywilnych. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: „Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…”. Dziewięć dni wcześniej, 22 sierpnia 1939 r., na posiedzeniu sztabu głównego Adolf Hitler zapewniał swoich generałów: „Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny, nieważne, czy będzie on wiarygodny”informuje 31.08.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl

 

Wikipedia: ♦ Prowokacja gliwicka (niem. Überfall auf den Sender Gleiwitz) – niemiecka operacja dywersyjna typu false flag na niemiecką radiostację w Gliwicach, dokonana w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20:00, wykorzystana przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”.

Berlińskie radio informowało ponadto o kilku innych atakach rzekomych powstańców, których – już na terytorium Niemiec – wspierać miały regularne oddziały Wojska Polskiego, wyposażone w broń ciężką. W ten sposób nazistowska propaganda już 31 sierpnia o godz. 22:30 obwiniła Rzeczpospolitą o rozpoczęcie wojny, a III Rzeszę przedstawiła jako ofiarę polskiej agresji. Dla Hitlera incydenty graniczne stanowiły alibi („od godziny 5:45 [sic] odpowiadamy ogniem”), a dla Francji mogły stanowić pretekst do nieudzielenia Polsce militarnej pomocy.

Pewien udział w przygotowaniach do prowokacji gliwickiej miał m.in. Niemiec sudecki Oskar Schindler’, podówczas agent Abwehry.

Prowokacja gliwicka była jednym z serii przedsięwzięć Hitlera, mających zapobiec przekształceniu planowanej agresji III Rzeszy na Polskę w II wojnę światową, poprzez powstrzymanie sojuszników Rzeczypospolitej od wywiązania się z zobowiązań sojuszniczych wobec Polski, co by oznaczało dla Niemiec ryzykowną wojnę na dwa fronty…♂

Prawda o prowokacji gliwickiej wyszła na jaw dopiero na procesie zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Świadek Alfred Helmut Naujock – żołnierz SD, SS i Waffen SS – zeznał:

„30 sierpnia 1939 roku otrzymałem od szefa SD Reinharda Heydricha rozkaz upozorowania ataku na radiostację pod Gliwicami, w pobliżu granicy polskiej. Miało to być wykonane tak, by wyglądało, że napastnikami są Polacy. Dla prasy zagranicznej i dla niemieckiej propagandy potrzebny był dowód rzeczowy polskiej napaści.”

By uwiarygodnić atak, potrzebne były trupy. Świadek Naujok opowiedział o swym spotkaniu z szefem Gestapo:

„Heinrich Müller powiedział mi, że ma do rozporządzenia 13 skazanych przestępców, których należy ubrać w polskie mundury, a ich trupy należy pozostawić na placu boju planowanych utarczek, aby pokazać, że zostali zabici w czasie ataku”.

Ubranym w polskie mundury więźniom obozów koncentracyjnych podano śmiercionośne zastrzyki. Następnie zadano im rany postrzałowe. To ich trupy w polskich mundurach fotografowano i pokazywano dziennikarzom, informując o zuchwałych napaściach na niemieckie terytorium. Wszyscy żołnierze SD i SS, którzy strzelali podczas napadu na radiostację w powietrze oraz do zatrutych zastrzykami więźniów, również zostali później zabici.
Zamordowano wówczas również Franciszka Honioka, polskiego Ślązaka, uważanego obecnie za pierwszą ofiarę II wojny światowej.

Prowokacja gliwicka nie była jedyną tego rodzaju akcją zaplanowaną i wykonaną przez Hitlera oraz Gestapo. Różne niemieckie posterunki graniczne… – cały artykuł i program dokumentalny Janusza JasieńczykaHitlerowskie prowokacje graniczne organizowane w przeddzień wybuchu II wojny światowej” na źródłowej stronie PolskieRadio.pl.


? Czy wiesz, że:

○ Zamordowany podczas Prowokacji gliwickiej Franciszek Honiok, polski Ślązak, uważany jest obecnie za pierwszą ofiarę II wojny światowej.

○ Pewien udział w przygotowaniach do prowokacji gliwickiej miał m.in. Niemiec sudecki Oskar Schindler, podówczas agent Abwehry.

○ „Mózg” Prowokacji gliwickiej, Reinhard Heydrich, który również zorganizował konferencję w Wannsee’ i kierował jej przebiegiem, zmarł niespełna 3 lata później, 4 czerwca 1942 r. w Pradze, wskutek ran odniesionych w zamachu♂, który miał miejsce 27 maja 1942 r. na przedmieściach Pragi, wykonanym przez  agentów czechosłowackiego rządu emigracyjnego.

○ Gliwicki maszt radiowy jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie.



◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow – zatwierdzono IV rozbiór Polski

Kalendarium: ⬛ 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, zaczęła się II Wojna Światowa

Kalendarium: 12 września 1939 Polska zdradzona przez sojuszników. Francusko-brytyjska konferencja w Abbeville i jej konsekwencje

Kalendarium: 17 września – rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku

Kalendarium: 6 listopada 1939 r. Niemcy przeprowadzili Sonderaktion Krakau. Podstępnie zwabili krakowskich uczonych do Collegium Novum UJ, po czym aresztowali ich i wywieźli do obozów koncentracyjnych

Kalendarium: 30 czerwca 1941 r. we Lwowie rozpętało się piekło. Jak doszło do pogromu ludności żydowskiej?

Kalendarium: 4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin. Wśród 40 ofiar tej zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Kalendarium: 20 stycznia 1942 r. Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów

Kalendarium: 🖤 12-13 lipca 1943 r. Niemcy spalili świętokrzyską wieś Michniów i zamordowali jej mieszkańców:102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci

Kalendarium: 24 marca 1944 r. – w Markowej Niemcy zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulma, szóstkę ich dzieci oraz ukrywanych przez nich Żydów. W 2003 rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny

Kalendarium: 19 lipca 1944 r. Niemcy dokonali dużej zbiorowej egzekucji w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju. Wśród rozstrzelanych osób byli również członkowie AK i BCH

Kalendarium: 13 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Buska i dla mieszkańców zakończyła się II wojna światowa i czas okupacji niemieckiej | Gwałty, rabunki i morderstwa. Jak wyglądało „wyzwalanie” Kielecczyzny przez Armię Czerwoną?

Kalendarium: 13 kwietnia 1945 Niemcy spalili żywcem w murowanej stodole w Gardelegen 1016 osób, w większości Polaków, na dzień przed wyzwoleniem

Kalendarium: 8 maja 1945 zakończyła się II wojna światowa w Europie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 31 sierpnia 1939 Prowokacja gliwicka. Hitler potrzebował pretekstu do ataku na Polskę. Dostarczył go Reinhard Heydrich, „mózg” prowokacji gliwickiej. Pewien udział w jej przygotowaniach miał m.in… Oskar Schindler | JKR: Czy wiesz, że…”

  1. Pewien udział w jej przygotowaniach miał m.in… Oskar Schindler pisze:

    czy to ten sam Oskar Schindler, o którym Spielberg nakręcił film 'Lista Schindlera’?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl