Kalendarium: 28 lipca 1794 r. w Paryżu gilotyna zdekapitowała Maximiliena de Robespierre - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 28 lipca 1794 r. w Paryżu gilotyna zdekapitowała Maximiliena de Robespierre

29 lipca 2020 | PolskieRadio24.pl 28.07.2020 / Jarosław Kruk 29.07.2020 | | 13 komentarzy

Jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskie został odgłowiony 226 lat temu. „Terror bez cnoty jest zgubny, cnota bez terroru jest bezsilna” – tak tłumaczył swoją działalność w czasie rewolucji francuskiej Maximilien de Robespierre. Na jego grobie znajduje się napis: „Przechodniu, nie płacz nad moją śmiercią. Gdybym żył, ty byłbyś martwy”. informuje portal PolskieRadio24.pl

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Robespierre.jpg

Portret Maximilien de Robespierre (1758-1794), nieznanego autora ok. 1790 roku / Wikipedia

Przywódca Wielkiej Rewolucji Francuskiej

Maximilien de Robespierre, francuski adwokat, jeden z twórców Rewolucji Francuskiej, przywódca Klubu Jakobinów oraz członek Komitetu Ocalenia Publicznego, ze względu na swe umiłowanie cnoty nazywany był „Nieprzekupnym”. W marzeniach o Francji, w której obowiązywałoby hasło „wolność, równość, braterstwo” nie cofał się przed niczym. Dla osiągnięcia celu nie liczył się ze środkami, mawiał: „terror bez cnoty jest zgubny, cnota bez terroru jest bezsilna”.

Dla przeciwników tylko śmierć

Gdy w czerwcu 1793 roku Robespierre i jego zwolennicy przejęli faktyczną władzę w państwie, aby urzeczywistnić zamierzenia, posłali na śmierć tysiące obywateli przeciwnych rewolucji oraz tych, którzy inaczej wyobrażali sobie jej przebieg. Przywódca jakobinów usprawiedliwiał się wtedy słowami: „bez tej ceny żaden naród nie mógłby nigdy zrzucić jarzma tyranii”.

Dyktatura jakobinów trwała we Francji od czerwca 1793 do lipca 1794 roku. Przez ten czas Komitet Ocalenia Publicznego, na którego czele stał triumwirat złożony z Robespierre’aSaint-Justa i Couthona, przeprowadził szereg reform wewnętrznych. Uchwalono konstytucję zapewniającą republikański ustrój, powszechne prawo wyborcze, wolności obywatelskie, powszechną oświatę i opiekę społeczną. Przeprowadzono także do końca uwłaszczenie chłopów, likwidując tym samym panujące stosunki feudalne.

Całe ustawodawstwo funkcjonowało jednak tylko w teorii. Ideały jakobinów nie były wcielane w życie – ze względu na trwającą wojnę z I koalicją, a także z powodu wewnętrznej walki z opozycją, funkcjonowanie konstytucji zostało zawieszone. Wolności obywatelskie człowieka i prawa własności szanowane były jedynie w stosunku do zwolenników jakobinów.

„Śmierć Robespierre’a: który został zgilotynowany w Paryżu 28 lipca 1794 obalony z jego krwawego tronu ” / ~1799, rycina, autor: Giacomo Aliprandi; źródło: Wikipedia

Wrogów przybywało

We wrześniu 1793 roku uchwalono dodatkowo dekret o podejrzanych, wprowadzający zasadę, według której to oskarżony miał udowodnić swą niewinność, a winą miała być nie tylko własna działalność przeciw interesowi państwa, ale i związki rodzinne bądź przyjacielskie z winnymi. Francja tonęła w morzu krwi: przez rok trwania rządów jakobinów w więzieniach znalazło się ponad 100 tys. ludzi, z czego ok. 30-40 tys. zostało zgilotynowanych.

Robespierre nie poprzestał jednak na sterroryzowaniu narodu – postanowił rozprawić się z przeciwnikami we własnym obozie. Fałszywie oskarżył i doprowadził do… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

Wikipedia: – Maximilien Marie Isidore de Robespierre, pol. Maksymilian Robespierre (ur. 6 maja 1758 w Arras, zm. 28 lipca 1794 w Paryżu) – francuski adwokat i mówca, członek Stanów Generalnych i Konstytuanty, jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskiej, przywódca lewicowego klubu jakobinów. Z powodu swojej nieskazitelnej uczciwości zwany Nieprzekupnym (fr. l’Incorruptible). [link]

 

◙ Podobne informacje:

RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]

ŁSz: OŚWIADCZENIE „POLSKIEGO GEORGA FLOYDA” – RADNEGO ŁUKASZA SZUMILASA. APEL DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “Kalendarium: 28 lipca 1794 r. w Paryżu gilotyna zdekapitowała Maximiliena de Robespierre”

  1. Grzegorz Braun obala zakłamany obraz historii, tłumaczy że Insurekcja Kościuszkowska była prowokacją, dywersją na tyłach roznieconą przez masonów po to by osłonić Paryż przed interwencją carycy i wojsk rosyjskich pisze:

    Grzegorz Braun obala zakłamany obraz historii, tłumaczy że Insurekcja Kościuszkowska była prowokacją, dywersją na tyłach roznieconą przez masonów po to by osłonić Paryż przed interwencją carycy i wojsk rosyjskich. Insurekcja Kościuszkowska na resztówkach Rzeczypospolitej nie miała w ówczesnych warunkach żadnych szans na sukces, z góry była skazana na porażkę. Ale za to skutecznie zatrzymała i związała szykujące się do interwencji we Francji siły moskiewskie, po to by jakobini dokończyli dzieła zniszczenia monarchii francuskiej, by gilotyna skróciła o głowę możliwie dużo przeciwników rewolucji światowej. Polscy pożyteczni idioci oddając życie oddali nieocenioną przysługę kiełkującej rewolucji światowej – https://youtu.be/AjAuPC3oprI?t=3861

  2. InfoHistoria pisze:

    Co ma wspólnego z Buskiem??
    Proponuję zmienić nazwę portalu.

  3. Historia nauczycielką życia pisze:

    Historia Magistra Vitae – historia nauczycielką życia – już starożytni to wiedzieli i zgłębiali przeszłość choćby po to by bazując na doświadczeniach poprzedników nie popełniać tych samych błędów, gdy określona sytuacja się powtórzy.
    Podobną rolę moim zdaniem pełni w pewnym zakresie Nowy Testament. Przedstawione są w nim również liczne opisy „trudnych” zdarzeń i podane są optymalne sposoby ich rozwiązania czy wyjścia z nich. Kto się zapozna z Nowym Testamentem może korzystać z wiekowych mądrości i nie wyważać niepotrzebnie drzwi dawno otwartych przez przeszłe pokolenia.

  4. Historia Magistra Vitae pisze:

    A z Buskiem czy Rzeczpospolitą Rewolucja francuska i Maximilien de Robespierre mają taki związek, że zdaniem niektórych badaczy Insurekcja kościuszkowska, która wybuchła w 1794 r. była wzniecona celowo po to by związać siły rosyjskie i uniemożliwić carycy Katarzynie wysłanie ruskich pułków do Paryża po to by ugasić rewoltę i uchronić Burbonów od gilotyny. Insurekcja w Rzeczpospolitej wybuchła, tysiące zginęły, dziesiątki tysięcy ucierpiały lub powędrowały na Syberię ale dzięki temu we Francji dokończono dzieła i zapanował nowy ład.

  5. Historia Magistra Vitae pisze:

    A niby co ny to zmieniło dla Buska, czy Rzeczypospolitej, gdyby nie zapanował we Francji nowy ład, gdyby Burbonowie dalej byli u koryta?
    (Poza tym oczywiście, że nie warto było wykrwawiać bez korzyści dla siebie).

  6. Grzegorz Braun KEN Komisja Edukacji Narodowej, Hugonie Kołłątaju, Rewolucji Francuskiej pisze:

    Grzegorz Braun KEN Komisja Edukacji Narodowej, Hugonie Kołłątaju, Rewolucji Francuskiej itd – https://www.youtube.com/watch?v=AjAuPC3oprI&feature=youtu.be

  7. Gans pisze:

    Kremlowska propaganda tu się odpierdala?

  8. do Gans pisze:

    Ruskim onucom mówimy PRECZ STAD!

  9. Buskowianka pisze:

    Wydawało się na początku, że portal infobusko.pl może być ciekawym projektem, interesującym źródłem informacji dla mieszkańców. Czas pokazał to, co pokazał. Żadnego rozwoju, poszerzenia oferty, a właściwie to jest chba jeszcze gorzej. Infobusko to prowincjonalny portalik, na którym nie ma nic ciekawego, a jedynie kalendarium, kalendarium, kalendarium, czyli kronika historyczna. Panie Kruk, skoro stać Pana tylko na kopiuj/wklej umieszczanie historycznych kronik, ewentualnie od czasu do czasu kopiuj/wklej cos z PISowskiego Radyjka Kielce, to daj Pan sobie spokój, bo to jest słabe. Co my mieszkańcy możemy ciekawego tu przeczytać? Ano praktycznie nic. A w Busku tyle interesujących rzeczy się dzieje, oj dużo się dzieje. Jest tyle spraw o których warto byłoby społeczeństwo poinformować, (na przykład rozstrzygnięto właśnie przetarg o wartości 12,3 miliona zł), no ale cóż, jest jak jest. Panie Kruk, „wielki” Redaktorze, zamknij Pan ten portalik, bo to już się stało słabe i śmiechu warte, ten cały Pana pożal się Boże portalik…

  10. Historia nauczycielką życia pisze:

    Historia Magistra Vitae – historia nauczycielką życia – już starożytni to wiedzieli i zgłębiali przeszłość choćby po to by bazując na doświadczeniach poprzedników nie popełniać tych samych błędów, gdy określona sytuacja się powtórzy.

    Podobną rolę moim zdaniem pełni w pewnym zakresie Nowy Testament. Przedstawione są w nim również liczne opisy „trudnych” zdarzeń i podane są optymalne sposoby ich rozwiązania czy wyjścia z nich. Kto się zapozna z Nowym Testamentem może korzystać z wiekowych mądrości i nie wyważać niepotrzebnie drzwi dawno otwartych przez przeszłe pokolenia.

    Historię Buskowianko używając przenośni można porównać do mapy drogowej. Przyszłość to często wczoraj, tylko, że w nowej, nieco innej odsłonie. Mapy, plany tworzy się po to by następni, którzy przyjdą mogli efektywniej działać i sprawniej się poruszać, by nie zaczynali wszystkiego od nowa, nie wyważali drzwi dawno już otwartych, by nie ponosili ofiar (niepotrzebnie, na zakrętach historii by zbędnie nie tracili czasu i energii, by unikali błędów, które przydarzały się poprzednikom (nie wpadali w pułapki, dołki, itd.)
    Nieroztropny przychodząc nie korzysta z mądrości poprzedników i zaczyna wszystko od nowa, popełnia te same błędy, wpada w te same pułapki, bywa że ginie. Rozważny przychodząc, studiuje mapy poprzedników, czerpie z doświadczeń poprzedników, sprawniej się porusza, rozpoznaje pułapki, tworzy bezpieczniejszą rzeczywistość.

    Dlatego już starożytni wiedzieli że Historia Magistra Vitae i warto ją studiować i znać.

  11. księgowy pisze:

    Rozstrzygnięto właśnie przetarg o wartości 12,3 miliona zł? I kto o tym będzie pamiętał za rok, dwa czy 10? Przypuszczam, że nikt. Wartościową informacją będzie to co za te pieniądze powstanie, kiedy powstanie, czy w terminie, czy właściwej jakości, czy okaże się to potrzebne, kto i z czego będzie spłacał zaciągane przy okazji inwestycji dodatkowe kredyty.

  12. cymes pisze:

    Jeśli myślisz, że nikt o tym przetargu na 12,3 mln nie będzie pamiętał to jesteś w błędzie. Będą o nim na pewno pamiętały osoby, którym dzięki temu przetargowi lekko wpłyną na konto kolejne pieniążki, hah

  13. Każda rewolucja jest zamordystyczna, i każda rewolucja przewrotnie reklamuje się jako obrończyni wolności, czy też jako ruch który wolność przywraca pisze:

    Chrzest Choldwiga? Kanonizacja Ludwika IX? Koniec wojny stuletniej? Jedno ze świetnych zwycięstw militarnych ery nowożytnej? A może odzyskanie Paryża z rąk nazistowskich Niemiec? Nie. Święto Narodowe Francji obchodzone jest w dniu zdobycia przez zrewoltowany tłum nic nieznaczącego, ale symbolicznego zamku. Dlaczego?

    Każda rewolucja jest zamordystyczna, i każda rewolucja przewrotnie reklamuje się jako obrończyni wolności, czy też jako ruch który wolność przywraca, czy jako ruch, który wolność niesie. Tymczasem właśnie ten system przywilejów, ustrój organiczny, który panował we Francji, rozwijał się od wieków oparty o prawa fundamentalne nie o prawo stanowione, które zawsze jest widzi mi się jakiejś grupy narodu, był znacznie bardziej sprawiedliwy i wolnościowy. – mówi w rozmowie Jerzy Wolak https://youtu.be/x_R0ETvusbU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl