eKAI: Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eKAI: Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy

25 stycznia 2021 | eKAI 25.01.2021 / Jarosław Kruk 25.01.2021 | | 39 komentarzy

Do służby człowiekowi w przekazie prawdy i postawy pokory wobec prawdy zachęcił dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 24 stycznia w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Niedzielę Słowa Bożego przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. informuje portal eKAI.pl

Eucharystię koncelebrował m.in.: ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego i ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odpowiedzialny za „Niedzielę Częstochowską”, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i korespondent diecezjalny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W homilii wskazał na zbieżność Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z Niedzielą Słowa Bożego. – Przypomina ona, że zarówno zgłębianie prawd objawionych Starego i Nowego Testamentu, jak i modlitwa, abyśmy byli jedno, nie może mieć formy akcyjności, zawężonej do jednego dnia czy tygodnia w roku. Potrzeba nam tej świadomości w mocy Ducha Świętego, że modlitwa i czytanie Pisma Świętego pogłębiają naszą wiarę w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie i mogą skutecznie odmienić nasze życie – podkreśli abp Depo.

Arcybiskup odnosząc się do posłannictwa proroka Jonasza w Niniwie podkreślił, że „nawrócenie mieszkańców Niniwy wyraża się w uwierzeniu Bogu i Jego słowom wypowiadanym przez proroka, przejściu od niewiary do wiary w Boga, uznaniu swoich grzechów, poście, pokucie, odwróceniu się od złego postępowania i dziękczynieniu Bogu za to, że nie zesłał na nich niedoli”.

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu♂ abp Depo przypomniał, że papież „zadał nam temat komunikacji jako spotkania ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. – To spotkanie ma służyć w przekazie prawdy, aby dźwigać człowieka w jego rzeczywistości, nawet tej pandemicznej, do pełni człowieczeństwa – podkreślił.

Zwrócił uwagę na to, że współczesna przestrzeń informacji stała się areną „realnej walki, nie tylko politycznej, ale i światopoglądowej”, która stała się „areopagiem narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa”.

Zacytował również słowa… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl – po kliknięciu na link ♂


 

 

◙ Podobne informacje:

eKAI: Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: udział w demonstracjach proaborcyjnych to grzech

Objawienie Pańskie. Bp Florczyk o manifestacjach kobiet: Kto nienawidzi dziecka, chodzi w głębokiej ciemności [POSŁUCHAJ HOMILII]

RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

39 odpowiedzi na “eKAI: Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy”

 1. Marcin pisze:

  „eKAI: Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy”

  Jakiej tej prawdy?

 2. Prawda i pokora, gdzie to jest w KRK? pisze:

  Niech zatem KRK stanie w pokorze i prawdzie w kwestii pedofili wśród księży, przeprosi ofiary i zadośćuczyni finansowo.

  Polecam kanał na youtube doskonałego dziennikarza Jerzy Bokłażec oraz jego konto na Twitterze.
  Tam jest właśnie prawda. Prawda o KRK.

  youtube.com/c/JerzyBok%C5%82a%C5%BCecTV/videos

  twitter.com/boklazec

  A tu najświeższa wiadomość z Twittera Pana Jurka:

  „Ropica Polska. Ksiądz każe podpisywać młodzieży szokujące oświadczenia.”

  gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/652_gmina_gorlice/9163_ropica-polska-ksiadz-kaze-podpisywac-mlodziezy-szokujace-oswiadczenia.html

 3. Do powyżej pisze:

  Kapłan powinien być wzorem do naśladowania a jak jest ,tak dzisiaj widzimy.
  – pedofilia
  – złodziejstwo
  – pycha
  – alkoholizm
  – zboczenia
  – polityka
  Te 6 przykładów o kapłanie jasno deklasują by kapłan był jakimś wzorem do naśladowania.

 4. On pisze:

  A wśród np. polityków to nie ma:
  – pedofili
  – złodzieji
  – pychy
  – alkoholizmu
  – zboczeń
  Nie ma? moim zdaniem jest i to dużo więcej.

 5. Do on pisze:

  Też prawda choć polityk to przedstawiciel partii a kapłan to przedstawiciel wiary.

 6. Do powyżej pisze:

  Tak jest, wśród polityków, wśród zwykłych ludzi, ale ksiądz nie jest zwykłym człowiekiem i nie jest politykiem. Skoro został księdzem, to powinien przede wszystkim dawać przykład. Zgodnie z Biblią powinien być „solą ziemi”, a „jeśli sól straci swój smak czym ja zaprawić”? Ksiądz który nie daje przykładu, a tym bardziej ksiądz który sieje zgorszenie swoim złym zachowaniem to Biblia jasno mówi o nim:

  „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
  Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.”

  Ano właśnie „tych małych”, czyli także dzieci, krzywdzonych przez pedofili w sutannie.” Jeśli tobie księże pedofilu „to coś” jest powodem do grzechu, to utnij to. Lepiej wejść bez „tego” do życia wiecznego, niż z „tym” być wrzuconym do piekła ognistego. Tylko czy taki zwyrodnialec w ogóle wierzy w piekło?

 7. do Do on 25 STYCZNIA 2021 O 19:40 pisze:

  „Też prawda choć polityk to przedstawiciel partii a kapłan to przedstawiciel wiary.” – wbrew pozorom władza świecka nie jest zbyt odległa od władzy duchowej.
  Zarówno księża jak i politycy są „pasterzami” mniejszych i większych społeczności. Od jednych i drugich w podobny sposób powinno się wymagać właściwych standardów.
  W dzisiejszych czasach Kościół i księża mają niewielki w porównaniu do polityków wpływ na życie podległych im społeczności.
  To partie i politycy „konfigurują” niemal całe nasze życie i nasz byt, od kolebki aż po grób. Oni ustalają prawa, wielkość podatków, wiek szkolny, wiek emerytalny, prędkość jazdy, ilość płci, lockdowny, szczepionki, itd. Logiczne jest więc, że to politycy powinni być poddani jeszcze większej kontroli i surowszej ocenie niż księża.
  A czy tak jest? Czy aby nie jest tak, że politycy którzy tak wspaniale rządzą kierunkują uwagę mas na księży podobnie jak czyni to goniony złodziej, który dla zmylenia woła „Łapaj złodzieja!” wskazując na inną osobę?

 8. Jasienica pisze:

  Czarna banda zdrajców, znowu kują jak sprzedać Polskę carowi.

 9. Marc Dutroux. Potwór z Belgii miał związki z politykami czy księżmi? pisze:

  A czy Marc Dutroux, potwór z Belgii winny porwań, gwałtów, morderstw wielu dziewczynek miał przez lata kontakty i ochronę w kręgach polityków i biznesmenów, czy księży? https://youtu.be/q-mwVRcO5bA

 10. Alarm!!! pisze:

  Węgry Orbana kupiły rosyjską szczepionkę Vostok tak że Węgrzy będą mieli wszczepionego ruskiego czipa? O co chodzi? Ciekawe czy nasi teżto zakupią?

 11. Do powyżej pisze:

  Jakiego znów czipa xd

 12. Normalnie aż człowieka krew jaśnista zalewa na to zakłamanie, obłudę i hipokryzję... pisze:

  czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,24826195,abp-depo-o-pedofilii-w-kosciele-kultura-chrzescijanska-nie.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.duzy#s=BoxWyboImg4

  „Do modlitwy przebłagalnej za „ciąg profanacji” Chrystusa i Maryi wezwał wiernych na Jasną Górę abp Wacław Depo. Po raz pierwszy od premiery filmu braci Sekielskich oficjalnie odniósł się także do problemu pedofilii w polskim Kościele, oburzony na „narzucanie nam odpowiedzialności zbiorowej całego Kościoła za czyny poszczególnych przestępców”.

  I czemu się abepe oburza? Przecież wie to cały świat i w Polsce się coraz bardziej ludziom oczy otwierają na to, jak KRK się zachowywał wobec pedofilów. Milczał, nie zgłaszał do organów ścigania, przenosił pedofilów na inne parafie, a tam krzywdzili kolejne dzieci. Czy KRK „systemowo” chronił pedofilów? Odpowiedź chyba jest oczywista…

  fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/abp-waclaw-depo-modlil-sie-na-jasnej-gorze-w-intencji-kard-stanislawa-dziwisza/ywqd8rh

  „Abp Wacław Depo podczas „Rekolekcji dla wszystkich” na Jasnej Górze modlił się w intencji kard. Stanisława Dziwisza, który został niedawno negatywnym bohaterem reportażu Marcina Gutowskiego „Don Stanislao” dotyczącego tematu tuszowania pedofilii w Kościele. Jego modlitwa dotyczyła też ludzi mediów. Prosił Boga o „uzdrowienie ich serc i sumień”.”

  A może abepe pomodlił by się o „uzdrowienie serc i sumień” swoich kolegów po fachu, żeby przeprosili ofiary, a przede wszystkim wypłacili godne odszkodowania. Nie modlitwa, ale kasa, kasę płacić za swoje niecne czyny cwaniaki. Modlitwą chcecie sprawę załatwić? Wypłata odszkodowań, to was boli, tego się najbardziej boicie materialiści i chciwcy…

  „Wyproś nam też znalezienie nie tylko szczepionki przeciw pandemii koronawirusa, ale też odkrycia takiej kardiologii, która pozwoli z pomocą Ducha Świętego uzdrowić serca i sumienia ludzi mediów wszelkiego formatu, którzy w polskim krajobrazie sumień zaśmiecają nas półprawdami i zastępczymi manipulacjami, które sami określają praniem mózgu” – kontynuował metropolita częstochowski.

  No tak, mówienie o pedofilii to „półprawdy i zastępcze manipulacje”. A jak jest cała prawda według abepe? Może to, że to dzieci winne? No tak, już kolega po fachu abepe Michalik powiedział:

  „- Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga – tak mówił abp Józef Michalik.”

  Ano tak, dziecko winne, księdza wciąga. Nie ksiądz pedofil zwyrodnialec winny, ale dziecko winne, bo go wciąga… Normalnie aż mi się rzy…ć chce jak to słyszę, ten zakłamany bełkot…

 13. Księża złodzieje? Amber Gold to która diecezja? Sławomir Nowak to które biskupstwo? pisze:

  Mam wierzyć, że za Amber Gold i za Ministrem Sławomirem Nowakiem też stoi kościół i duchowni? :))))

 14. Pedofil Tymochowicz to też czarni? pisze:

  Pedofil Piotr Tymochowicz – polski doradca mediowy, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego, konsultant w zakresie prowadzenia negocjacji, propagator metod teorii wywierania wpływu. – też kojarzony jest z kościołem i księżmi a nie z politykami i prezydentami, tak? :)))

 15. Pedofil Tymochowicz ?? pisze:

  Z tego co się orientuję znaleźli mu tylko pornografię na komputerze.

 16. Grzegorz pisze:

  A gdzie fundacja Brata Alberta ?
  Przykry artykuł o naszym hospicjum.

  http://tygodnikponidzia.pl/pomoc-wojewody-nie-ustaje/

 17. do Pedofil Tymochowicz ?? pisze:

  „Z tego co się orientuję znaleźli mu TYLKO pornografię na komputerze.” ale to TYLKO to chyba podchodzi pod pedofilię skoro został skazany

 18. Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada. pisze:

  Mateusz 26,31-46: jest napisane: Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada….

  …. a wtedy wilki zjedzą je jedna po drugiej

 19. Do powyżej pisze:

  A kto jest tym pasterzem?

 20. Artur pisze:

  Tylko świeckie prawdziwe państwo.

 21. miriam do powyżej pisze:

  Tak! Oczywiście! z Bilem Gatesem zamiast Boga i owsiakowym „róbta co chceta” zamiast boskich X przykazań (http://www.biblijni.pl/modlitwy/7_dziesiec_przykazan.html)

 22. do Artur pisze:

  „Tylko świeckie prawdziwe państwo” – całkeim dobrze pamiętam czas kiedy na ścianie zamiast krzyża był portret Stalina i I Sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zamiast do kościoła na msze to chodziło się na zebrania partyjne, a do spowiedzi nie do konfesjonalu i księdza ale na SB i oficera prowadzącego. Mocno dziękuję Arturku za takie „świeckie prawdziwe państwo” bez Boga i KOścioła

 23. Do do Artur 27 STYCZNIA 2021 O 16:00 pisze:

  Przypominam że i tak mamy choć tylko z nazwy państwo świeckie a nie katoliban.

 24. Rewolucji!!!! pisze:

  To, co się teraz dzieje, to bezpardonowa i otwarta wojna prowadzona przez skrajnych fanatyków religijnych i typów z mafii tego kierownika katedry, wojna przeciwko rozumowi, wolności, prawu decydowania o własnym ciele, godności, kobiecości, człowieczeństwu, demokracji. ***** ***

 25. Poelcam pisze:

  Polecam po raz jeszcze dziennikarza Jerzy Bokłażec. Wystarczy śledzić choćby jego Twitter, a będziecie mieć każdego dnia przegląd prasy i naprawdę ciekawe info o księżach i ich postępowaniu, wiarygodne z podaniem źródła.

  twitter.com/boklazec

 26. Wstyd i hańba pisze:

  Wstyd i Hańba dla KK!!!

 27. Jaki ten świat mały pisze:

  A może by tak Abp Wacław Depo odpowiedział by na wyniki dziennikarskiego śledztwa dziennikarzy TVN o kardynale Stanisławie Dziwiszu?
  Reportaż Don Stanislao dobitnie stwierdził kim jest kardynał Stanisław Dziwisz.

 28. RTG pisze:

  Dobrze by było gdyby abp Depo odpowiedział na te ustalenia, ale jako, że ten świat mały jak napisałeś to dobrze by było gdyby dziennikatze TVN przeprowadzili śledztwo i sprawdzili Siwego. By ustalili czy jak ktoś pisze podkradał i został przyłapany, czy poszedł na współpracę z SB i czy składał oświadczenie lustracyjne i czy jest w nim o wspolpracy? Jak prześwietlać to wszystkich od góry do dołu.

 29. Do RTG pisze:

  Mądrze prawisz. Ja dodam coś od siebie w innej sprawie: Niech TVN i inne media prześwietlą na przykład pewną hurtownię, która od ponad 20 lat regularnie dopuszcza się przestępstw. Tak dopuszcza się przestępstw, a właściciele dorobili się majątku na krzywdzie ludzkiej i przestępstwach wobec pracowników. Wiem, bo sam tam pracowałem i też jestem ofiarą przestępstwa. Wystarczy wejść w internet i znaleźć opinie o tej hurtowni, a to już jest gotowy materiał dla prokuratora, inspekcji pracy, skarbówki. To, co tam pisze jest straszne, ale prawdziwe, bo sam to na własnej skórze przeżyłem i to samo słyszę od 20 lat w ustnych opiniach od ludzi. To trzeba jasno powiedzieć: zatrudnianie na czarno, nie wypłacanie należności zgodnie z przepisami, bezpodstawne potrącanie kwot z wypłaty, mobbing, poniżanie pracowników, notoryczne łamanie przepisów kodeksu pracy – to są przestępstwa. I od ponad 20 lat nic się nie zmieniło. Pytam się dlaczego? Dlaczego wszelkie służby są ślepe? Czy rozłożony jest parasol ochronny? Mówię o tym i będę mówił do końca swojego życia, bo nie można zapomnieć i nie zapomnę tego, jak za ciężką i uczciwą pracę, co do której nie było zastrzeżeń, mało że byłem poniżany psychicznie, to jeszcze zostałem oszukany finansowo. Czy kiedyś skończy się bezkarne łamanie prawa? Zapraszamy TVN i inne media, które tak rzekomo bronią pokrzywdzonych ludzi. Zapraszamy.

 30. Do RTG pisze:

  Dodam jeszcze, że jak pokazałem właścicielowi kiedyś pewne usterki w pojeździe i powiedziałem: No, jak mnie policja zatrzyma to dowód rejestracyjny zabiorą, a mnie mandat dadzą. On na to odpowiedział: Nie martw się, naszych samochodów policja nie rusza. Policja nie rusza, służby nie ruszają, a więc parasol ochronny? Niech TVN zbada sprawę, jak tacy są dociekliwi…

 31. do Do RTG pisze:

  czy nie widzisz podobieństwa bezczynności służb wobec opisywanej przez ciebie hurtowni i bezczynności służb i urzędów wobez pewnego przewoźnika, kapelusznika który uprawia publicznie komunikacyjną samowolkę? Warto by zapytać o to straż miejską i policję, która jest gorliwa wobec Hadżiego i Nowiczoka a całkiem ślepa na kapelusznika-pirata

 32. Siwy Bolek pokaż dyplom! i odpowiedz na interpelację Radnego Łukasza Szumilasa! pisze:

  Siwy Bolek pokaż dyplom! i odpowiedz na interpelację Radnego Łukasza Szumilasa z kwietnia 2019 o udzielenie informacji szczegółowej o transakcjach UMIG z hurtownią SAWA!

 33. Do pięciu trolli wyżej pisze:

  Żałosne komentarze bez jakichkolwiek pokryć.

 34. Do powyżej pisze:

  A może by tak TVN zainteresowało się naszym buskim hospicjum przy małpim gaju.

 35. Do 28 STYCZNIA 2021 O 08:16 pisze:

  Żałosny kolego to ty jesteś. Żałosny i śmieszny, a każdym takim komentarzem kompromitujesz się tylko. Nie widzisz tego? Czy myślisz, że jak będziesz zaprzeczał oczywistym rzeczom i faktom to ktoś w to uwierzy? Choćby sprawa pewnego przewoźnika – już kilka artykułów było na ten temat na tym portalu, a ty twierdzisz, że to „Żałosne komentarze bez jakichkolwiek pokryć.”?
  Po drugie twoje słownictwo świadczy o twoim poziome. Pisze się: bez jakiegokolwiek pokrycia.
  Tak więc proponuję koledze słownik w dłoń i dużo, dużo czytać, aby nauczyć się poprawnie pisać oraz aby zdobyć niezbędną wiedzę po to, by wypowiadać się mądrze i merytorycznie, a nie pisać „kocoboły”.

 36. Janusz pisze:

  Do 28 STYCZNIA 2021 O 08:16
  29 STYCZNIA 2021 O 16:30

  Propaganda bredni pełną gębą!

 37. Darek - do powyżej pisze:

  A mógłbyś doprecyzować co jest tymi bredniami?

 38. Marek pisze:

  uważam, że warto wysłuchać co o aborcji mówi prawnik publicysta Stanisław Michalkiewicz: https://youtu.be/_sCg5bZJ7cA , czas 14:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl