Kalendarium: 27 listopada 1947 r. bezpieka aresztowała ppłk. Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 27 listopada 1947 r. bezpieka aresztowała ppłk. Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN

27 listopada 2023 | Polskie Radio 27.11.2019 06:00 / Jarosław Kruk 27.11.2019 | 27.11.2021, 27.11.2022, 27.11.2023 | | 0 komentarzy

27 listopada 1947 roku, dzień po swoich 44. urodzinach, został aresztowany w Zabrzu przez Urząd Bezpieczeństwa ppłk. Łukasz Ciepliński, ps. „Pług”. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 1 marca, w rocznicę śmierci „Pługa” w 1951 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. – informują portal muzeum1939.pl i PolskieRadio24.pl

Bohater Września’ 39 i jeden z dowódców Armii Krajowej urodził się w Kwilczu 26 listopada 1913 r. Od początku, za sprawą rodziców- Franciszka i Marii z d. Kaczmarek- był  wychowywany w duchu patriotycznym- skończył Szkołę Kadetów, następnie ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie- Ostrowi Mazowieckiej w stopniu podporucznika. Od 1936 roku służył w 62. pułku piechoty w Bydgoszczy.

Jako dowódca kompanii przeciwpancernej wsławił się w czasie bitwy nad Bzurą i walkach w Puszczy Kampinoskiej. Podczas odwrotu resztek armii „Poznań” i „Pomorze” w rejonie Witkowic, celem zabezpieczenia przeprawy i przedarcia się do Warszawy, zniszczył sześć niemieckich czołgów i dwa wozy bojowe. Za ten czyn został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy przez gen. Tadeusza Kutrzebę. Po kapitulacji Warszawy przedarł się na Węgry. Przeszkolony w zakresie konspiracji w placówce wojskowej w Budapeszcie przedarł się z powrotem do kraju.  Aresztowany wraz z towarzyszami z konspiracji przez policję ukraińską w Baligrodzie został osadzony w więzieniu w Sanoku, z którego w 1940 roku zbiegł.

>>>   PR24.pl: Łukasz Ciepliński „Pług” – niezłomny dowódca AK i WiN   <<<

W nocy z 7 na 8 października 1944 roku podjął nieudaną próbę uratowania 400 swoich kolegów i podkomendnych z AK z więzienia NKWD na zamku w Rzeszowie.  W styczniu 1945 roku przeniesiony do sztabu Okręgu Krakowskiego AK. Przechodzi do organizacji „NIE” ( jej dowódcą był gen. Emil Fieldorf „Nil”). Następnie związał się z organizacją „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Po rozbiciu III Zarządu Głównego organizacji przejął dowodzenie nad IV komendą WiN-u. Dzięki niemu „Wolność i Niezawisłość” utworzyła ekspozytury zagraniczne, m.in. w Moskwie, Berlinie, Rzymie i Londynie.

W wyniku aresztowania w Zabrzu 27 listopada 1947 r. godzi się, pod obietnicą „cichej amnestii” dla współpracowników, na ujawnienie struktur i grę wywiadowczą Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z Zachodem. Gdy Ciepliński dowiaduje się o prawdziwych zamiarach funkcjonariuszy UB wycofuje się ze współpracy, co zadecydowało o postawieniu na nim wyroku śmierci.

Brutalne i okrutne śledztwo wobec podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników trwało aż trzy lata i było prowadzone pod bezpośrednim nadzorem NKWD.

Jednym z przesłuchujących go był Jerzy Kędziora. Tak o nim mówił podczas rozprawy IV prezes WiN:

„W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi. Mój stan psychiczny był w tych warunkach taki, że nie mogłem sobie zdawać sprawy z tego, co pisał oficer śledczy.”

Był przetrzymywany w warszawskim więzieniu mokotowskim. Zachowały się grypsy więzienne adresowane do rodziny w ostatnich miesiącach życia Łukasza Cieplińskiego. Pisał je ołówkiem chemicznym na dwóch stronach bibułki, którą skręcał i wciskał w szwy chusteczki sporządzonej z więziennego prześcieradła, następnie przemycanej do krewnych. Ta chusteczka trafiła do adresatów i dziś jest najcenniejszą pamiątką rodziny. W jednym z grypsów pisał do żony:

„Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (…). Ten ból składam u stóp Boga i Polski (…). Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne.”

Rozprawa odbyła się w październiku 1950 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. Przed stalinowskim sądem mówił:

„Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością.”

Prasa komunistyczna pisała natomiast:

Historia zdrady narodowej… szpiedzy na żołdzie amerykańskim … Współpracowali z Mikołajczykiem i kardynałem Hlondem …

14 października ppłk Łukasz Ciepliński został skazany na 5-krotną karę śmierci oraz 30 lat więzienia (wraz z nim było sądzonych i skazanych na karę śmierci Sr.1099/50 przez WSR na podstawie 86 §1,2 KKWP 7 Dekretu sześciu jego współpracowników: Józef BatoryFranciszek BłażejKarol ChmielMieczysław KawalecAdam LazarowiczJózef Rzepka); ława pod przewodnictwem płk. Aleksandra Wareckiego.

>>>   WiN. Walczyli z sowietyzacją Polski, zostali skazani na śmierćm  <<<

Przed śmiercią Łukasz Ciepliński powiedział współwięźniowi, że będzie trzymał w ustach medalik i po tym będzie można odnaleźć jego zwłoki. Wyrok śmierci został wykonany 1 marca 1951 r. , Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. Według współwięźniów wszyscy oskarżeni w procesie zostali straceni tego samego dnia, choć w aktach znajdują się dwie daty: 1 marca i 1 czerwca.

Miejsce pochówku tego wybitnego polskiego oficera jest do tej pory nieznane. Grób symboliczny awansowanego pośmiertnie do stopnia pułkownika Łukasza Cieplińskiego znajduje się… – cały artykuł na źródłowej stronie muzeum1939.pl  – po kliknięciu na link


♦ Wikipedia: – Łukasz Konrad Ciepliński ps. „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot”, „Bogdan” (ur. 26 listopada 1913 w Kwilczu, zm. 1 marca 1951 w Warszawie) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego (w 2013 r. awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika), żołnierz Organizacji Orła BiałegoZWZAK oraz NIE i DSZ, prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego.

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 26 listopada 1913 r. w Kwilczu urodził się Łukasz Ciepliński, Niezłomny Żołnierz Wyklęty, Prezes IV ZG WIN w randze podpułkownika

Kalendarium: 5 października 1950 r. przed RSW w Warszawie rozpoczął się proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Zapadło siedem wyroków śmierci.

1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kalendarium: 6 lutego 1945 r. w Trokielach sowieci z NKWD powiesili publicznie ppor. Władysława Mickiewicza

Kalendarium: 25 maja 1948 r., po pokazowym procesie, katyńskim strzałem w tył głowy wykonano wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego

Kalendarium: 24 lutego 1953 r. zamordowano ostatniego dowódcę Kedywu Armii Krajowej, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Kalendarium: 13 czerwca 1930 roku urodził się płk Ryszard Kukliński ps. Jack Strong, Mewa, Polski Viking


 

 

NH: Jak „K-22” został „Jerzym”. Gestapowski szpicel na usługach UB żył sobie długo, dostatnio i szczęśliwie

Jerzy Kędziora – UB’ecka bestia, oprawca Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego i wielu innych niezłomnych wyklętych

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl