Kalendarium: 14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Osiemdziesiąt lat temu 720 Polaków zostało przewiezionych z Tarnowa do Auschwitz. – informuje portal TVP3 Regiony
14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Tego dnia zaczął funkcjonować obóz.
>>> Stanisław Ryniak. Posłuchaj wspomnień pierwszego polskiego więźnia Auschwitz <<<
• PolskieRadio.pl [14.06.2023]: – Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak♂, (JKR: numer obozowy 31) zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia…♂
Spośród pierwszych więźniów wojnę przeżyło 325, zginęło 292, w tym 215 w Auschwitz. Los 111 jest nieznany. Nazwiska 59 osób nadal pozostają nieznane. Latem ub.r. zmarł ostatni z więźniów pierwszego transportu – Kazimierz Albin.
– W sobotę (JKR: 13.06) przedstawiciele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich po raz szósty odwiedzili groby byłych więźniów, założycieli stowarzyszenia. W ten sposób pragniemy oddać hołd wszystkim więźniom KL Auschwitz. Jest to także wyraz szacunku i pamięci o naszych przyjaciołach, którzy u kresu życia zaangażowali się – w ramach stowarzyszenia – w walkę o pamięć oraz rzetelny przekaz historyczny o polskiej martyrologii w Auschwitz – powiedział dla TVP3 lider stowarzyszenia Krzysztof Utkowski.
Wielu spośród przywiezionych 14 czerwca 1940 r. było członkami stowarzyszenia. Kwiaty złożono na grobach Józefa Stósa w Okocimiu, Kazimierza Zająca w Brzesku, Jerzego Bieleckiego w Nowym Targu, Józefa Hordyńskiego w Zakopanem i Władysława Szepelaka w Bielance. Pamiętano o Wandzie Tarasiewicz, więźniarce z pierwszego transportu Polek, Wincentym Galicy i Stanisławie Frączystym.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich skupia byłych więźniów Auschwitz, ich rodziny oraz osoby zainteresowane historią obozu. Przez wiele lat organizowało uroczystości upamiętniające pierwszą deportację. Z jego inicjatywy 14 czerwca stał się Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Utkowski dodał, że 14 czerwca późnym popołudniem… – cały artykuł na źródłowej stronie TVP3 – po kliknięciu na link ♂
◙ Podobne informacje:
► Polskie Radio [27.01.2019]: – Premier: zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie
KTK: Mieszkańcy Kreishauptmannschaft Busko w KL Auschwitz-Birkenau
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz; świat wsłucha się w głos ocalonych
Kalendarium: 27 stycznia 1945 r. wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.