Kalendarium: 27 stycznia 1945 r. wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 27 stycznia 1945 r. wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

27 stycznia 2019 | Polskie Radio / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Auschwitz-Birkenau – niemiecki obóz koncentracyjny – Wyzwolenia doczekało ok. 7 tys. ludzi / Autor: East News

Projekt utworzenia obozu w Oświęcimiu powstał w 1939 r.  Rozkaz założenia obozu 27 kwietnia 1940 roku wydał Heinrich Himmler. Dwa dni później inspektor obozów koncentracyjnych SS-Oberführer Glücks powierzył Rudolfowi Hößowi obowiązki komendanta przyszłego obozu. Rudolf Höß przybył do Oświęcimia 30 kwietnia, a 4 maja został oficjalnie mianowany komendantem.

Od 1942 roku Auschwitz-Birkenau stał się fabryką śmierci działającą z zatrważającą skutecznością. „[…] stał się ośrodkiem masowej zagłady europejskich Żydów. Ginęli oni tylko ze względu na swoje pochodzenie […]. Po selekcji mordowano w komorach gazowych większość z nowo przywiezionych ludzi, uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy: osoby chore, starsze, kobiety w ciąży, dzieci. Osób tych nie wprowadzano do ewidencji obozowej, tzn. nie oznaczano ich numerami i nie rejestrowano” – można przeczytać w w publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nieznana z imienia i nazwiska kobieta z dzieckiem – matki z dziećmi były zabijane od razu po przyjeździe do obozu Auschwitz-BirkenauFoto: Yad Vashem

Do momentu wyzwolenia, Niemcy zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych którzy przeżyli piekło obozów. Wejdź na stronę serwisu specjalnego – wyzwolenie Auschwitz-Birkenau.

Wejdź na stronę serwisu specjalnego o niemieckich nazistowskich obozach śmierci, głównych postaciach – architektach zbrodni, zorganizowanym przemyśle śmierci i sprecyzowanych planach ludobójstwa – gdc.polskieradio.pl

źródło: Polskie Radio

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl