ED: Tężnia solankowa w Busku-Zdroju robi ogromne wrażenie. Obiekt jest prawie gotowy, już puszczana jest solanka [WIDEO, ZDJĘCIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Tężnia solankowa w Busku-Zdroju robi ogromne wrażenie. Obiekt jest prawie gotowy, już puszczana jest solanka [WIDEO, ZDJĘCIA]

22 maja 2020 | Echo Dnia Agata Chrobot 21.05.2020 / Jarosław Kruk 22.05.2020 | | 21 komentarzy

Tężnia jest wyjątkową inwestycją w gminie Busko. Obiekt będzie perełką Buska. Magnesem, który mamy nadzieję przyciągnie do nas jeszcze więcej kuracjuszy, ale także turystów. To będzie najlepsza i najładniejsza tężnia w Polsce – podkreśla Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza Buska do spraw strategicznego rozwoju miasta i gminy, informując o rozpoczęciu prób z solanką na obiekcie informuje portal Echo Dnia

screen / źródło : Echo Dnia

Cała konstrukcja i wykończenie tarniną są już gotowe. – Puszczamy solankę i uruchamiamy w ten sposób „serce” tej inwestycji – mówił Echu Dnia w czwartek, 21 maja Tomasz Mierzwa  .

– Konstrukcja drewniana buskiej tężni jest już od dłuższego czasu gotowa. Wykonawca ukończył także wypełnianie ścian tarniną prosto z Bieszczad. Łącznie około 5 tysięcy metrów zostało nią wypełnionych. Wszelkie roboty ziemne związane z instalacjami sanitarnymi, kanalizacyjnymi i elektrycznymi również zostały zakończone. Teraz jesteśmy na etapie rozruchu „serca” tej inwestycji. W tej chwili już podajemy solankę w celach właśnie rozruchowych. Wykonujemy także prace brukarskie – wewnątrz, jak i na zewnątrz tężni – mówił Tomasz Mierzwa, pełnomocnik burmistrza Buska do spraw strategicznego rozwoju miasta i gminy.

Przy tężni powstaje także pijalnia wód i oranżeria. Przy tym budynku wykonawca wykonał już wszelkie roboty żelbetowe, konstrukcję zewnętrzną z drewna klejonego, wszystkie wewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne. Trwają teraz prace wykończeniowe. Zimą ma działać tu lodowisko. Jak zapowiadają władze Buska – Zdroju wejście na teren tężni będzie biletowany.

Mimo iż tężnia zostanie ukończona najszybciej ze wszystkich elementów kompleksu, cały obszar zostanie udostępniony…– cały artykuł, galeria zdjęć i video na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

RO: W Miłomłynie powstanie tężnia 40 m średnicy i 5 m wysokości z 10 m wieżą widokową. Koszt 4 miliony 300 tysięcy zł – a w Busku?

W katowickim Parku Zadole powstał leczniczy inhalator. Kosztował 2,6 mln zł

Tężnia solankowa w Gliwicach ma powstać do końca maja 2020. Ma mieć 40 metrów długości i kosztować 3 mln złotych

Gorąca linia: UMiG przygotował podwyżki cen w Busku – czy osobliwy prezent mikołajkowy przegłosują radni?

Tężnia za 33.000.000 czy może wielopoziomowy Parking Zdrojowy z bazarkiem i boiskiem?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

21 odpowiedzi na “ED: Tężnia solankowa w Busku-Zdroju robi ogromne wrażenie. Obiekt jest prawie gotowy, już puszczana jest solanka [WIDEO, ZDJĘCIA]”

 1. 666 pisze:

  I To będzie super atrakcja.

 2. solanka pisze:

  Czy mię oczka nie mylą? Artykuł chwalący władze miasta na tym portalu? Czyżby wreszcie znalazł sie nowy redachtorek?

 3. xyz pisze:

  ————-Jak zapowiadają władze Buska – Zdroju wejście na teren tężni będzie biletowany. Bilet w jakiej cenie?

 4. Do powyżej pisze:

  Jeśli chodzi bilety to są informacje wstępne i za wcześniej jest myślę o jakimś cenniku w koncu jeszcze tego nie skończyli.

 5. Rafał pisze:

  Wejscie do tęzni obięte opłatą biletowa ? czy tylko kuracjuszy to dotyczy czy mieszkańców też ???? Nigdzie sie nie spotkałem zeby byla pobierana opłata za tęznie, ani w Rabce ani w Inowrocławiu. No cóż, chcialo sie taki wielki obiekt ? to teraz trzeba szukac pomysłu ba jego utrzymanie

 6. z BHP na bakier pisze:

  Z BHP to tam chyba na bakier. Pan Mierzwa ubrany co prawda przepisowo maseczka, kamizelka, kask, prowadzi jednak po schodach niezabezpieczonych barierką, od 24 sekundy. hah! Dobrze, że kamerzysta nie spadł z nich i nie skręcił karku bo nie byłoby filmiku, hah! Jeśli tam tak dba się o bezpieczeństwo w obecności kamer i mediów to strach pomyśleć jak tam musi być gdy nie ma kamery, hah ?

 7. OKS STRZAŁA RADZANÓW pisze:

  O już nie ma się do czego przyczepić to się szuka dziury w całym bo bilety i bhp hah

 8. Eh pisze:

  Oj widać że znowu wam nic nie pasuje

 9. Olo pisze:

  Ludzie wam nic nie pasuje hah

 10. Skandal! Publiczne niestosowanie się do przepisów BHP, które są po to by chronić zdrowie i życie ludzkie i w szczególności urzędnik powinien je przestrzegać! pisze:

  to nie kwestia widzi mi się ale powszechnie obowiązujących przepisów, które kto jak kto ale doświadczony budowlaniec, były burmistrz a obecnie pełnomocnik burmistrza Buska do spraw strategicznego rozwoju miasta i gminy powinien znać i powinien wymagać ich przestrzegania na miejskiej inwestycji. Przepisy BHP są po to by chronić zdrowie i życie ludzkie. Nieprzestrzeganie ich prowadzi do wypadków, tragedii i śmierci. Dziwne jest więc i naganne, że pan Mierzwa, który jak widać na filmiku wchodząc po tych niezabezpieczonych, niebezpiecznych schodach w górę, odruchowo trzyma się bardzo blisko ściany po lewej stronie, zamiast opieprzyć kierownika budowy i nakazać natychmiastowe wykonanie zabezpieczenia, to wprowadza po nich ekipę Echa Dnia na górę by zrobić show. Skandal! Kto jak kto ale wysokiej rangi przedstawiciel władzy lokalnej powinien stosować się do obowiązujących przepisów i stać na ich straży, tym bardziej że zdarzenie rejestrują kamery i obraz idzie w świat. Skandal! Władza lokalna innych karze a sama łamie przepisy. Skandal!

 11. xyz do OKS STRZAŁA RADZANÓW pisze:

  no cóż pytania na temat opłat za korzystanie padały już w momencie kiedy zapadłą decyzja że inwestycja będzie realizowana.W założeniach nie padały słowa o opłatach.Oczywiśćie biletowanie wcale nie musi wiązać się opłatą tylko np z oszacowaniem ilości osób korzystających z obiektu.Ale owy obiekt aby funkcjonował będzie generował koszty i to zapewne nie małe.Woda,solanka,prąd,przeglądy i wiele innych.Zapewne jacyś pracownicy bo ktoś za to powinien odpowiadać i konserwować.Tak więc niby darmowa inwestycja dla przyjezdnych i mieszkańców ale zapewne do czasu.
  Co do BHP jak dla mnie skoro plac budowy i zakaz wstępu dla osób postronnych.W dobie dzisiejszej techniki mogli zrobić sobie filmik np dronem.

 12. Do powyżej pisze:

  Kup drona i filmuj

 13. do popieraczy Sikory pisze:

  Jakie będą koszty utrzymania tężni?

 14. xyz pisze:

  Na to pytanie raczej nikt nie odpowie dopóki obiekt nie zostanie uruchomiony a jak mówią w mediach obiekt największy w Polsce to i koszt będzie nie mały. Natomiast w gogle można przeczytać że np w roku 2018 utrzymanie radlińskiej tężni wyniosło nieco ponad 152 tyś a budowa tężni opiewała na kwotę prawie 1,5 mln zł.

 15. do powyżej pisze:

  nad czym wy się zastanawiacie? przecież tu nikt się nie liczy z kosztami. Tężnia da możliwość stworzenia kolejnych ciepłych posadek dla znajomych prosiaczka.

 16. Xd pisze:

  Teznia i posadki? No chyba ty xdd

 17. n pisze:

  Średni koszt samej solanki do tężni z ok 35 m2 tarniny jak informują ich posiadacze z różnych części Polski to wydatek ok 3500 tyś miesięcznie a tu obiekt tworzyć będą dwa pierścienie z tarniny (zewnętrzny i wewnętrzny) o wysokości 9,5m, średnicy zewnętrznej 70m i obwodzie 219,91m. Przejścia pomiędzy pierścieniami prowadzić będą na dziedziniec o średnicy 35m co ponoć daje 5000m2 tarniny którą trzeba w odpowiedni sposób nasączać jak również dodatkowo rozpylać solankę.

 18. do n pisze:

  a zatem ta tężnia to buska wieża babel, pomnik próżności i rozrzutności?

 19. n pisze:

  Czas pokaże.

 20. do xyz pisze:

  A więc z pobieżnych obliczeń wynika mi, że spokojnie 1 mln zł rocznie pójdzie na utrzymanie.

  Czy ludzie Waldiego zdołają natrzepać tyle kasy z biletów?

 21. Wasze ulice Nasze kamienice, by w Busku żyło się lepiej! pisze:

  Wasze ulice Nasze kamienice, by w Busku żyło się lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl