Czy mieszkańców osiedla Piłsudskiego w Busku czekają drakońskie podwyżki czynszów?  - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Czy mieszkańców osiedla Piłsudskiego w Busku czekają drakońskie podwyżki czynszów? 

26 czerwca 2019 | Jarosław Kruk 26.06.2019 | | 2 komentarze

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy osiedla Piłsudskiego w Busku-Zdroju, jak co roku, spotkali się w Spółdzielni Mieszkaniowej na Walnym Zebraniu Członków. Oprócz wielu poruszanych spraw, Zarząd Spółdzielni poinformował zgromadzonych, że KZC „Ponidzie” planuje dokonanie modernizacji kotłowni zlokalizowanej na osiedlu Piłsudskiego. Przeróbka ma polegać na zmianie paliwa używanego do produkcji ciepła – miał węglowy ma zastąpić gaz. Mieszkańcy obawiają się podwyżek czynszów – poniżej ich stanowisko w tej sprawie przesłane do redakcji z prośbą o publikację.

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy osiedla Piłsudskiego w Busku-Zdroju, jak co roku, spotkali się w Spółdzielni Mieszkaniowej na Walnym Zebraniu Członków. Oprócz wielu poruszanych spraw, Zarząd Spółdzielni poinformował zgromadzonych, że KZC „Ponidzie” planuje zmodernizować kotłownię zlokalizowaną na osiedlu Piłsudskiego. Przeróbka ma polegać na zmianie paliwa używanego do produkcji ciepła – miał węglowy ma zastąpić gaz.

Należy wiedzieć, że KZC „Ponidzie” to jednostka należąca do Gminy Busko, czyli podległa jest Burmistrzowi i Radnym Rady Miejskiej. Póki co, póki nie została jeszcze przekształcona w spółkę prawa handlowego. W jaki sposób anonsowana zmiana sposobu produkcji ciepła wpłynie na mieszkańców? Nieuchronnie podwyższone zostaną czynsze. Kotłownia na osiedlu Piłsudskiego produkuje ciepło nie tylko na potrzeby centralnego ogrzewania, lecz także dla potrzeb podgrzewania centralnej ciepłej wody.
Osoba znająca doskonale temat, która niedawno przeprowadzała kalkulację ceny za ciepłą wodę, przeprowadziła także różne symulacje, w tym również co będzie w przypadku przerobienia kotłowni na gazową. Za dane do obliczeń posłużyły stawki taryf z kotłowni gazowej na osiedlu Andersa, należącej także do KZC „Ponidzie”.
Okazuje się, że ceny wzrosłyby o około 32-35 procent, czyli praktycznie o jedną trzecią. O ile zatem mogą wzrosnąć czynsze?
Zużycie ciepłej wody wynosi średnio 1 m3/osobę/miesiąc. Obecna stawka za podgrzanie 1 m3 wody wynosi 39,98 zł. Czteroosobowa rodzina płaci obecnie 39,98 zł x 4 = 159,92 zł/miesiąc. Po podwyżce o 35 procent kwota wyniesie 215,89 zł/miesiąc, czyli o 55,97 zł więcej.
Do tego, jeśli rodzina ta mieszka w mieszkaniu o powierzchni 61 m2, to obecnie płaci w czynszu zaliczkę na poczet centralnego ogrzewania w wysokości 2,96 zł/1m2/miesiąc, czyli za całe mieszkanie 180,56 zł/miesiąc. Po podwyżce o 35 procent powstanie kwota 243,76 zł, czyli o 63,20 zł więcej.
Zatem łączny koszt podwyżki za wodę i centralne ogrzewanie to kwota 55,97 zł + 63,20 zł = 119,17/miesiąc. Jeśli dotychczas czynsz wynosił na przykład 630 zł/miesiąc, to po podwyżce wyniesie około 749 zł/miesiąc.
Warto też przypomnieć, jak to było przed przerobieniem kotłowni z węglowej na gazową na osiedlu Andersa. Mówiono wtedy ponoć ludziom, że będzie taniej i ekologicznej. Niestety wyszło jak zwykle… Polecam porozmawiać sobie z mieszkańcami osiedla Andersa, to powiedzą jak im potaniały stawki po przeróbce kotłowni.

Pojawia się ważne pytanie: jeśli zmiana paliwa z miału na gaz to krok korzystny dla mieszkańców to dlaczego jak na razie nic nie słychać o ewentualnym przerobieniu potężnej kotłowni na osiedlu Sikorskiego. Ona zasila prawie całe Busko – większość osiedli oraz inne budynki, jak np. BSCK, „Ogólniak”, itd. Dlaczego zamiast przerabiać małą kotłownię na osiedlu Piłsudskiego i uszczęśliwiać tylko jego mieszkańców, od razu nie zrobić dobrze połowie Buska?
Na koniec fragment artykułu pt. „RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie””, ze strony infobusko.pl, na temat zmiany statusu KZC „Ponidzie” z jednostki gminnej na spółkę. Obecny zastępca Burmistrza Michał Maroński, do niedawna Prezes KZC „Ponidzie” mówi tak: „To kierunek najbardziej właściwy do dalszego rozwoju KZC „Ponidzie”. Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może.” Pod tym artykułem internauci zamieścili komentarze. Jeden z nich, DAREK napisał: 

„-Czy teraz mieszkańcy będą płacić więcej za ciepło, skoro spółka zamierza osiągać dochody?

-Na co mają być przeznaczone te dochody? Czy na bajońskie wynagrodzenia określonych osób?”

My mieszkańcy osiedla Piłsudskiego także pytamy za internautą Darkiem, czy teraz będziemy płacić więcej za ciepło, skoro spółka zamierza osiągać dochody i na co mają być przeznaczone te dochody? Czy na bajońskie wynagrodzenia określonych osób z KZC „Ponidzie”?

Mieszkańcy osiedla Piłsudskiego w Busku-Zdroju 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Czy mieszkańców osiedla Piłsudskiego w Busku czekają drakońskie podwyżki czynszów? ”

 1. żenada informacyjna pisze:

  Kolejny artykuł w którym na samym początku podane są nieprawdziwe informacje. KZC Ponidzie nie podlega Burmistrzowi i Radnym Rady Miejskiej. Niedouczony redaktor powinien trochę więcej czasu spędzić na zapoznaniu się ze stanem prawnym, a nie rzucać puste slogany.

 2. Prawda w oczy kole... pisze:

  Szanowny komentatorze, szanowna tubo propagandowa i dezinfiracyja, to ty a nie redaktor jesteś niedouczony i zachowujesz się żenująco, podając nieprawdziwe informacje.

  Wystarczy wejść na stronę internetową KZC Ponidzie, a można tam przeczytać:

  Dane Przedsiębiorstwa
  Produkcja i dystrybucja energii cieplnej w ramach zadań własnych gmin – miast: Busko Zdrój i Kazimierza Wielka

  Adres: os. Sikorskiego 42 28-100 Busko-Zdrój

  Telefon: ( 0-41) 378-27-89

  tel. / fax ( 0-41) 378-27-89 700 – 1500

  NIP: 655- 000-32-25

  REGON: 290514837

  Członkowie Zgromadzenia

  1. Waldemar Sikora- Przewodniczący Zgromadzenia

  2. Adam Bodzioch- Wiceprzewodniczący Zgromadzenia

  3. Michał Kowalski- Członek Zgromadzenia

  4. Jan Ozgowicz- Członek Zgromadzenia

  5. Artur Prędki- Członek Zgromadzenia

  6. Bogdan Błaszczyk- Członek Zgromadzenia

  7. Jacek Lewicki- Członek Zgromadzenia

  8. Jacek Skopowski- Członek Zgromadzenia

  9. Marek Szmuc- Członek Zgromadzenia

  Zarząd KZC „Ponidzie” w Busku Zdroju

  1. Grzegorz Burchan – Przewodniczący Zarządu

  2. Michał Kowalski – Zastępca Przewodniczącego Zarządu

  3. Marek Szmuc – Członek Zarządu

  4. Artur Prędki – Członek Zarządu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl