Co warto wiedzieć przed budową domów dwupokoleniowych? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Co warto wiedzieć przed budową domów dwupokoleniowych?

12 października 2023 | @2023-10-11 08:22 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 12.10.2023 | | 0 komentarzy

Przez stulecia polskie rodziny mieszkały razem, bardzo blisko siebie. Dzieliły się opieką nad dziećmi, obowiązkami domowymi. W drugiej połowie XX wieku się to zmieniło – młodzi zaczęli się szybko wyprowadzać z domów rodzinnych, głównie ze wsi do miasta. Część decydowała się wyjechać za granicę. Jednak w XXI wieku ponownie domy dwupokoleniowe cieszą się popularnością. Co warto wiedzieć przed ich budową?

○ W XXI wieku ponownie domy dwupokoleniowe cieszą się popularnością. Co warto wiedzieć przed ich budową? / źródło: @20231011’0822

Domy dwupokoleniowe – skąd zainteresowanie?

Pierwsze własne mieszkanie dla wielu stanowi kluczowy cel po osiągnięciu dorosłości. Coraz więcej młodych ludzi dostrzega jednak korzyści płynące z życia w jednej nieruchomości z rodziną. Jak wynika z EU Statistics on Income and Living Conditions (EU-SILC), 3 na 4 młodych Polaków w wieku od 18 do 29 lat mieszka ze swoimi rodzicami. W 2018 roku 45,1% osób w wieku od 25 do 34 lat dzieliło dom przynajmniej z jednym z nich. W wielu przypadkach wynika to ze względów ekonomicznych – nie stać nas na zakup mieszkania. Do tego dochodzą inne kwestie. Mając rodzinę blisko siebie, możesz mieć zapewnioną pomoc przy wychowywaniu dzieci – odbieraniu z przedszkola, szkoły. Dziadkowie mogą też opiekować się wnukami, kiedy jesteś w pracy.

Projekty domów dwupokoleniowych, takie jak te: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwupokoleniowych/♂, mogą zapewnić dobre warunki wszystkim domownikom. Należy tylko znaleźć taką propozycję, która jest dostosowana do Twoich wymagań.

Dom dwupokoleniowy – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wybierz odpowiedni metraż. Najczęściej projekty takich obiektów mają około 120–130 m2, ale możesz postawić na znaczenie większe budynki. Każdy dodatkowy metr powierzchni wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji – zatem najpierw oceń potrzeby i możliwości finansowe.

Dostępne są m.in. domy piętrowe, z poddaszem użytkowym, ewentualnie dwulokalowe bliźniaki, takie jak te: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwulokalowe-blizniaki/ ♂. Wszystkie mogą się sprawdzić. Bliźniak daje ten komfort, że z jednej strony mieszkacie bardzo blisko, ale jednocześnie oddziela Was ściana, co zmniejsza ryzyko konfliktów. Dobrą propozycją jest także obiekt piętrowy, w którym poszczególne pokolenia mogą mieszkać na innych kondygnacjach budynku.

Uwaga: Jeśli masz działkę dopuszczoną do zabudowy jednorodzinnej, to możesz postawić dom przeznaczony dla dwóch rodzin.

Pamiętaj, że budynek musi spełniać oczekiwania osób w różnym wieku. Starszym może zależeć na tym, by w obiekcie było jak najmniej schodów, a młodym, aby różne pokolenia mieszkały na innych piętrach. Musicie znaleźć kompromis. Ważne jest wydzielenie dla wszystkich oddzielnych pokojów – zapewni to wygodę domownikom.

Korzyści z wyboru domu dwupokoleniowego

Do największych zalet budowy takiego obiektu należy możliwość podzielenia się kosztami. Być może nie stać Cię na własnym dom, ale możesz kupić działkę, projekt i zrealizować budowę z rodziną. To samo dotyczy wydatków na utrzymanie nieruchomości – możecie regulować opłaty wspólnie według ustalonych zasad.

REKLAMA @20231011’0822

 

◙ Podobne informacje:

PB: Emilewicz: będziemy dofinansowywać budownictwo społeczne do 80 proc. wartości inwestycji – w Busku też?

Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

RK: Blok wśród domków. Mieszkańcy go nie chcą | A w Busku?

RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl