Co warto wiedzieć przed budową domów dwupokoleniowych?
Przez stulecia polskie rodziny mieszkały razem, bardzo blisko siebie. Dzieliły się opieką nad dziećmi, obowiązkami domowymi. W drugiej połowie XX wieku się to zmieniło – młodzi zaczęli się szybko wyprowadzać z domów rodzinnych, głównie ze wsi do miasta. Część decydowała się wyjechać za granicę. Jednak w XXI wieku ponownie domy dwupokoleniowe cieszą się popularnością. Co warto wiedzieć przed ich budową?
Domy dwupokoleniowe – skąd zainteresowanie?
Pierwsze własne mieszkanie dla wielu stanowi kluczowy cel po osiągnięciu dorosłości. Coraz więcej młodych ludzi dostrzega jednak korzyści płynące z życia w jednej nieruchomości z rodziną. Jak wynika z EU Statistics on Income and Living Conditions (EU-SILC), 3 na 4 młodych Polaków w wieku od 18 do 29 lat mieszka ze swoimi rodzicami. W 2018 roku 45,1% osób w wieku od 25 do 34 lat dzieliło dom przynajmniej z jednym z nich. W wielu przypadkach wynika to ze względów ekonomicznych – nie stać nas na zakup mieszkania. Do tego dochodzą inne kwestie. Mając rodzinę blisko siebie, możesz mieć zapewnioną pomoc przy wychowywaniu dzieci – odbieraniu z przedszkola, szkoły. Dziadkowie mogą też opiekować się wnukami, kiedy jesteś w pracy.
Projekty domów dwupokoleniowych, takie jak te: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwupokoleniowych/♂, mogą zapewnić dobre warunki wszystkim domownikom. Należy tylko znaleźć taką propozycję, która jest dostosowana do Twoich wymagań.
Dom dwupokoleniowy – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim wybierz odpowiedni metraż. Najczęściej projekty takich obiektów mają około 120–130 m2, ale możesz postawić na znaczenie większe budynki. Każdy dodatkowy metr powierzchni wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji – zatem najpierw oceń potrzeby i możliwości finansowe.
Dostępne są m.in. domy piętrowe, z poddaszem użytkowym, ewentualnie dwulokalowe bliźniaki, takie jak te: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwulokalowe-blizniaki/ ♂. Wszystkie mogą się sprawdzić. Bliźniak daje ten komfort, że z jednej strony mieszkacie bardzo blisko, ale jednocześnie oddziela Was ściana, co zmniejsza ryzyko konfliktów. Dobrą propozycją jest także obiekt piętrowy, w którym poszczególne pokolenia mogą mieszkać na innych kondygnacjach budynku.
Uwaga: Jeśli masz działkę dopuszczoną do zabudowy jednorodzinnej, to możesz postawić dom przeznaczony dla dwóch rodzin.
Pamiętaj, że budynek musi spełniać oczekiwania osób w różnym wieku. Starszym może zależeć na tym, by w obiekcie było jak najmniej schodów, a młodym, aby różne pokolenia mieszkały na innych piętrach. Musicie znaleźć kompromis. Ważne jest wydzielenie dla wszystkich oddzielnych pokojów – zapewni to wygodę domownikom.
Korzyści z wyboru domu dwupokoleniowego
Do największych zalet budowy takiego obiektu należy możliwość podzielenia się kosztami. Być może nie stać Cię na własnym dom, ale możesz kupić działkę, projekt i zrealizować budowę z rodziną. To samo dotyczy wydatków na utrzymanie nieruchomości – możecie regulować opłaty wspólnie według ustalonych zasad.
○ REKLAMA @20231011’0822
◙ Podobne informacje:
Bcpl: Uzdrowisko czy blokowisko? Czy deweloper postawi dwa bloki w części zdrojowej przy Grotta?