Wolica, Kostki Małe - teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacyjnego dotknie mieszkańców Młyn - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wolica, Kostki Małe – teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacyjnego dotknie mieszkańców Młyn

30 września 2018 | Jarosław Kruk | | 4 komentarze

Mieszkańcom kolejnego sołectwa w gminie Busko-Zdrój przyjdzie się zmierzyć z masztem telekomunikacyjnym. Po Wolicy k. Buska i Kostek Małych, społeczność Młyn będzie się musiała określić w kwestii obecności 62 metrowej konstrukcji nadawczo-odbiorczej na ich terenie.

W Kielcach nie chcą masztu telefonii komórkowej! – komorkomania.pl

28.09.2018 r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej buskiego UMiG opublikowane zostało Obwieszczenie Burmistrza Miasta i Gminy: BUŚ.6733.52.2018  informujące, że „zostało wszczęte postępowanie w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej P4 „BUS4460B” wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w skład której wejdzie: stalowa wieża kratowa o wysokości do 62,00 m n. p. t. (wraz z instalacją odgromową), systemem antenowy wraz z okablowaniem łączącym wszystkie elementy, anteny sektorowe 9 szt. i anteny radiolinii 4 szt. U podnóża umieszczone zostaną urządzenia zasilające, sterujące i nadawczo odbiorcze, na działce ozn. nr ewid. gr. 381 położonej w sołectwie Młyny, gm. Busko – Zdrój.

Niniejsze obwieszczenie zamieszcza się na okres 14 dni: licząc od dnia 28 września 2018 roku do dnia 12 października 2018 roku. Zgodnie z art. 49 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego zawiadomienie uznaje się za doręczone po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia niniejszego obwieszczenia.

Strony mogą zapoznać się z aktami sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku -Zdroju, Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Uwarunkowań Środowiskowych, ul. Mickiewicza 10, pokój nr 17, w godzinach pracy tut. Urzędu, oraz składać ewentualne zastrzeżenia, wnioski i wyjaśnienia dotyczące w/w postępowania.

Wgląd w akta sprawy nie jest obowiązkowy.”

Jak do tej inwestycji odniosą się mieszkańcy Młyn okaże się już niedługo. Czas na reakcję już zaczął biec.

W podbuskiej Wolicyjak można przeczytać na stronie Radia Kielce pod datą 16.07, „Nie chcą masztu we wsi. Czują się oszukani” ( by przeczytać wystarczy kliknąć na ten aktywny tekst).  Członek tamtejszej Rady Sołeckiej Piotr Ściubisz zaznacza, że mieszkańcy nie protestują przeciwko samej inwestycji, a sprzeciwiają się lokalizacji obiektu.
Burmistrz Waldemar Sikora na sesji rady miasta poinformował mieszkańców, że jako organ przeprowadza procedury zgodnie z wymogami w tym zakresie, choć, jako osoba prywatna rozumie ich obawy i stanowisko.
Aktualnie sprawa „toczy się”.

Podobny konflikt – jak tydzień temu za Radiem Kielce informowałem na portalu w artykule „Mieszkańcy Kostek Małych nie chcą budowy masztu telefonii. Obawiają się o swoje życie” – zaistniał w graniczących z powiatem pińczowskim Kostkach Małych.

Mieszkańcy Kostek Małych i Marzęcina nie zgadzają się na budowę masztu telefonii komórkowej , 20.09.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Tu sprawa wydawała się trudniejsza, gdyż maszt miał powstać na terenie wsi Marzęcin, „za miedzą” Kostek, na terenie leżącym już w powiecie pińczowskim. Z tego powodu społeczność Kostek późno dowiedziała się o szczegółach sprawy. Dodatkowo, procedury urzędowe z tym związane były bardziej zaawansowane. Informacja o maszcie wzbudziła wielkie poruszenie. Mieszkańcy niezwłocznie oprotestowali budowę masztu. I…zdarzył się cud – rzec by można, znając podobne historie w innych miejscach kraju!

Jak poinformowała portal infobusko.pl w piątek, 28.09, sołtys Kostek Małych, pani Barbara Trzcina:  – U nas Burmistrz Pińczowa oddalił decyzje o budowie masztu. Przeprosił nas publicznie na zebraniu. Powiedział, że absolutnie tu nie powstanie maszt.

Z perspektywy mieszkańców Kostek Małych jest powód do radości.
Jednakże, z pozycji użytkownika telefonu komórkowego i internetu bezprzewodowego, jakim sam jestem, któremu dokuczają w życiu i pracy „dziury” w zasięgu łączności komórkowej, jest na odwrót.
Ale, jak to zazwyczaj bywa, jest z pewnością rozwiązanie pośrednie, które zadowoli obie strony. W moim przekonaniu jest to po prostu nieco inna lokalizacja takiego masztu. Z pewnością nie musi on stać „za płotem Kowalskiego”. Sądzę , że może być on wybudowany w lokalizacji możliwie odległej od zabudowy mieszkaniowej, ale na tyle korzystnej, że będzie spełniał zakładane parametry techniczne. Tyle tylko, że będzie droższy w realizacji choćby z powodu kosztów dociągnięcia niezbędnych przyłączeń.

Zastanawia jednakże odmienne podejście decydentów do tematu i do interesu „swoich” mieszkańców w gminie Busko i gminie Pińczów.
Rodzi się też pytanie – czyj interes, z zachowaniem norm prawnych, powinni reprezentować lokalni włodarze?

Jarosław Kruk, infobusko.pl

infobusko.pl: – Mieszkańcy Kostek Małych nie chcą budowy masztu telefonii. Obawiają się o swoje życie

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “Wolica, Kostki Małe – teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacyjnego dotknie mieszkańców Młyn”

  1. […] – infobusko.pl: – Wolica, Kostki Małe – teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacy… […]

  2. […] ◙ infobusko.pl: – Wolica, Kostki Małe – teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacyjneg… […]

  3. […] ◙ infobusko.pl: – Wolica, Kostki Małe – teraz problem sąsiedztwa 62 m masztu telekomunikacyjneg… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl