USA: Śmierć George'a Floyda. Były policjant oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia. A w Busku: 24.03 rozprawa z powództwa dyrektora ZK Pińczów o przekroczenie uprawnień przez policjantów podczas zatrzymania Szumilasa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

USA: Śmierć George’a Floyda. Były policjant oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia. A w Busku: 24.03 rozprawa z powództwa dyrektora ZK Pińczów o przekroczenie uprawnień przez policjantów podczas zatrzymania Szumilasa

19 marca 2021 | PolskieRadio24.pl 12.03.2021 / Jarosław Kruk 17.03.2021 | | 154 komentarze

– W sprawie zabójstwa George’a Floyda były policjant Derek Chauvin oskarżony jest także o morderstwo trzeciego stopnia – orzekł Peter Cahill, sędzia hrabstwa Hennepin w USA. Sąd apelacyjny nakazał mu wcześniej ponowne rozważenie decyzji, by nie stawiać takiego oskarżenia. – informuje portal PolskieRadio24.pl

W prawie karnym Minnesoty morderstwo trzeciego stopnia stanowi pomost między nieintencjonalnym spowodowaniem śmierci a działaniem, które nie wyklucza zabójstwa. Oskarżony nieświadomie naraża ludzkie życie lub zdrowie, ale nie ma bezpośredniego zamiaru zabójstwa.

Chauvin oprócz tego zarzutu został już wcześniej oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia oraz o tzw. manslaughter. W prawie amerykańskim obejmuje to zamierzone zabicie człowieka, tzn. ze świadomością skutków czynu, a także zabójstwo nieumyślne.

>>>  USA: miasto zapłaci miliony za śmierć George’a Floyda. Jednogłośna decyzja radnych  <<<

Sędzia Cahill o swojej decyzji poinformował w trzeci dzień wyboru ławników w głośnym procesie dotyczącym zabójstwa Floyda. Prawnicy Chauvina nieskutecznie próbowali zablokować dodanie do listy oskarżeń morderstwa trzeciego stopnia.

W czerwcu ub.r. lekarz sądowy hrabstwa Hennepin orzekł, że śmierć Floyda była zabójstwem, twierdząc, że jego serce i płuca przestały funkcjonować w trakcie interwencji policji. Medyczny raport wskazywał na ucisk szyi. Chauvin przygniatał je swoim kolanem przez blisko 9 minut.
W raporcie z sekcji zwłok odnotowano również, że… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl


 

Jarosław Kruk: A w Busku za niespełna tydzień, 24 marca w Sądzie Rejonowym przy ulicy Kościuszki, o godzinie 14:15 rozpocznie się rozprawa Sygn. Akt II KP 227/19 z powództwa dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie♂, który zaskarżył przekroczenie uprawnień przez policjantów biorących udział w zatrzymaniu Łukasza Szumilasa w dniu 18.05.2019 r.

Będzie to kolejny termin. Poprzednia rozprawa wyznaczona na październik 2019 r. – jak dowiedziałem się dzwoniąc do Informacji Sądowej na nr 12 286 3283 – została zdjęta z wokandy.

Należy wspomnieć przy tej okazji, iż radny Łukasz Szumilas i towarzyszący mu, poznany kilkadziesiąt godzin wcześniej w Kielcach kompan, Łukasz W. „ochroniarz” zostali zatrzymani przez dwóch stróży prawa KPP Busko-Zdrój tuż przed południem, 18 maja 2019 r.

Z informacji udzielonych przez panią Zofię Szumilas, mamę Łukasza wiadomo, że tajemniczy „ochroniarz” Łukasz W., którego radny przywiózł z Kielc bodaj 17.05.2019 i udomowił w swoim mieszkaniu, po 6 miesiącach od zatrzymania wyszedł na wolność. Radny Łukasz Szumilas wciąż przebywa w odosobnieniu♂.

Z policyjnym opisem przebiegu interwencji pod Rossmannem w dniu 18.05.2019 zawartym we wniosku o wyróżnienia do Komendanta Głównego Policji skierowanym przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, 20.05.2019 r., ok. 48 godzin po akcji, można zapoznać się czytając artykuł zamieszczony na infobusko.pl 9.06.2020 r. Łukasz Nowak: Wniosek komendanta Policji o nagrody dla funkcjonariuszy – informacja publiczna, w szczególności przeglądając fotokopie odpowiedzi znak K-KS-062/3/2020, data 22.04.2020, którą panu Łukaszowi Nowakowi udzielił w ramach udostępnienia informacji publicznej ówczesny Komendant Powiatowy Policji w Busku-Zdroju insp. Jakub Kosin♂.

„W dniu 18 maja 2019 roku o godz. 11.26 dyżurny KPP w Busku-Zdroju otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że pod sklepem LUX w Busku-Zdroju przy ul. Poprzecznej doszło do bójki dwóch osób mających nóż i będących pod wpływem środków odurzających. Na miejsce natychmiast skierował patrol, w składzie mł.asp. Zdzisław Patalita – d-ca patrolu oraz st. post. Łukasz Czaja, który podjął interwencję. Dodatkowo na miejsce zdarzenia został skierowany kolejny patrol.

Po przybyciu na miejsce mł.asp. Zdzisław Patalita i st. post. Łukasz Czaja ustalili osobę, która wewnątrz sklepu LUX groziła nożem starszej kobiecie – był to młody mężczyzna ubrany w zieloną kurtkę, który stał przed przed wejściem do tego sklepu. W stosunku do niego patrol podjął interwencję mającą na celu wylegitymowanie i ustalenie okoliczności zgłoszenia. W tym czasie ze sklepu wyszedł drugi mężczyzna, który zaczął się zachowywać agresywnie wobec interweniujących policjantów, głośno krzyczał, ze jest radnym Rady Miejskiej w Busku-Zdroju i ma swoje prawa. W trakcie interwencji mł.asp. Zdzisław Patalita zauważył, że mężczyzna w stosunku do którego podjęli interwencję ma w rękawie kurtki nóż, w związku z czym postanowił mu go odebrać. Mężczyzna zaczął stawiać opór, a w trakcie odbierania noża mł.asp. Zdzisław Patalita doznał powierzchownych skaleczeń lewej dłoni. W tym samym czasie st. post. Łukasz Czaja obezwładniał drugiego mężczyznę, który również stawiał opór. W trakcie szarpaniny st. post. Łukasz Czaja wraz z napastnikiem przewrócili się na schody. W tym momencie obezwładniany mężczyzna wyciągnął zza pleców nóż i dwukrotnie zadał ciosy w plecy interweniującemu st. post. Łukaszowi Czaja.

W tym czasie na miejsce dojechały kolejne patrole z KPP w Busku-Zdroju. Wyżej wymienieni mężczyźni zostali obezwładnieni przy użyciu siły fizycznej oraz kajdanek, a następnie doprowadzeni do radiowozów będących już na miejscu.

W trakcie wykonywanych w późniejszym czasie czynności, ustalono że jesen z zatrzymanych mężczyzn, który w sklepie miał grozić kobiecie był w stanie nietrzeźwości. Od obu pobrano krew celem wykonania badań na obecność środków odurzających.
W wyniku uderzeń zadanych nożem st. post. Łukasz Czaja doznał dwóch ran na plecach oraz otarć naskórka i zasinień. Ustalono również, ze uderzenia zadano nożem kuchennym, o długości ostrza 14,5 cm.

Mężczyzna, wobec którego podjęto interwencję, w sklepie LUX groził pozbawieniem życia mieszkance Buska-Zdroju, używając przy tym noża typu bagnet o ostrzu długości 14,5 cm, który przystawił pokrzywdzonej do gardła.

W dniu 19 maja 2019 roku obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Busku-Zdroju. Mężczyźnie, który zadał ciosy st. post. Łukaszowi Czai, przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa, czynnej napaści oraz zmuszania funkcjonariuszy do zaniechania czynności służbowej. Drugiemu z zatrzymanych przedstawiono zarzut kierowania gróźb pod adresem mieszkanki Buska-Zdroju. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy prokurator Rejonowy w Busku-Zdroju wystąpił o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wymienieni policjanci KPP w Busku-Zdroju wykazali się bezkompromisową postawą wobec napastników. Szybkie podjęcie interwencji oraz obezwładnienie mężczyzn zapobiegło dalszej eskalacji agresji wobec postronnych osób. Opisane zdarzenie odbiło się szerokim echem w mediach ogólnopolskich.

Wymienieni funkcjonariusze w codziennej służbie wykazują się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalizmem w realizacji powierzonych zadań, czego przykładem jest opisana powyżej sprawa.
Mając powyższe na uwadze wnoszę o pozytywne rozpatrzenie niniejszego wniosku.”

Na kilka minut przed interwencją policyjną w dniu 18.05.2019, jadąc z Kielc do Buska na publiczne spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości  Patrykiem Jakim♂ w Marconim o 12:00 ( infobusko.pl [18.05.2019]: SP BZ: Spotkania otwarte z ministrem Patrykiem Jakim – w Busku-Zdroju 18 maja♂),  rozmawiałem krótko przez telefon z najmłodszym buskim radnym, który również miał być na tym mitingu wyborczym. Zapis tej rozmowy z godziny 11:19 poniżej:

i do kompletu, poniżej, znany filmik z telefonu przedstawiający fragment policyjnej interwencji, która miała miejsce chwilę później.

 

Myślę, że warto też może przy tej okazji przypomnieć co Łukasz Szumilas robił tygodniu poprzedzającym słynne wydarzenie, radny którego biegli psychiatrzy na podstawie obserwacji sądowo-psychiatrycznej, której został poddany w styczniu 2020 r. ♂ , zdiagnozowali jako  „niepoczytalnego i niebezpiecznego” oraz, że „istnieje realne i wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości z przyczyn chorobowych dokona takich samych lub podobnych czynów”♂:

○ Łukasz Szumilas: kartki z kalendarza 11.05.2019 – 18.05.2019

1/ 11.05.2019 Wiślica, minister Piotr Gliński: http://busko.com.pl/wicepremier-piotr-glinski-honorowym-obywatelem-wislicy-fotowkrotce-video,,2,1,1,1,28601,n.html

2/ 13.05.2019 Busko-Zdrój, wicepremier Jarosław Gowin: https://infobusko.pl/ed-euro-8-czyli-lista-osmiu-zobowiazan-posla-michala-cieslaka-kandydata-do-parlamentu-europejskiego-wobec-mieszkancow-swietokrzyskiego/

3/ 14.05.2019 świętokrzyskie, wicepremier Beata Szydło: https://emkielce.pl/region/beata-szydlo-z-wizyta-w-regionie
4/ 15.05.2019 Kielce, minister Jadwiga Emilewicz : https://www.radio.kielce.pl/post-85877

5/ 15.05.2019 Kielce, wywiad dla TVP3 Kielce: https://kielce.tvp.pl/42629638/minister-przedsiebiorczosci-spotka-sie-z-przedsiebiorcami

6/ 17.05.2019 Kielce, „ochroniarz” Łukasz W: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2543650519032415&set=t.100001624760654&type=3

7/ 18.05.2019 Busko-Zdrój: http://busko.com.pl/busko-zdroj-radny-zaatakowal-nozem-policjanta,,2,1,1,10,28648,n.html

 

>>>  Radny podejrzany o usiłowanie zabójstwa policjanta jest niepoczytalny. Musi leczyć się psychiatrycznie  <<<
kielce.wyborcza.pl [29.09.2020]: Sąd w Kielcach umorzył nieprawomocnie postępowanie wobec Łukasza S., radnego podejrzanego o usiłowanie zabójstwa policjanta. Mężczyzna okazał się niepoczytalny.♂

 

 

◙ Podobne informacje:

rmf24: Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO]

ŁSz: OŚWIADCZENIE „POLSKIEGO GEORGA FLOYDA” – RADNEGO ŁUKASZA SZUMILASA. APEL DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA

RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]

POLICJANCI Z BUSKA- ZDROJU Z WIZYTĄ W KGP

Łukasz Nowak: Wniosek komendanta Policji o nagrody dla funkcjonariuszy – informacja publiczna

Gorąca linia: Graffiti na bloku radnego Szumilasa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

154 odpowiedzi na “USA: Śmierć George’a Floyda. Były policjant oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia. A w Busku: 24.03 rozprawa z powództwa dyrektora ZK Pińczów o przekroczenie uprawnień przez policjantów podczas zatrzymania Szumilasa”

 1. Jerzy do powyżej pisze:

  Nie, to nie jest normalne, że policjant dostał nagrody zaraz po zdarzeniu, a oni po prawie dwóch latach będą badać czy policjant przekroczył uprawnienia. Najpierw trzeba było to zbadać, a dopiero potem ewentualnie przyznawać nagrody. To tak jakby wydano komuś prawo jazdy, a po dwóch latach go wezwano na egzamin.

 2. Do Jerzy pisze:

  No to jest normalne. Każdy ma swoją opinię lecz to zależy od niezawisłego sądu czy będzie sprawa wtedy czy nie. Przykład sędzi Tuley który zawiesił sprawy gangu obcinaczy palców by pisać skargi do TSUE. Sprawa była niecierpiąca zwłoki więc sam pan Tuleya dostał fajną opinię z TSUE że sprawa gangu obcinaczy palców jest ważniejsza. Praktyki ściągania spraw z wokandy są znane od lat w Polsce i nikt z tego nie robi żadnego problemu.

 3. Jarosław Kruk: wiadomości z Sądu pisze:

  W dniu dzisiejszym, 24.03.2021, w Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju odbyła się, z lekkim opóźnieniem czasowym, wyznaczona na dziś rozprawa Sygn. Akt II KP 227/19 z powództwa dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie, który zaskarżył przekroczenie uprawnień przez policjantów biorących udział w zatrzymaniu Łukasza Szumilasa w dniu 18.05.2019 r. Posiedzenie zakończyło się po kilkudziesięciu minutach decyzją o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i skierowaniem sprawy do powtórnego rozpatrzenia.

 4. Do Jarosława Kruka pisze:

  Jak wiadomo jest pan malo wiarygodnym źródłem informacji więc puszczamy to mimo uszu i czekamy na drugą sprawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl