RK: Pierwsze bociany są już na Ponidziu [AUDIO] | Bocian czarny „Florentino” powrócił do gniazda [VIDEO on-line]
Na Ponidzie wróciły pierwsze bociany. Możemy je zobaczyć m.in. w Wiślicy, Szczerbakowie, Dobrowodzie oraz w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn. – informuje 5.04.2022 portal Radio Kielce
Do Strożysk♂ przyleciały w ubiegły piątek, ale zaskoczył je śnieg. Marcin Słoma ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych uspokaja jednak, że ptaki te mimo zimna dobrze sobie radzą. Jak zaznacza, mają bardzo dobrą, jedną z efektywniejszych i skuteczniejszych warstw izolacyjnych, na które składają się m.in. puchowe pióra, chroniące je przed spadkami temperatur. Ponadto bociany należą do ptaków, które chętnie sięgają po wszelkie dostępne źródła pokarmu, nie tylko żaby.
– Bociany są mięsożerne, w pewnym sensie są ptakami drapieżnymi. Jedzą m.in. dżdżownice, ślimaki, bezkręgowce, myszy, węże, także i młode zające czy pisklęta innych ptaków. Na przekąskę wybierają również ryby i inne organizmy wodne. Jedzą praktycznie wszystko, co mogą złapać i zmieścić do dzioba – dodaje.
○ Marcin Słoma ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych / źródło: Radio Kielce
W Strożyskach gniazdo od kilku lat mieści się na słupie energetycznym♂, nieopodal domu pani Bożeny Cabaj. Wcześniej jednak bociany osiedlały się na rozłożystej topoli. Jak mówi, gniazdo w 1970 roku zrobił jej tata. Niestety zarosło i uniemożliwiło bocianom ich zasiedlenie. Przeniosły się więc na akacje.
– Przeszła burza, a silny wiatr powalił drzewo. Z pomocą burmistrza Nowego Korczyna postawiliśmy gniazdo na słupie energetycznym. Ponadto bardzo chcielibyśmy odnowić to stare gniazdo, które wzbudza ciekawość wśród przejeżdżających tą drogą kierowców – mówi.
○ Bożena Cabaj, Strożyska / źródło: Radio Kielce
Marcin Słoma dodaje, że… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Radia Kielce♂
○ RDLP w Łodzi: Bociany Czarne Online 2022 / Black Stork Online – transmisja live z gniazda bocianów czarnych♂
Bociany Czarne Online 2022 to projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim – Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska. Opiekunem merytorycznym jest prof. Piotr Zieliński. W pracach terenowych uczestniczyli Bartosz Janic, Piotr Zieliński, Michał Strawiak i leśnicy z RDLP w Łodzi.
Obserwuj niesamowity gatunek – nadajemy prosto z gniazda na dębie w woj. łódzkim (dokładna lokalizacja objęta tajemnicą). Ważne daty:
7.04.2022 godz. 15:35 – przylot samca, Florentino
8.04.2022 godz. 18:27 – przylot samicy
8.04.2022 godz. 18:47 – spotkanie pary sezonu 2022
Dostępne scenariusze lekcji o bocianie czarnym dla klas szkoły podstawowej 1-3, 4-6 i 7-8 – prosimy o kontakt na adres: rzecznik@lodz.lasy.gov.pl
◙ Podobne informacje:
RK: Sandomierz udowadnia, że łąki kwietne dają oszczędności – a w Busku?