RK: Marcin Perz: nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną regionu świętokrzyskiego - może czas na Buską Strefę Ekonomiczną? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Marcin Perz: nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną regionu świętokrzyskiego – może czas na Buską Strefę Ekonomiczną?

18 kwietnia 2019 | Radio Kielce Katarzyna Podraza 16.04.2019 08:30 / Jarosław Kruk 17.04.2019 | | 2 komentarze

– Większa elastyczność w lokowaniu nowych firm i zakładów w regionie świętokrzyskim – to zdaniem Marcina Perza, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” efekt działania nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. – Przedsiębiorcy nie czekają już latami na uzyskanie decyzji w sprawie zwolnienia z płacenia podatku – mówi gość Radia Kielce.

kliknij na grafikę by przejść do videonagrania

Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Dodatkowe punkty są przyznawane firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia. Premiowane są te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.

Przedsiębiorca nie musi lokalizować inwestycji tam, gdzie jest już Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zwolnienie z podatku można otrzymać na każdą inwestycję, na każdej nieruchomości, która może uzyskać pozwolenie na budowę.

– Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, produkcyjną, ma swój warsztat i ma kawałek działki obok i chce postawić zakład i myśli o rozwoju swojej firmy, to – jak powiedział w Rozmowie Dnia prezes SSE „Starachowice” – nie musi teraz… –  cały artykuł i 13 minutowego nagranie na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link.

 


Jarosław Kruk:  Skoro zwolnienia podatkowe wg. nowych przepisów przysługują wszędzie, więc i w Gminie Busko-Zdrój. Czy nie warto więc – biorąc przykład z innych : Morawicy czy Sitkówki-Nowin – by i do gminy ze słońcem w herbie zaprosić nowych inwestorów? Nowe firmy to nowe miejsca pracy, szczególnie ważne dla młodych chcących pozostać na miejscu, to większe wpływy do gminnej kasy, to zatem większy budżet i większe przyszłe inwestycje miejskie – to liczne korzyści.

Informacja o jednym z pięciu  terenów inwestycyjnych oferowanych obecnie  przez Gminę Morawica  – kliknij na grafikę by powiększyć

Na obszarze naszej gminy, w bezpiecznej odległości od strefy uzdrowiskowej, przy trasie Kielce – Tarnów, są tereny o słabych jakościowo gruntach, na których mogłyby się lokować nowe firmy. Choćby np. w Młynach,  w sąsiedztwie Metal-Kop, czy obok w Skorzowie. Tereny należałoby wstępnie odpowiednio uzbroić i jako gotowe miejsce pod biznes zaoferować inwestorom.

Środki gminne konieczne do przygotowania „Buskiej Strefy Ekonomicznej” – patrząc na doświadczenia wspomnianych gmin – zwrócą się po wielokroć i będą procentować latami.

8  Oferta 5 terenów inwestycyjnych w Gminie Morawica – po kliknięciu na link 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “RK: Marcin Perz: nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną regionu świętokrzyskiego – może czas na Buską Strefę Ekonomiczną?”

  1. […] infobusko.pl: – RK: Marcin Perz: nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną regio… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl