RK: Mandaty w Polsce będą radykalnie wyższe. Maksymalna wysokości grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

 

RK: Mandaty w Polsce będą radykalnie wyższe. Maksymalna wysokości grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys.

28 lipca 2021 | PAP / Radio Kielce 28.07.2021 / infobusko.pl Jarosław Kruk 28.07.2021 | | 7 komentarzy

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami.– informuje portal Radio Kielce

Założenia zmian dotyczące m.in. Prawa o ruchu drogowym Rada Ministrów przyjęła dwa tygodnie temu. Jak poinformowano w środowym komunikacie resortu infrastruktury, rząd przyjął projekt w trybie obiegowym.

Projekt przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą, że w przypadku wykroczeń drogowych maksymalna wysokości grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł. Ponadto do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł zwiększona zostanie wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Nowym projektowanym rozwiązaniem jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż siedem dni.

Zgodnie z projektem przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Wprowadzony ma też być mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce

 

◙ Podobne informacje:

KPP: Skandaliczny stan techniczny autobusu, którym miała jechać młodzież szkolna – może czas na transport gminny?

Bogdan Latosiński, MPK: Autobus widmo przyjeżdża do Kielc z Buska jedną minutę przed MPK, a wyjeżdża do Buska 2 minuty przed MPK. Samowolka trwa i ma się dobrze!

RK: Głośny huk i uzbrojeni w broń długą antyterroryści – spektakularne zatrzymanie w centrum Buska-Zdroju [AUDIO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “RK: Mandaty w Polsce będą radykalnie wyższe. Maksymalna wysokości grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys.”

 1. Taka jest prawda pisze:

  Jak ktoś będzie miał chwilkę wolną, to gorąco polecam obejrzeć 4 odcinki programu PAŃSTWO W PAŃSTWIE. Odcinki z dni: 03.11.2019, 08.12.2019, 12.01.2020, 28.06.2020. Po tytułach wygląda to tak:

  -Państwo w państwie – Policja wydała miliony, pomiary wciąż niewiarygodne.
  -Państwo w państwie – Nielegalny pomiar.
  -Państwo w państwie – Radar ponad wszystko.
  -Państwo w państwie – Co widać na zdjęciu? Zdaniem policji – samochód.

  Proszę sobie wejść na ipla.pl, kopiuj-wklej wstawić w/w dany tytuł odcinka i już można oglądać. Polecam każdemu, a szczególnie kierowcom obejrzeć wszystkie 4 odcinki, to się wam oczy otworzą, jak na przykład są zatwierdzone przez GUM (Główny Urząd Miar) radary, które nie przechodziły badań, ale GUM je zatwierdził, bo pozwalało na to prawo i w świetle prawa radary mają legalizację, choć nie przeszły badań. Tam są takie rzeczy w tych programach, że to jest nie do uwierzenia, że to się może dziać jawnie w biały dzień. OBEJRZYJCIE! POLECAM!

  A czy na przykład wiecie, że opóźnienie na wideorejestratorze to 2 sekundy? Czyli jak radiowóz jedzie 80 km/h i wyhamuje do 60 km/h, to dopiero po 2-ch sekundach będzie to zarejestrowane przez wideorejestrator, czyli ta mniejsza już prędkość 60 km/h? Żeby było jasne, wideorejestrator rejestruje prędkość radiowozu, a nie pojazdu który jedzie przed nim. A wiecie jaka jest minimalna długość drogi, jaką radiowóz musi jechać z tą sama prędkością co pojazd przed nim jadący, którego namierzają, a jaka jest ta odległość w innych, cywilizowanych krajach? A wiecie jak policja to ocenia, że jedzie z tą samą prędkością co pojazd przed nimi jadący, którego namierzają? Na oko? A wiecie co to namierzanie klienta „na dojeździe”? A wiecie, że radar skierowany na przykład na nadmuchy powietrza, które są w samochodzie, czyli te kratki przez które leci ciepłe powietrze, będzie pokazywał prędkość, na dodatek w zależności czy włączycie wiatrak na 1, czy 2, czy, 3 to będzie pokazywał coraz większą prędkość, czyli np. 40 km/h, 60 km/h, 80 km/h? Obejrzyjcie te odcinki programu „Państwo w państwie”, to się wam oczy otworzą na takie rzeczy, o jakich się wam nie śniło, a te rzeczy dzieją się tu i teraz i to na dodatek w świetle prawa…

 2. Polska to chory, nienormalny i opresyjny dla obywateli kraj. pisze:

  Państwo znowu chce „okradać” obywateli pod płaszczykiem poprawy bezpieczeństwa. No cóż, zaczynamy pomału płacić za rozrzutność i katastrofalną politykę finansowa rządu.
  Po drugie Kodeks drogowy też jest do gruntownej nowelizacji. Idiotyczne i durne przepisy powinny być dawno usunięte lub zmienione. Najgłupszy przepis to 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dawniej było 60 km/h, a samochody pamiętamy jakie były: Trabanty, Syrenki, Maluchy, Żuki itd. Wiemy jakie miały one opony, hamulce, jaki był ich ogólny poziom technologiczny. Teraz mamy opony zimowe, ABS, kontrolę trakcji, poziom technologiczny samochodów jest nieporównywalnie wyższy i co? Obniżono do 50 km/h. Co to jest za prędkość 50 km/h dla współczesnych samochodów? To jest prędkość roweru jadącego z górki. Dodam jeszcze, że stan dróg poprawił się w stosunku do tego, co było na przykład 30 lat temu. Mamy potem takie kwiatki, że jest w Warszawie droga dwujezdniowa, po 3 pasy ruchu w każdą stronę, ale… obszar zabudowany i 50 km/h, więc policja może się wykazywać i można ludziom zabierać prawka za przekroczenie 50+. Albo mamy drogę krajową, zmodernizowaną, szeroką, z poboczami, kilka domków w oddali i obszar zabudowany 50 km/h. A mamy na ten przykład uliczki w Busku, uliczki z zabudową domków i tu też jest obszar zabudowany i można pomykać 50 km/h. Ba, na niektórych osiedlach jak nie ma ograniczenia prędkości też teoretycznie można jechać 50 km/h. Gdzie tu sens i logika? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Jak ktoś jedzie 80 km/h w zabudowanym, a jest 50 km/h, to już jest przekroczenie o 30 km/h, a dawniej byłoby o 20 km/h, więc teraz mandat wyższy jest. A to zabieranie prawka za przekroczenie 50+, to dopiero są cuda wianki. Polecam poczytać na ten temat, jak to wszystko wygląda, jak się pomiary dokonuje, o radarach, itd. (patrz komentarz powyżej). Szkoda gadać. Kolejny przykład, droga na Tarnów i miejscowość Mietel. Tam jest 50 km/h. Droga szeroka. prosta, pobocza są, domy daleko od drogi, spokojnie powinno być podniesione do 70 km/h. Ale nie, trzeba obywatelowi pokazać kim jest w tym państwie. Jest 50 km/h, więc jak ktoś troszkę się zagalopuje, to zabrać mu prawko na 3 miechy, nich straci pracę jeśli prawko jest mu do pracy potrzebne, niech ma problemy przez 3 miesiące żeby do pracy dojechać, itd. Niech się to odbije na nim i całej jego rodzinie. Polska to od dziesięcioleci chory i nienormalny kraj i obywatele muszą jakoś żyć, a że prawo i przepisy są takie, jaki są, no to czasem ktoś wpadnie w tą zastawioną sieć i kara. Jak mówi powiedzenie: Polskie prawo jest jak pajęczyna. Bąk przeleci, a utknie muszyna. Poseł, senator, sędzia, prokurator ma immunitet, więc może na czerwonym przemknąć i na zabudowanym może sobie 140 km/h pomykać. Jemu wolno. On zagrożenia nie powoduje. I gdzie tu jest konstytucyjna równość wobec prawa???

 3. MIŚ: Drogówka i definicja terenu zabudowanego pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=P545_rz32cg

 4. Funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz recydywista zostali oskarżeni o popełnienie 44 przestępstw pisze:

  wiadomosci.wp.pl/policjant-i-recydywista-oskarzeni-afera-w-lodzi-6666396698622848a
  Funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz recydywista zostali oskarżeni o popełnienie 44 przestępstw

 5. Łukasz Nowak pisze:

  Bardzo dobrze, że wzrasta wysokość kar, ale uważam, że uczciwie byłoby jednocześnie zlikwidować postępowania nakazowe – często giną awiza przez co ludzie tracą prawo do wniesienia sprzeciwów. W praktyce czyni to prawo do nieprzyjęcia mandatu prawem iluzorycznym.

  Co do komentatora „Polska to chory, nienormalny i opresyjny dla obywateli kraj.” – za wypisywanie takich idiotyzmów to powinien stracić „prawko”. Jak to jest, że nasi janusze kierownicy potrafią przestrzegać wszystkich ograniczeń, gdy tylko przejadą n a drugą stronę Odry? Zdaje się, że tam są wyższe mandaty 🙂

  Na „kopiuj-wklej” o zamordowaniu zatrzymanego w policyjnej celi w Busku Kruk jest dalej „za mały”? 🙂

 6. !!!!!!! DO REDAKCJI !!!!!!!! pisze:

  https://echodnia.eu/niespodziewane-dymisje-w-uzdrowisku-buskozdroj-dyrektor-marek-szczerba-i-pawel-kwietniewski-rozstali-sie-z-firma-za/ar/c3-15735221

  „Niespodziewane dymisje w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Dyrektor Marek Szczerba i Paweł Kwietniewski rozstali się z firmą za porozumieniem stron.”

 7. Skarżysko-Kamienna. Policjant potrącił na pasach kobietę. 78-latka trafiła do szpitala pisze:

  polsatnews.pl/wiadomosc/2021-07-31/skarzycko-kamienna-policjant-potracil-na-pasach-kobiete-78-latka-trafila-do-szpitala/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl