RK: Kielce przepłacają za usługi Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych? Radny postuluje o zmiany - a jak jest w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kielce przepłacają za usługi Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych? Radny postuluje o zmiany – a jak jest w Busku?

6 lipca 2019 | Radio Kielce Wiktor Dziarmaga 04.07.2019 16:11 / Jarosław Kruk 06.07.2019 | | 2 komentarze

Kielecki radny, Maciej Bursztein, apeluje do władz miasta o zmiany w funkcjonowaniu Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Jego zdaniem, firma jest obecnie w wielu obszarach monopolistą, a przez to miasto przepłaca za większość usług. Dotyczy to między innymi utrzymania zieleni.

fot. Jarosław Kruk

W opinii Macieja Burszteina, jednym z potrzebnych działań jest uchylenie uchwały z 2011 roku, która ustanowiła monopol Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych na koszenie trawy w mieście.

– Generalnie chodzi o to, żeby sytuacja była przejrzysta. Niech to się odbywa na jasnych zasadach. Niech RPZiUK startuje w przetargach. Konieczne jest ustalanie cenników. Od lat Kielce nie poszukują najlepszej ceny na usługi od firm zajmujących się zielenią, tylko zlecają to Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni. Chcielibyśmy, aby to uległo zmianie. Miasto nawet nie wie, ile płaci za usługę – argumentował radny.

Wskazywał także na inne rozwiązania, które mogłyby przynieść oszczędności między innymi w kwestii koszenia traw. W jego ocenie, warto rozważyć podział Kielc na strefy, żeby dać szansę na start w przetargach także mniejszym lokalnym firm.

– Oszczędności przy zdemonopolizowaniu usług na koszenie traw mogłyby przynieść około … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


Jarosław Kruk:  Czy aby w Busku-Zdroju nie jest podobnie jak w Kielcach? Czy nie należałoby się przyjrzeć czy Gmina aby nie przepłaca za usługi świadczone od lat przez te same podmioty? Czy to nie dziwne, że wszystko co powstaje wykonują te same firmy? Czy nie warto, jak sugeruje radny Bursztain, dać szansę na wykonawstwo także innym lokalnym firm?

W rolnictwie od dawna sprawdza się płodozmian.  Głównym celem stosowania płodozmianu – jak podaje Wikipedia –  jest uzyskanie dzięki odpowiedniemu zmianowaniu roślin wzrostu żyzności gleby, co wiąże się ze zwiększeniem ilości i jakości produkcji roślinnej. Płodozmian odgrywa dużą rolę w zapobieganiu groźnym chorobom roślin uprawnych, często jest główną metodą ich zapobiegania, a bywa, że jedyną. Odgrywa również dużą rolę jako jedna z metod zwalczania chwastów.  Może odpowiednik płodozmianu – firmozmian sprawdziłby się i przyniósł korzyści w realiach gospodarczych buskiej gminy?

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “RK: Kielce przepłacają za usługi Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych? Radny postuluje o zmiany – a jak jest w Busku?”

  1. Darek pisze:

    Czy to prawda, że gdy Urząd Miasta w Busku zlecał ułożenie kostki brukowej MPGK w Busku (komunalka), to płacił za tę usługę około dwa razy więcej, niż wynoszą rynkowe stawki???

  2. Darek pisze:

    Czy samochody ciężarowe typu wywrotka, należące do firmy żony prezesa MPGK (komunalki), dowoziły różne towary na potrzeby MPGK?
    Jeśli to prawda, to za jakie stawki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl