Kielecki radny Maciej Bursztein podpowiada jak zaoszczędzić miliony w Kielcach - czy dałoby się i w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kielecki radny Maciej Bursztein podpowiada jak zaoszczędzić miliony w Kielcach – czy dałoby się i w Busku?

15 lutego 2019 | Maciej Bursztein / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Dobre zarządzanie publicznymi pieniędzmi, budowa dróg i chodników, ściąganie inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy, dieta na cele charytatywne – z tymi postulatami wyborczymi w jesiennych wyborach do Rady Miejskiej Kielc wszedł Maciej Bursztein – absolwent prawa, kielecki przedsiębiorca i pracodawca, szef kieleckich firm Formaster oraz Dafi  – krótko mówiąc doświadczony praktyk.

źródło: Maciej Bursztein fb – kliknij na grafikę by zobaczyć wyborcze video

Dziś, 15.02.2019, na swoim fb’profilu Maciej Bursztein dzieli się wiedzą jak zaoszczędzić miliony w Kielcach – tworząc Centrum Usług Wspólnych.

„Jako radny, bardzo poważnie traktuję dyskusję na temat przyszłości miasta oraz propozycje, które Wam składam. 
Dlatego, po konsultacji z ekspertami przedstawiam Wam element, z którego możemy uzyskać pieniądze na rozwój Kielc. Między 20, a 50 mln rocznie.

To utworzenie w Kielcach Samorządowego Centrum Usług Wspólnych. Pozwala na to ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2016. W skrócie: będą robione wspólne zakupy i świadczone usługi (np. księgowe, sprzątające, informatyczne) dla wszystkich urzędów i instytucji miejskich. 

Prekursorem tego typu rozwiązań w administracji publicznej było Centrum Usług Wspólnych przy Kancelarii Premiera, działające od 2011 roku. 
Organizuje ono wspólne przetargi na produkty i usługi dla ponad 100 centralnych instytucji państwowych. Oszczędzające dzięki temu średnio setki milionów złotych. Koszty spadły średnio o 40%. 

Mimo, iż wiele instytucji samorządowych w kraju wdrożyło już takie rozwiązania (np. powiat kętrzyński: projekt tworzenia CUW został zakończony w 2015 r. i obejmował obszary takie jak księgowość, kadry, płace, zakupy i usługi IT. Zakres jednostek podległych pod jeden CUW to 11, w tym 4 szkoły, Młodzieżowy Dom Kultury, Biblioteka Publiczna czy Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji. Od momentu wdrożenia średnioroczne oszczędności sięgają ponad 30%) Kielce wciąż nie zdecydowały się na jego wdrożenie. Mimo, iż mają już doświadczenia związane z centralizacją zakupów, które dały dotąd ok. 10 mln oszczędności. Od kilku bowiem lat organizują wspólne przetargi dla wszystkich instytucji miejskich na energię elektryczną oszczędzając rocznie ok. 2 mln. 

A teraz wyobraźmy sobie zbiorowe przetargi na wszystko: od samochodów przez paliwo po papier do drukarek czy spinacze.

W Kielcach działaniami Centrum objęto by ponad 100 instytucji podległych miastu – od instytucji kulturalnych po edukacyjne czy usługowe jak RPZiUK.

Ponieważ chcemy uniknąć zwolnień, oparliśmy się na modelu przyjętym w Toruniu (także ze względu na to, iż jest to miasto o zbliżonej wielkości do Kielc – liczące obecnie 202 tysiące mieszkańców)
Tam, tworząc CUW, nie zwolniono nikogo, przenosząc jedynie pracowników do nowej jednostki organizacyjnej. Wszyscy pracownicy dostali propozycję pracy albo w CUW na tych samych warunkach płacowych – tzn. to samo wynagrodzenie brutto, albo pozostali w jednostkach oświatowych na tych samych zasadach płacowych. Zaszły za to zmiany w zakresie konkretnych składników płacowych oraz nazwy stanowiska. Nie ma już 70 głównych księgowych, ale na przykład specjaliści. 
Pracowników przeniesiono do nowych lokalizacji (w naszych szkołach np. zwolni to miejsca na dodatkowe sale lekcyjne, co pomoże rozładować problemy wynikające z wchodzącej w tym roku reformy czy np. dla gabinetów stomatologicznych), z czasem po prostu wygaszając etaty pracowników przechodzących na emerytury lub odchodzących z pracy.

Oprócz klasycznych oszczędności finansowych, m.in. niższe ceny dzięki wspólnym zakupom CUW daje szereg innych korzyści: obniżenie kosztów informatycznych, podniesienie jakości usług i większą ich dostępność, efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich czy skupienie jednostek na działalności podstawowej. 

Bardzo ważnym też elementem w Kielcach będzie zwiększenie przejrzystości przetargów i znaczne utrudnienie możliwości korupcyjnych, gdyż istotną część przetargów rozstrzygana byłaby w ofertach internetowych.

Oszczędności z uruchomienia Centrum Usług Wspólnych mogą sięgnąć od 20 do 50 mln rocznie. 

Przewidujemy również umożliwienie dołączenia do wspólnych zakupów firm zarejestrowanych i płacących podatki w Kielcach, w ramach Kieleckiej Grupy Zakupowej, co będzie ukłonem w stronę naszych lokalnych przedsiębiorców.”


Może rozwiązania przedstawione przez doświadczonego menadżera, mającego na swoim koncie znaczące sukcesy jako przedsiębiorca, dało by się wykorzystać w mieście ze słońcem w herbie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl