RK: Kielce przepłacają za usługi Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych? Radny postuluje o zmiany – a jak jest w Busku?
Kielecki radny, Maciej Bursztein, apeluje do władz miasta o zmiany w funkcjonowaniu Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Jego zdaniem, firma jest obecnie w wielu obszarach monopolistą, a przez to miasto przepłaca za większość usług. Dotyczy to między innymi utrzymania zieleni.
W opinii Macieja Burszteina, jednym z potrzebnych działań jest uchylenie uchwały z 2011 roku, która ustanowiła monopol Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych na koszenie trawy w mieście.
– Generalnie chodzi o to, żeby sytuacja była przejrzysta. Niech to się odbywa na jasnych zasadach. Niech RPZiUK startuje w przetargach. Konieczne jest ustalanie cenników. Od lat Kielce nie poszukują najlepszej ceny na usługi od firm zajmujących się zielenią, tylko zlecają to Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni. Chcielibyśmy, aby to uległo zmianie. Miasto nawet nie wie, ile płaci za usługę – argumentował radny.
Wskazywał także na inne rozwiązania, które mogłyby przynieść oszczędności między innymi w kwestii koszenia traw. W jego ocenie, warto rozważyć podział Kielc na strefy, żeby dać szansę na start w przetargach także mniejszym lokalnym firm.
Jarosław Kruk: Czy aby w Busku-Zdroju nie jest podobnie jak w Kielcach? Czy nie należałoby się przyjrzeć czy Gmina aby nie przepłaca za usługi świadczone od lat przez te same podmioty? Czy to nie dziwne, że wszystko co powstaje wykonują te same firmy? Czy nie warto, jak sugeruje radny Bursztain, dać szansę na wykonawstwo także innym lokalnym firm?
W rolnictwie od dawna sprawdza się płodozmian. Głównym celem stosowania płodozmianu – jak podaje Wikipedia – jest uzyskanie dzięki odpowiedniemu zmianowaniu roślin wzrostu żyzności gleby, co wiąże się ze zwiększeniem ilości i jakości produkcji roślinnej. Płodozmian odgrywa dużą rolę w zapobieganiu groźnym chorobom roślin uprawnych, często jest główną metodą ich zapobiegania, a bywa, że jedyną. Odgrywa również dużą rolę jako jedna z metod zwalczania chwastów. Może odpowiednik płodozmianu – firmozmian sprawdziłby się i przyniósł korzyści w realiach gospodarczych buskiej gminy?
◙ Podobne informacje:
- infobusko.pl [26 czerwca 2019]: – Czy mieszkańców osiedla Piłsudskiego w Busku czekają drakońskie podwyżki czynszów?
- infobusko.pl [1 listopada 2018]: – Maciej Bursztein: Kielce potrzebują dobrego zarządzania, nie rządzenia – JKR: Busko również
- infobusko.pl [15 lutego 2019]: – Kielecki radny Maciej Bursztein podpowiada jak zaoszczędzić miliony w Kielcach – czy dałoby się i w Busku?
2 odpowiedzi na “RK: Kielce przepłacają za usługi Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych? Radny postuluje o zmiany – a jak jest w Busku?”
Czy to prawda, że gdy Urząd Miasta w Busku zlecał ułożenie kostki brukowej MPGK w Busku (komunalka), to płacił za tę usługę około dwa razy więcej, niż wynoszą rynkowe stawki???
Czy samochody ciężarowe typu wywrotka, należące do firmy żony prezesa MPGK (komunalki), dowoziły różne towary na potrzeby MPGK?
Jeśli to prawda, to za jakie stawki?