Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną
Władze samorządowe miasta ze słońcem w herbie mają już na swoim koncie 4 znaczące rewitalizacje miejskich starodrzewów: aleja Mickiewicza, pl. Zwycięstwa, Małpi Gaj i lasek przy sanatorium Rafał wzdłuż ul. Topolowej. Obecnie przystąpiły do piątej, prestiżowej realizacji – Renowacji zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku -Zdroju.
Zawarte w nim zostały wszystkie wymagane procedurami informacje i dokumenty, na podstawie których oferenci mogli skalkulować i przygotować swoje oferty wykonawcze. Integralnym składnikiem zamówienia jest przygotowana na zlecenie Gminy szczegółowa dokumentacja projektowa, którą – jak informuje w wypowiedzi dla Radia Kielce Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój (Raport Dnia – czas nagrania 03:25) – „robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia, uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków”. Wydaje się więc, że na jej podstawie wyłoniony Wykonawca policzył ofertę i na bazie jej ma zrealizować zamówienie.
Zajrzałem więc do tejże dokumentacji. W dotyczącym branży budowlanej załączniku nr 9, zawarty jest między innymi niezmiernie ważny plik:
– zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy kompozycja.pdf
Zawiera on bardzo szczegółowy wykaz drzew i krzewów wskazanych do usunięcia. Fragmenty tego Zestawienia wyglądają następująco:
◙ drzewa – usunięcie kompozycyjne
◙ drzewa – usunięcie prześwietlające
W zestawieniach zawartych w dokumentacji projektowej tych podane są wyraźnie konkretne liczby – Drzewa przeznaczone do usunięcia z przyczyn:
-kompozycyjne – 279 szt.
-prześwietlenie – 283 szt.
-sanitarne – 49 szt.
Łącznie daje to liczbę 611 szt.
Jednakże w treści oficjalnej informacji magistratu opublikowanej 5 XI na fb’stronie UMiG Busko-Zdrój jest napisane: „Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki 219 drzew.”
Pojawia się więc pierwsze podstawowe pytanie: ILE DRZEW MA ZOSTAĆ WYCIĘTYCH W PARKU ZDROJOWYM? 611 CZY 219?
Skąd ta blisko TRZYKROTNA różnica? Czy Wykonawca ma wyrżnąć co 6-te drzewo jak informuje Dokumentacja projektowa, którą „robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia, uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków”, czy ściąć co 16-te – w oparciu o pozwolenie konserwatora, o którym wspomina UMiG na fb’stronie?
W kolejnym fragmencie (Raport Dnia – czas nagrania 03:38) Tomasz Mierzwa – pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju strategicznego Gminy Busko-Zdrój oświadcza, że: „Na pewno pod wycinką każdego z drzew będziemy się zastanawiać kilkakrotnie i wykonawca, który rozpoczął pracę w jednym z sektorów parku ma przykazane, że przed wycinką ma te drzewa zaznaczyć, poinformować nas, sprawdzimy czy one faktycznie muszą ulec wycince i z jakich względów, i na bieżąco to analizujemy.”
Od wczoraj zachodzę w głowę o co tu chodzi? UMiG przygotowując inwestycję zlecił uprawnionym specjalistom wykonanie dokładnej dokumentacji projektowej – tak?
Projektant uzgadniał to wszystko z konserwatorem zabytków. – tak?
Opracowanie zweryfikowane zapewne przez uprawnionych branżowców jest podstawą przetargu i głównym dokumentem, na podstawie którego realizowana będzie rewitalizacja – tak?
Skąd zatem oświadczenie Tomasza Mierzwy, że mimo to, Wykonawca ma poinformować magistrat o oznaczeniu każdego z osobna drzewa na podstawie dokumentacji i zamiarze jego wycięcia, również na na podstawie tejże (zatwierdzonej chyba ostatecznie przez „wszystkich świętych”) dokumentacji – po to by buscy urzędnicy lub samorządowcy sprawdzili ” czy one faktycznie muszą ulec wycince i z jakich względów” i ewentualnie wydali zgodę na wycięcie?? Gdzie tu sens, gdzie logika?
Rodzą się więc kolejne dwa ważne pytania, pierwsze: PO CO WIĘC TA CAŁA DOKUMENTACJA?
i drugie: KTO W UMIG BUSKO-ZDRÓJ POSIADA ODPOWIEDNIE UPRAWNIENIA I WIEDZĘ BY INGEROWAĆ W TREŚĆ DOKUMENTACJI, KWESTIONOWAĆ JĄ, ZMIENIAĆ?
Podczas studiów w latach 80-tych na Politechnice Krakowskiej, na Szkoleniu Wojskowym dowiedziałem się od jednego pułkownika LWP – wykładowcy, że w warunkach bojowych funkcja sinus może przyjmować wartość 2… W buskim Sądzie Rejonowym kilka miesięcy temu usłyszałem, że z racji tego, że BSCK nie jest urzędem (podobnie jak np. remizy OSP) to agitacja wyborcza pewnych osób w dniach wyborów, 21 października i 4 listopada 2018, była legalna na jego terenie mimo tego, że mieściła się w nim Komisja Wyborcza… Obecnie spoglądając na urzędową dokumentację Renowacji, czytając oświadczenie UMiG i słuchając pełnomocnika burmistrza ds. rozwoju strategicznego, ja inżynier budownictwa PK odnoszę wrażenie, że choć matematycznie suma: 279+283+49= 611 to w buskiej praktyce urzędowej wynosi ona 219…
W świetle powyższego całą tę „Renowację zabytkowego Parku Zdrojowego” ja postrzegam jako wielką improwizację, której skutki będą nieodwracalne… – 200-letnie drzewo w Parku Marconiego można ściąć w kilka, kilkanaście minut – by je odtworzyć potrzeba będzie dwóch wieków…
Obawiam się niestety, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną, by nie rzec, że ją okłamuje…
4 Raport dnia Radia Kielce [6.11.2019]: – Mieszkańcy Buska Zdroju są zaniepokojeni przygotowaną przez magistrat inwestycją dotyczącą renowacji zabytkowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju
◙ Podobne informacje:
- infobusko.pl [6.11.2019]: – UMIG: Ruszyły prace rewitalizacyjne w części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek
- infobusko.pl [6.11.2019]: – RK: Mieszkańcy Buska zaniepokojeni wycinką drzew + Raport Dnia RK (audio)
- infobusko.pl [31.10.2019 ]: – Do Redakcji: REWITALIZACJA PARKU – Wszyscy powinni usłyszeć o tym co planuje urzędnik, a co zatwierdza radny, a co podpisuje Burmistrz!
- infobusko.pl [22.10.2019]: – XIV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 24 października 2019 r. – projekty uchwał
- infobusko.pl [2.11.2019]: – noizz: Polska smaży się w „betonozie”. Eksperci: Cofnęliśmy się w rozwoju. W latach 50. sadzono drzewa, dziś tnie się je na potęgę
15 odpowiedzi na “Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, że ktoś wprowadza w błąd opinię publiczną”
Posłuchajmy co mówi Tomasz Mierzwa, były vice-burmistrz:
(Czas 03:22) – „Działamy na podstawie projektu, który robił projektant, który do tego celu ma uprawnienia i doświadczenia.”
Zaiste bardzo to błyskotliwe i odkrywcze, że projektant ma uprawnienia… No i doświadczenia…
A teraz gwóźdź programu – przeczytajcie, posłuchajcie i zadajmy sobie wszyscy razem pytania:
-CZY WŁADZE BUSKA WPROWADZAJĄ NAS W BŁĄD?
-CZY WŁADZE BUSKA KŁAMIĄ?
W oświadczeniu Urzędu Miasta czytamy:
https://infobusko.pl/umig-ruszyly-prace-rewitalizacyjne-w-czesci-parku-zdrojowego-w-busku-zdroju-a-wraz-z-nimi-w-miescie-pojawilo-sie-mnostwo-nieprawdziwych-plotek/
„Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego (…) To właśnie na tej podstawie Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki (…)”
„Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować (…) Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki.”
A co potem mówi w Radio Kielce T. Mierzwa?
(Czas 03:37) – „Na pewno pod wycinką każdego z drzew będziemy się zastanawiać kilkakrotnie. Wykonawca, który rozpoczął prace w jednym z sektorów parku ma przykazane, że przed wycinką ma te drzewa zaznaczyć, poinformować nas, sprawdzimy czy one faktycznie muszą ulec wycince i z jakich względów i na bieżąco to analizujemy.”
-Nad czym Wy chcecie się zastanawiać?
-CO WY NA BIEŻĄCO ANALIZUJECIE?
-TERAZ DOPIERO BĘDZIECIE SIĘ ZASTANAWIAĆ, ANALIZOWAĆ, KTÓRE DRZEWO WYCIĄĆ?
-ALBO JEST PROJEKT I WIADOMO CO I JAK MA BYĆ ROBIONE, ALBO CO? CZY NIE WIADOMO CO I JAK ROBIĆ? TO PO CO ZATEM JEST PROJEKT?
-KTO W KOŃCU O TYM DECYDUJE, CO WYCIĄĆ?
-CZY TO ZNACZY, ŻE DALEJ WSZYSTKO JEST W PROSZKU, WSZYSTKO JEST „RUCHOME”, WSZYSTKO JESZCZE MOŻNA ZMIENIĆ, BO BĘDZIECIE SIĘ ZASTANAWIAĆ NA KAŻDYM DRZEWEM I ANALIZOWAĆ CO WYCIĄĆ?
-TO JAK TO MA WYGLĄDAĆ? A TO DRZEWO SOBIE WYTNIEMY, A TAMTO MOŻE ZOSTAWIMY? A JEDNAK NIE, MOŻE TAMTO TEŻ WYTNIEMY, A TO SOBIE ZOSTAWIMY?
O co tu chodzi???
https://www.youtube.com/watch?v=2zJFhdZ6Ox4
Jak się odbywa urzędnicza modernizacja planów pokazuje kultowa scena urbanistycznych poprawek Dyrektora „od wszystkiego” w komedii Stanisława Barei pt. „Poszukiwany, poszukiwana” z 1972 roku (https://www.wykop.pl/link/1286677/urbanistyczne-poprawki-dyrektora-d/). Redaktorek obejrzy to pojmie.
Są dwie opcje:
1 – Albo ktoś kłamie,podając liczbę drzew 219
2 – Albo władze zamierzają robić rewitalizację niezgodnie z projektem.
Jak to o nich świadczy?
Jednak w tej sytuacji lepiej, żeby urzeczywistniła się opcja 1.
Ja jednak podejrzewam, że wytną zgodnie z projektem…
Przepraszam, niechcący za szybko puściłem komentarz i nieco się pomyliłem, nie precyzyjnie przelałem „na papier” to, co chciałem powiedzieć.Powinno być tak:
W tej sytuacji lepiej żeby urzeczywistniła się opcja 2, ale podejrzewam, że ziści się opcaja 1.
Tak czy siak moim zdaniem coś tu „śmierdzi na kilometr”, gdyż władze albo kłamią, albo chcą realizować inwestycję niezgodnie z projektem. Ja osobiście nie widzę tu innych opcji. A co Wy o tym sądzicie?
Wycieli drzewa na małpiaku wytną i na starym parku. Znow moze sie ktos pomyli a ktos przymknie na to oko i będzie tak jak władze zaplanowaly
Link do przetargu na stronie buskiego magistratu:
https://www.umig.busko.pl/urzad-miasta-i-gminy/18135-przetarg-nieograniczony-renowacja-zabytkowego-parku-zdrojowego-w-busku-zdroju-wraz-z-zabezpieczeniem-zabytkowego-zespolu-uzdrowiskowego-lazienki-obecnie-sanatorium-marconi-2.html
Następnie wchodzimy w Załącznik 9 [ZIP].
Po ściągnięciu i wejściu w ten załącznik wchodzimy w pierwszy od góry folder –
Br. budowlana, a następnie w dokument w PDF-ie pod nazwą zadanie 1 – inwentaryzacja zieleni park zdrojowy.pdf
Tam znajduje się wykaz wszystkich drzew w parku w ilości 3431 sztuk.
Sporo tego, bo aż 94 strony dokumentu. Po przejrzeniu tego stwierdziłem, że do wycięcia z różnych powodów (choroba drzewa, drzewo jest uschnięte, przyczyny techniczne związane z rewitalizacją) jest około 202 drzewa.
W kwestii tego co powyżej, widocznie w tym spisie nie wszystko jest jednoznacznie oznaczone. Są na przykład drzewa oznaczone X i nie wiem co to oznacza.
Trzeba zagłębić się w kolejne dokumenty:
wchodzimy jak powyżej opisałem w Załącznik 9 [ZIP].
Po ściągnięciu i wejściu w ten załącznik wchodzimy w pierwszy od góry folder –
Br. budowlana, a następnie w dokumenty:
zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy kompozycja
zadanie 1 – gospodarka drzewostanem park zdrojowy sanitarne
Drzewa przeznaczone do usunięcia z przyczyn:
-kompozycyjne – 279 szt.
-prześwietlenie – 283 szt.
-sanitarne – 49 szt.
RAZEM – 611 szt.
A WIĘC PIERWSZA OSOBA KOMENTUJĄCA MIAŁA RACJĘ.
DO WYCIĘCIA JEST 611 DRZEW!
Z PRZYCZYN SANITARNYCH DO WYCIĘCIA JEST 49 SZTUK. OK, CHORE DRZEWA. NIE MA CO DYSKUTOWAĆ.
PYTANIE CO Z POZOSTAŁYMI. 611 – 49 = 562 DRZEWA.
562 DRZEWA DO WYCIĘCIA Z PRZYCZYN: kompozycyjne i prześwietlenie.
CZY TO JEST POTRZEBNE???
CZY BUSKO POTRZEBUJE KOLEJNEJ WYCINKI W ZABYTKOWYM PARKU W ILOŚCI 562 DRZEW???
Nie słuchac tego belkotu ze wytna wszystkie drzewa,! W Zdroju jest za duzo drzew ,trzeba je przezedzic tam jes dolina i ta ilosc drzew stwarza zgnily klimat!. Pomieszkaj troche w Zdroju to sie przekonasz jak tam wilgotno i zimno!Jes tyle starych spruchnialych drzew z jedna odrosnieta galazka ktore stwarzaja zagrozenie dla spacerowiczow.Na cmentarzu tez wycieli drzewa po tym jak odlamala sie galaz i uszkodzila nowy grobowiec
„Nie słuchac tego belkotu ze wytna wszystkie drzewa,!”
A kto mówi, że wszystkie? Co ty człowieku gadasz?
„Na cmentarzu tez wycieli drzewa po tym jak odlamala sie galaz i uszkodzila nowy grobowiec”
To może wytnijmy wszystkie drzewa w Busku, bo a nuż się jakaś gałąź urwie i spadnie?
Idąc Twoim tokiem myślenia to może zakazać jazdy samochodem i pozamykać wszystkie drogi, skoro na nich giną ludzie w wypadkach?
Czy jeśli się gałąź odłamała, to nie jest to aby wina właściciela terenu, który odpowiadając za drzewostan, nie dopilnował tegoż?
„Jes tyle starych spruchnialych drzew z jedna odrosnieta galazka ktore stwarzaja zagrozenie dla spacerowiczow.”
Czy w takim razie można wysnuć wniosek, że osoby odpowiedzialne za drzewostan nie dopilnowały swojego obowiązku?
Na stronie Urzędu Miasta widnieje informacja:
„Wykaz nieruchomości stanowiących własność gminy Busko-Zdrój przeznaczonych do sprzedaży”
https://www.umig.busko.pl/ogloszenia/18414-wykaz-nieruchomosci-stanowiacych-wlasnosc-gminy-busko-zdroj-przeznaczonych-do-sprzedazy-3.html
pkt. 1 b)
Niezabudowana nieruchomość położona w miejscowości Busko- Zdrój, oznaczona w ewidencji gruntów nr 123/7 obręb 0013 o powierzchni 2,8094 ha, dla której Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Busku- Zdroju prowadzi księgę wieczystą KI1B/00010136/2. W świetle ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Buska-Zdroju nieruchomość położona jest na obszarze oznaczonym w planie symbolami A.ZP/US-tereny zielone oraz tereny urządzeń sportowo-rekreacyjnych strefa ochrony uzdrowiskowej – ,,A’’. Nieruchomość nie jest obciążona długami, zobowiązaniami bądź roszczeniami na rzecz osób trzecich.
pkt. 3. Ceny wywoławcze brutto nieruchomości ustalone zostały w oparciu o operaty szacunkowe sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego i wynoszą:
dz. nr 123/7 – 6 760 000,00 zł
Można sobie wejść na Geoportal:
http://www.mapa.busko.pl/www/mapa.php?CFGF=wms&mylayers=+gminy+OSM+
Potem „szukaj”, a następnie „działka”, potem wpisujemy numer działki i obręb a wtedy Geoportal pokaże nam położenie tego gruntu.
Zgadnijcie gdzie działka jest zlokalizowana?
Ano przy „Małpiaku”, a na Google Maps widać, że rosną na niej drzewa.
https://www.google.pl/maps/@50.4546696,20.7144229,701m/data=!3m1!1e3?hl=pl
A teraz jest ta działka do sprzedania…
Czy drzewa widoczne na Google Maps rosną tam nadal, czy są już wycięte?
Co nabywca zrobi z tą działką? Jeśli nadal są tam drzewa, czy wytnie je „w pień”?
Ktoś chyba wie, że idzie ciężka zima i wypada przygotować zapas drewna do kominka 🙂
Prosimy o zamieszczenie projektów przebudowy i rewitalizacji, a także ewentualnych wizualizacji.
Byłam dziś w Parku Zdrojowym. Przerażenie!!! Bałagan. Totalna betonoza. Chora inwestycja. Ile jeszcze takich pan burmistrz ze swoją radą wymyśli?
[…] Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, ż… […]
[…] Rewitalizacja Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju – ad vocem 1: 279+283+49=219 ?! Obawiam się, ż… […]