Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polskiego
W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. – informuje portal dzieje.pl
Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając nieprzyjaciela daleko od swoich pozycji.
14 sierpnia działania zaczepne na linii Wkry podjęła 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego, mająca przeciw sobie siły sowieckiej IV i XV armii. W zaciekłej walce pod modlińską twierdzą wyróżniała się m.in. 18. Dywizja Piechoty gen. Franciszka Krajewskiego. Ciężkie boje, zakończone polskim sukcesem, miały miejsce również pod Pułtuskiem i Serockiem.
16 sierpnia gen. Sikorski śmiałym atakiem zdobył Nasielsk. Mimo to inne jednostki sowieckie nie zaprzestały marszu w kierunku Brodnicy, Włocławka i Płocka.
>>> Co wspólnego ma „King Kong” z Bitwą Warszawską? <<<
PR24 [15.08.2021]: – Niewykluczone, że jedna z najbardziej kultowych scen w historii kinematografii zainspirowana była wydarzeniami wojny 1920 roku. Hollywoodzką superprodukcję z 1933 r. i Bitwę Warszawską łączy postać Meriana C. Coopera♂, reżysera „King Konga”♂, który w 1920 r. jako pilot 7 eskadry myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki walczył po polskiej stronie z bolszewikami. Latem 1920 Amerykanie nie latali nad Warszawą, służyli dalej na południe – pod Lwowem. To tam piloci ochotnicy zza oceanu wsławili się opóźnianiem pochodu wielkiej Armii Konnej Siemiona Budionnego zmierzającej na Warszawę♂. Weteran po wojnie polsko-bolszewickiej powrócił do Stanów Zjednoczonych i zajął się produkcją filmów, w 1933 wyreżyserował „King Konga”. W finałowej scenie filmu King Kong porywa Ann Darrow i, trzymając kobietę w łapie, wspina się na szczyt Empire State Building. Tam dopada go eskadra samolotów. Goryl broni się przed napastnikami, ale w końcu umiera od ran zadanych przez pociski wystrzeliwane z dwupłatowców. Gdy zestawi się obraz samolotów ostrzeliwujących człekokształtną małpę z doświadczeniami Coopera jako pilota myśliwca, pamiętając, że polskie plakaty propagandowe chętnie przedstawiały bolszewików w postaci …♂
Jednym z ważnych fragmentów Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim – kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku.
Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszaniu nadajników wroga, dzięki czemu druga z sowieckich radiostacji nie mogła odebrać rozkazów. Warszawa bowiem na tej samej częstotliwości nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego – jedyne wystarczająco obszerne teksty, które udało się szybko odnaleźć. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. Armię z bitwy o Warszawę.
Faza obronna Bitwy Warszawskiej trwała do 16 sierpnia, kiedy to, dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego, nastąpił przełom.
Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa, w skład której wchodziło pięć dywizji piechoty i brygada kawalerii, przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem.
Według nowej koncepcji (opracowanej wraz z gen. Rozwadowskim) polska grupa uderzeniowa miała… – cały artykuł na źródłowej stronie dzieje.pl – po kliknięciu na link
► Wikipedia: – Bitwa Warszawska
► PolskieRadio24.pl [23.07.2020]: – Polrewkom – niedoszli czerwoni władcy Polski
► PolskieRadio24.pl [23.07.2020]: – Rozkaz Kamieniewa – Armia Czerwona idzie w stronę Warszawy i Lwowa
► PolskieRadio24.pl [03.08.2020]: – Bitwa Warszawska zaczęła się pod Beresteczkiem i Brodami
○ W 2019 r. główne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbywały się w Katowicach. Głównym punktem obchodów była wojskowa defilada „Wierni Polsce” / źródło: TVP INFO
—
► TVP INFO [15.08.2019]: – Święto Wojska Polskiego [RELACJA]
► Histmag.org: – 15 sierpnia 2019 – defilada w Katowicach [fotogaleria]
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 17 sierpnia 1920 Bitwa pod Zadwórzem – „Polskie Termopile”
Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu
3 odpowiedzi na “Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polskiego”
[…] Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polsk… […]
[…] Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polsk… […]
[…] Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polsk… […]