Kalendarium: 17 sierpnia 1920 Bitwa pod Zadwórzem – "Polskie Termopile" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 17 sierpnia 1920 Bitwa pod Zadwórzem – „Polskie Termopile”

17 sierpnia 2023 | Polskie Radio 17.08.2019 / Jarosław Kruk 18.08.2019 | 17.08.2020 | 17.08.2023 | | 2 komentarze

– Gdyby Budionny doszedł do Lwowa, to by go zdobył, zniszczył i splądrował. Wiele osób by ucierpiało. Później prawdopodobnie połączyłby się z Tuchaczewskim pod Warszawą i kto wie, jaki byłby wtedy los całej Polski – mówi przewodniczka po Lwowie Jadwiga Pańkowska.

○ Bój pod Zadwórzem, obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego z 1929 roku / fot: Maciej Szczepańczyk,Mathiasrex ; Wikipedia

17 sierpnia 1920 pod Zadwórzem, miejscowości położonej 33 kilometry od Lwowa, polska młodzież stoczyła heroiczny bój z przeważającymi siłami 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Bohaterska obrona przeszła do historii jako „polskie Termopile”.

Do bitwy doszło, gdy batalion młodych polskich ochotników ze zgrupowania rotmistrza Romana Abrahama, wycofując się pod naporem bolszewików, natknął się pod Zadwórzem na oddział 6. Dywizji Kawalerii. Opór, jaki stawiła polska młodzież pozwoliła pozostałym oddziałom bezpieczne wycofanie się i przygotowanie pozycji obronnych pod Lwowem. Mała stacja kolejowa Zadwórze stała się w okresie międzywojennym symbolem bohaterstwa.

Polacy zdobyli po ciężkich walkach umocnione pobliskie wzgórza i heroiczną szarżą na bagnety zmusili nieprzyjacielskie armaty do przerwania ostrzału i wycofania się. Mimo miażdżącej przewagi wroga, ciągłego ostrzału artylerii i broni maszynowej, śmiertelny bój trwał aż jedenaście godzin. W tym czasie obrońcy odparli sześć szarż konnych. Szalę przechyliło dopiero przybycie nowych sił kawalerii bolszewickiej i wyczerpanie amunicji przez polskich żołnierzy. Zdziesiątkowani, walczyli do końca na kolby i bagnety.

Z 330 polskich żołnierzy poległo 318. Większość poddających się została rozsiekana przez Kozaków. Dowódca polskiego batalionu kpt. Bolesław Zajączkowski, nazywany polskim Leonidasem, wraz z kilkoma ocalałymi oficerami popełnił samobójstwo.

Ciała poległych, które udało się zidentyfikować po bitwie, zostały … – cały artykuł i rozmowa z Jadwigą Pańkowską, przewodniczką po Lwowie, o bitwie pod Zadwórzem na źródłowej stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link

 

8  Wikipedia: – Bitwa pod Termopilami

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polskiego

Kalendarium: 11 czerwca 1694 roku – Bitwa pod Hodowem – zwycięskie husarskie Termopile

Kalendarium: 27 czerwca 1629 r. -„Lew Północy” ucieka przed polską husarią po bitwie pod Trzcianą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 17 sierpnia 1920 Bitwa pod Zadwórzem – „Polskie Termopile””

  1. Lucjanowski pisze:

    Chylę czoła przed bohaterstwem tych żołnierzy. Będziemy o nich pamiętać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl