Kalendarium: 18 października 1928 w Warszawie zmarł gen. Tadeusz Rozwadowski, geniusz wojskowy, organizator Wojska Polskiego, główny strateg Bitwy warszawskiej - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 18 października 1928 w Warszawie zmarł gen. Tadeusz Rozwadowski, geniusz wojskowy, organizator Wojska Polskiego, główny strateg Bitwy warszawskiej

19 października 2021 | Romuald Rzeszutek fb 17.10.2019 / Jarosław Kruk 18.10.2019/19.10.2019 | 19.10.2021 | | 2 komentarze

18 października 1928 roku w Warszawie zmarł geniusz wojskowy, wynalazca, żołnierz i dyplomata, organizator Wojska Polskiego i obrońca Lwowa, pomysłodawca późniejszego KOP-u – Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski herbu Trąby, autor słów: „Po­kona­nym jest tyl­ko ten, kto się uz­nał za pokonanego”przypomniał na swojej fb’stronie Romuald Rzeszutek♂

Tadeusz Jordan Rozwadowski, generał broni (1866–1928)/ źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Wkipedia

Generał Tadeusz Rozwadowski♂, autor genialnego posunięcia z okresu Bitwy Warszawskiej♂ 1920 r., stłamszony w późniejszym okresie przez marszałka Józefa Piłsudskiego i jego środowisko. Aresztowany po zamachu majowym, więziony w Wilnie, zmarł wkrótce po uniewinnieniu z zarzucanych mu czynów. Przyczyny Jego śmierci pozostają nieznane, według jednych była to „trucizna moralna” a według innej części społeczeństwa prawdziwa trucizna. Ówczesnym władzom sanacyjnym przeszkadzał nawet Jego pogrzeb…
„Po­kona­nym jest tyl­ko ten, kto się uz­nał za pokonanego” – jakże wymownie brzmią słowa generała.

Pamiętamy!
Chwała Wielkiej Polsce!


Histmag.org,  Tadeusz Rozwadowski – prawdziwy twórca „cudu nad Wisłą?: 

… W siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przy placu Saskim analizowano każdy wariant i szczegół przygotowywanej ofensywy przeciwko nacierającej na stolicę Armii Czerwonej. Między sąsiadującymi ze sobą gabinetami francuskiego doradcy, generała Maxime Weyganda i generała Tadeusza Rozwadowskiego, krążyły dosłownie dziesiątki pism, analiz, wstępnych wersji, szkiców, rysunków i map.

Dowódca obrony Lwowa cały czas pracował nad planem rozstrzygającej bitwy. Na jakąkolwiek opinię lub podpowiedź Józefa Piłsudskiego nie mógł jednak liczyć. Naczelnik Państwa, Naczelny Wódz i Pierwszy Marszałek Polski przebywał w Aninie. Pomysł generała Józefa Dowbór-Muśnickiego o wycofaniu się nad Wartę i oddaniu Warszawy bez walki, by stamtąd po przeorganizowaniu wojsk przeprowadzić kontruderzenie, uznany został za nie do przyjęcia. Generał Weygand był zwolennikiem maksymalnego skrócenia frontu. Według niego najlepiej byłoby skoncentrować wojska do kontrataku na linii Wisła — San. Według wielu sztabowców z punku widzenia nauki wojennej były to rady racjonalne. Generał Rozwadowski uważał, że najbardziej obiecująca do rozprawy z nawałą bolszewicką jest linia Wieprz — Narew — Orzyc. Po wielu ostrych dyskusjach przekonał do swojej koncepcji nawet Weyganda.

>>>  Tadeusz Rozwadowski. Główny strateg bitwy warszawskiej  <<<
PolskieRadio24.pl [18.10.2021]: – Był jednym z najwybitniejszych dowódców dwudziestolecia. Po zwycięskiej bitwie warszawskiej, drogi jego i Józefa Piłsudskiego rozeszły się. Generał i Marszałek stanęli po przeciwnych stronach barykady podczas zamachu majowego…♂

Rekomendowany przez Rozwadowskiego plan bitwy z nacierającą na stolicę Armią Czerwoną zakładał przeprowadzenie „akcji manewrowej większego stylu”, która miała wyjść znad Wieprza. Jej powodzenie miały zapewnić nieoczekiwany dla przeciwnika wybór kierunku głównego natarcia, uzyskanie zaskoczenia poprzez wybór czasu i miejsca uderzenia, zastosowanie nieznanych stronie przeciwnej środków i sposobów walki oraz działań mających na celu wprowadzenie dowództwa sowieckiego w błąd. W szczególności miały być atakowane flanki i tyły oddziałów Armii Czerwonej. Szeroko rozmieszczone własne ugrupowania miały uwikłać w walkę wojska nieprzyjacielskie kierujące się ku Warszawie.

Tamtej nocy wielokrotnie analizowano zalety i wady obu propozycji. Ostatecznie Piłsudski zgodził się na wariant Rozwadowskiego. Według niego był „bardziej ryzykowny, ale dawał nadzieję na pełne zwycięstwo”. Termin rozpoczęcia kontrofensywy przewidziano na połowę sierpnia, bo dopiero 10 sierpnia miały osiągnąć gotowość bojową przygotowywane przez generała Kazimierza Sosnkowskiego tak zwane formacje zapasowe.

6 sierpnia, w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej w 1914 roku do Miechowa, Piłsudski podpisał przygotowany przez generała Rozwadowskiego rozkaz nr 83358/III, na podstawie którego rozpoczęło się przegrupowanie sił polskich według przyjętej w nocy koncepcji.
cd. – na stronie Histmag.org – po kliknięciu na link

Tekst (JKR: nieco zmodyfikowany) jest fragmentem książki Henryka Nicponia „Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski”

 


Wikipedia: – generał Tadeusz Rozwadowski

♦ WielkaHistoria.pl: – Najlepsi dowódcy w dziejach Polski – Miejsce dziewiąte. TADEUSZ ROZWADOWSKI

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Święto Wojska Polskiego

Kalendarium: 24 lutego 1953 r. zamordowano ostatniego dowódcę Kedywu Armii Krajowej, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Kalendarium: 11 grudnia 1996 r. w Edynburgu zmarł gen. Stanisław Maczek, bohater II wojny światowej, legenda za życia

Kalendarium: 25 września 1967 r. w Londynie zmarł gen. Stanisław Sosabowski, organizator i dowódca słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem

Kalendarium: 11 lutego 2004 roku zmarł płk Ryszard Kukliński. Człowiek, który wstrząsnął komuną

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: 18 października 1928 w Warszawie zmarł gen. Tadeusz Rozwadowski, geniusz wojskowy, organizator Wojska Polskiego, główny strateg Bitwy warszawskiej”

 1. Bronek Talar pisze:

  Zmarł bo został otruty przez politycznych wrogów.

 2. Pozdrowienia dla prawdziwego Bohatera pisze:

  To był prawdziwy General, który sprawił, że do dziś mówi się o walecznosci Polakow z podziwem.
  A co zrobiła komunistyczna marionetka, uciekła.

  A dziś poplecznicy tego uciekiniera wynoszą go na bohatera.

  Nadszedł czas aby rozliczyć historie Polski i pokazac prawde, dumnego i walecznego narodu, ktory zlitowal sie między innymi nad przeklenstwem Europy klika wieków temu.

  Trwa cicha wojna na naszej planecie i jest większa niż II Wojna Światowa. Wkrótce prawda będzie ujawniania i tego potrzebuja Polacy, bo w szkole od ponad 200 lat uczono złej historii, fizyki, biologii,etc. Jedyna nauka której nie mogli zmienić to matematyka.

  Nic nie zatrzyma tego co nadchodzi. Oczy skieruj na USA bo z tamtąd rozpocznie się domino. Tej prawdy nie znajdziesz w Mediach, w Kościele i nie dowiesz się od Rządzących.

  Mam nadzieje ze General Rozwadowski doczeka się prawdy i pełnego szacunku od Polaków.

  Piłsudski tak bardzo był lubiany na Litwie ze rozebrano mu dworek a kamienie wywieziono by nikt już jego pamięci nie wskrzesil. Litwini znają jego historię i odpowiednio potraktowali tego polityka.

  Polacy są nielubiani na Litwie właśnie przez niego. My za jego poczynania stawiamy mu pomniki a Litwini nie chcą o nim słyszeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl