Pierwsza kobieta dowódcą batalionu lekkiej piechoty WOT. „Chcę przygotować ludzi do walki”
Jedna z pierwszych absolwentek akademii wojskowej, dowódca pododdziałów rozpoznawczych i zmechanizowanych, weteranka misji w Iraku, Afganistanie i Czadzie – ppłk Anna Czajkowska-Małachowska została właśnie pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej na Dolnym Śląsku. – informuje 21.04.2022 portal onet.pl’
Wejście Polski do NATO było nie tylko milowym krokiem dla bezpieczeństwa państwa, lecz również otworzyło furtkę dla służby kobiet w armii. Od tego momentu mogły one uczyć się w wyższych szkołach oficerskich. Jedną z pierwszych kobiet, która przekroczyła bramę wojskowej akademii była 19-letnia Wrocławianka – Anna Czajkowska.
- W 2000 r. jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Cztery lata później została porucznikiem i trafiała do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie’, obejmując dowództwo plutonu rozpoznawczego.
- W 10. Brygadzie dowódcą jej był gen. Waldemar Skrzypczak’. – Była dobrym żołnierzem. Widziałem, jak doskonale radzi sobie na ćwiczeniach. Bardzo dobrze działała – podkreśla generał. Przypomina, że ppłk Czajkowska-Małachowska jest weteranką misji w Iraku, Afganistanie i Czadzie
Jest Pani pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy batalionu w Wojskach Obrony Terytorialnej. Co to zmienia w Pani życiu, w służbie?
To bardzo duże wyzwanie jakie staje przede mną i jednocześnie misja, jaka zostaje mi powierzona. Trzeba jednak przyznać, że w ciągu 22 lat mojej dotychczasowej służby wojskowej, byłam przygotowywana do dowodzenia. Realizując powierzane zadania na wcześniej zajmowanych stanowiskach, starałam się zawsze realizować je profesjonalnie co miało wpływ na dalszy mój rozwój zawodowy. Powierzano mi dowodzenie żołnierzami na wszystkich szczeblach, zaczynając od plutonu, poprzez kompanię a obecnie na szczeblu batalionu. To się udawało, ale wymagało ode mnie dużo pracy i samodyscypliny. W służbie wojskowej to przełożeni muszą zauważyć i uznać, że jest się gotowym do objęcia kolejnego, ważnego stanowiska.
ciąg dalszy rozmowy na źródłowej @stronie WOT♂
◙ Podobne informacje:
eM: Płk Grzegorz Motak: Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Armii Krajowej [VIDEO]