nm: Konflikt wokół parkingu między blokami w centrum Buska-Zdroju. Mieszkańcy stracą jedną trzecią miejsc? [FOTO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

nm: Konflikt wokół parkingu między blokami w centrum Buska-Zdroju. Mieszkańcy stracą jedną trzecią miejsc? [FOTO]

30 kwietnia 2021 | buskozdroj.naszemiasto.pl Michał Kolera 29.04.2021 / Jarosław Kruk 30.04.2021 | | 22 komentarze

Spore oburzenie wywołało pismo, które niedawno otrzymało 25 mieszkańców jednej z kamienic w centrum Buska-Zdroju. Ludzie dowiedzieli się z niego, że właściciel jednego z lokali usługowych położonych na podwórzu kamienicy chce zagrodzić do swojego wyłącznego użytku znaczną część parkingu. – To nie fair – mówią mieszkańcy.informuje portal buskozdroj.naszemiasto.pl

– Tam już wcześniej były ustawione słupki zagradzające miejsca do wyłącznego użytku tego lokalu. Jeden z moich znajomych rozwalił sobie na nich koło. Wszyscy są w szoku, że ktoś chce coś takiego zrobić. Każdy z nas, mieszkańców, mógłby zażądać jednej trzeciej parkingu dla siebie, a nikt nie robi tego. Ta pani nie ma wcale więcej metrów do swojej dyspozycji niż inni. Nie wiem, w ogóle, jak ktoś mógł wpaść na taki pomysł. To nie fair – mówi oburzony inny mieszkaniec jednego z bloków / źródło: buskozdroj.naszemiasto.pl♂

Chodzi o jedną z kamienic w samym centrum Buska-Zdroju, gdzie swoje mieszkania ma 25 właścicieli. Część mieszkań jest w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowej. Przedsiębiorczymi wnosi do sądu o dokonanie podziału do korzystania z nieruchomości w taki sposób, że gdyby sąd przychylił się do wniosku, będzie mieć do swojej wyłącznej dyspozycji prostokąt o wymiarach 3,5 an 8 metrów. Ponadto chce przyznać osobom niepełnosprawnym obszar o wymiarach 3,6×5 metrów w tym samym miejscu oraz wyznaczyć prostokąt o szerokości 3,5 metra jako drogę dojazdową do parkingu. Pozostała część działki, która jest parkingiem przy kamienicy, ma pozostawać jednocześnie do użytku zarówno pozostałych mieszkańców, jak i samej właścicielki sklepu. Ma tam być również ustawiony odpowiedni znak informujący, że na podwórze mogą wjeżdżać klienci przedsiębiorstwa.

–  Postulowane w piśmie zmiany oznaczają, że zabrana zostanie jedna trzecia powierzchni parkingu. – mówi jeden z mieszkańców. Widok z góry sporny parking. / fot. czytelnik

Mieszkańcy kamienicy są oburzeni postępowaniem właścicielki lokalu.
Postulowane w piśmie zmiany oznaczają, że zabrana zostanie jedna trzecia powierzchni parkingu. Ja sam mam dwa samochody, prowadzę także działalność gospodarczą zarejestrowaną na ten adres, ale de facto będę obywatelem drugiej kategorii. Też chciałbym mieć tyle samo, co ta pani. Mamy trzy klatki, w każdej jest po 12 mieszkań, to razem 36. Parkuje tu tylko 12 samochodów, teraz chcą zabrać nam cztery miejsca. Bardzo osobliwe jest to, że ten lokal w tej chwili nieużytkowany, pusty. Czeka na wynajęcie, nie ma w nim żadnej działalności. – mówi jeden z mieszkańców.

>>>  Wójt Łopuszna zostanie odwołana? 13 czerwca odbędzie się referendum  <<<
Radio Kielce [29.04.2021]: – 13 czerwca mieszkańcy Łopuszna zdecydują, czy odwołać wójt Irenę Marcisz i radę gminy. Na ten dzień komisarz wyborczy wyznaczył termin referendum w tej sprawie. Głównym inicjatorem referendum jest Krzysztof Soboń, radny powiatu kieleckiego. Zarzucał m.in. władzom gminy, że źle zarządzają, utrudniają mieszkańcom dostęp do informacji publicznej i opieki medycznej…♂

Nie mniej oburzony jest inny mieszkaniec kamienicy.

Tam już wcześniej były ustawione słupki zagradzające miejsca do wyłącznego użytku tego lokalu. Jeden z moich znajomych rozwalił sobie na nich koło. Wszyscy są w szoku, że ktoś chce coś takiego zrobić. Każdy z nas, mieszkańców, mógłby zażądać jednej trzeciej parkingu dla siebie, a nikt nie robi tego. Ta pani nie ma wcale więcej metrów do swojej dyspozycji niż inni. Nie wiem, w ogóle, jak ktoś mógł wpaść na taki pomysł. To nie fair – mówi.

Ja kiedyś stanęłam pod pobliskim sklepem, bo nie było miejsca, i miałam wielką awanturę – dodaje żona mężczyzny.

Wjazd z rynku na sporny parking. / fot. czytelnik

Przedsiębiorczynię reprezentuje radca prawny z Kielc. Przesłał w sprawie oświadczenie. Imiona i nazwiska oraz adresy pozostaną do wiadomości redakcji.

Informuję, że w Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju Wydziale I Cywilnym toczy się postępowanie z wniosku (…) o podział nieruchomości do korzystania z udziałem Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju oraz właścicieli lokali przy ulicach (…). W jego toku sąd będzie ustalał zasady korzystania z parkingu przylegającego do tych budynków, mając na uwadze interesy wszystkich właścicieli lokali. Wspomniany wniosek został skierowany do sądu 18 lutego br., ponieważ Spółdzielnia Mieszkaniowa jako zarządca parkingu dotychczas nie uregulowała zasad korzystania z tego terenu, natomiast pani… – cały artykuł na źródłowej stronie buskozdroj.naszemiasto.pl

◙ Podobne informacje:

nm: ? Zimne Wody w Busku-Zdroju. Czytelniczka: Libacje alkoholowe i tony śmieci

nm: ? Dzikie wysypisko w Busku-Zdroju! Mieszkańcy alarmują, w czynie społecznym zbierają śmieci. Miasto obiecuje. | JKR: A Zimnych Wód żal…[ZDJĘCIA]

RK: Radni nie zgodzili się na kontrowersyjną inwestycję. Blok w bliskości domów jednorodzinnych nie powstanie. A w Busku…

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

22 odpowiedzi na “nm: Konflikt wokół parkingu między blokami w centrum Buska-Zdroju. Mieszkańcy stracą jedną trzecią miejsc? [FOTO]”

 1. Marcin do redakcji pisze:

  W końcu na tym portaly artykuł odbiegający od tematów gminy uzdrowiska czy kalendariów.
  Może szanowny redaktor zamieści swój komentarz do tej sytuacji.
  Tu w końcu jest konflikt obywateli i naturalną rzeczą jest by odnieść się do tego artykułu.

 2. Do powyżej pisze:

  Panie dla redaktora ważniejsza jest krytyka gminy a nie problemy zwykłych ludzi

 3. Adam pisze:

  Może komentarz panie Kruk?

 4. krecz pisze:

  A po co bedzie zamieszczal komentarz radca z kielc, redaktor z kielc czy to przypadek?

 5. krecz pisze:

  Ps. I przeslal.oświadczenie do naszego redaktora no no to tez przypadek?

 6. Obiektywny pisze:

  Najlepszy kompromis to najwyżej dwa miejsca pod lokal.

 7. Marek pisze:

  Tam jest małe podwórko. Tej pani powinno przysługiwać NAJWYŻEJ JEDNO MIEJSCE postojowe. Koniec kropka. Tam jest 25? 36? mieszkań i małe podwórko, a ta chce

  „mieć do swojej wyłącznej dyspozycji prostokąt o wymiarach 3,5 an 8 metrów. Ponadto chce przyznać osobom niepełnosprawnym obszar o wymiarach 3,6×5 metrów w tym samym miejscu oraz wyznaczyć prostokąt o szerokości 3,5 metra jako drogę dojazdową do parkingu.”

  Paniusia jak widać nie ma chętnego na wynajem lokalu, a czynsz do spółdzielni trzeba płacić co miesiąc, więc „kombinuje jak koń pod górę”. Chce zwiększyć atrakcyjność lokalu kosztem wszystkich mieszkańców? Moim zdaniem to absolutny skandal !!!

  Przedsiębiorczynię reprezentuje mecenas Norbert Banaczek, radca prawny z Kielc. Przesłał w sprawie oświadczenie.

  (…)”Mieszkańcy w sposób dowolny parkują swoje auta, często w samych drzwiach wejściowych do lokalu, blokując tym samym dostanie się do środka pomieszczenia.”(…)

  Przecież jak w lokalu nie ma nic, stoi pusty, to mieszkańcy parkują także przed nim. A co gdy nie mają gdzie zaparkować auta? To mają zostawiać puste miejsce przed pustym lokalem? Moim zdaniem to jakaś aberacja ze strony tej pani. Lokal pusty to parkują także przed drzwiami. To normalne, logiczne, celowe i zasadne. Będzie lokal działał, będzie jakiś sklep, to logiczne, że nie będą parkować przed drzwiami, bo klienci muszą mieć swobodne dojście do lokalu.

 8. Lex deweloper pisze:

  To Gmina nie może dla tej pani wybudować parkingu?

  Przecież w tym roku ekspresowo nasze władze wybudowały parking dla dewelopera, więc w czym problem?

 9. PKS pisze:

  I co teraz napiszą ci wszyscy janushe wg których „komunikacja miejska niepotrzebna, bo ludzie samochody mają”? 🙂 Jak widać samochody mają, lecz miejsc do zaparkowania już nie. Skrawek miejsca w centrum stał się teraz obiektem walk, jakie w społeczeństwa pierwotnych były toczone o dostęp do żywności.

 10. Pepa pisze:

  Miasteczko konfliktow, wazeliniarstwa i glupoty.

 11. Andrzej pisze:

  PKS
  30 KWIETNIA 2021 O 20:20

  Widać że nie rozumiesz o co tu chodzi.

 12. Marek do PKS pisze:

  To szczęście w nieszczęściu, że Busko się wyludnia, starzeje, że duża część to emeryci. Nie wiem ile tam jest w końcu mieszkań, bo raz pisze 25, raz 36, przyjmijmy że 25. Wyobraź sobie, że mieszka tam większość ludzi młodych i w średnim wieku, a zatem przyjmijmy średnio po jednym aucie na jedno mieszkanie. Mówię średnio, bo niekiedy są po dwa auta przypadające na jedno mieszkanie. To mamy 25 samochodów i weź tu człowieku upchaj tam w tym ciasnym podwórku te samochody, jak wieczorem wszyscy wrócą z pracy. Bądź tu mądry i weź pogódź tych ludzi między sobą – 25 aut i ciasne podwórko, na które może z 10 aut w sumie wejdzie, to maksimum.

 13. Marek do PKS pisze:

  I teraz pytanie za 100 punktów: Gdzie ci ludzie mają parkować? Wokoło Rynku płatne parkowanie. Pozostałe najbliższe ulice to albo parkowanie płatne (Plac Targowy, ul. Kilińskiego, ul. Poprzeczna, ul. Staszica, ul. Wojska Polskiego), albo kompletnie nie ma miejsca, a jak się jakieś trafi, to i tak jest zakaz zatrzymywania i postoju. I gdzie te auta parkować? Faktycznie ci mieszkańcy centrum to przechlapane mają.
  Dodam, że podobnie jest na os. Kościuszki. Tam też jest bardzo mało miejsc parkingowych i gdyby więcej młodych ludzi tam mieszkało, to byłaby całkowita lipa z parkowaniem.

  A Redaktor Kruk coś tu mówił kiedyś o jakimś parkingu wielopoziomowym koło szkoły „jedynki”…
  Gdyby tak więcej młodych ludzi mieszkało i byłoby więcej samochodów, to być może okazałoby się, że to wcale nie jest taki głupi pomysł?

  https://infobusko.pl/ed-bedzie-nowe-boisko-sportowe-przy-sp1-w-busku-zdroju-a-moze-boiska-i-parking-wielopoziomowy/

 14. XD pisze:

  Lex deweloper
  30 KWIETNIA 2021 O 20:15
  To Gmina nie może dla tej pani wybudować parkingu?

  Przecież w tym roku ekspresowo nasze władze wybudowały parking dla dewelopera, więc w czym problem?

  Takie komentarze rozweselaja mi nockę xd

 15. -------- pisze:

  Sprawa tego podwórka toczy sie juz dobre kilkanaście lat…

 16. xyz pisze:

  Fajne „redaktor” foto zamiescil 🙂 na pierwszym zamazał nazwe sklepu i nr bloku by na kolejnych dwoch dokladnie wszyscy zobaczyli o kogo chodzi i gdzie dokladnie to jest :)i jeszcze w artykule wyraznie napisane ” Imiona i nazwiska oraz adresy pozostaną do wiadomości redakcji.” Czyżby Pan „redaktor” mial nas za idotow?

 17. Do xyz pisze:

  Widać z Twojego wpisu Szanowny Kolego, że nie lubisz redaktora, dlatego chciałeś mu dowalić, ale nie wyszło Ci to najlepiej. ?

  Tak dla wyjaśnienia: To zdjęcie pochodzi z cytowanego przez infobusko.pl artykułu na portalu buskozdroj.naszemiasto.pl. Powyżej są linki, to kliknij i sam zobaczysz. Twoje uwagi możesz zatem skierować do portalu buskozdroj.naszemiasto.pl.

  Co do kolejnych dwóch zdjęć, których autorem jest „czytelnik”, to według mojej wiedzy i z tego co czytałem na ten temat, ani one prawa nie łamią, ani nie są w żaden inny sposób kontrowersyjne. Szyld sklepu jak i numer bloku nie zawiera danych osobowych, więc nie podlega ochronie. Podobnie jak z tablicami rejestracyjnymi samochodów, które nie są danymi osobowymi, ponieważ są ogólnie dostępne i widoczne dla wszystkich, a po drugie nie można po numerze rejestracyjnym zidentyfikować właściciela, więc same w sobie numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi i nie podlegają ochronie.

  Co do ochrony wizerunku i danych dam taki przykład, akurat nie związany z tą sprawą, ale pokazujący jakim Polska jest chorym krajem:
  W Anglii jest tak, że jak jest program telewizyjny typu naszej „Uwagi”, „Interwencji”, to nie zasłania się twarzy danej osoby, nie zakrywa danych firmy itd. U nas leci „Uwaga”, pokazują w niej na przykład jakiegoś oszusta czy przestępcę i gębę mu zamazują i wszelkie dane ukrywają. A dlaczego ja się pytam? Dlaczego prawo chroni oszusta i przestępcę? A gdzie ochrona osób poszkodowanych przez takich oszustw, złodziei i przestępców? Jeśli jest program na przykład o komisie samochodowym i handlarzu oszuście, który sprzedaje ludziom wadliwe auta z kręconymi licznikami, to powinno się pokazać jego gębę, podać adres tego komisu, aby ostrzec ludzi. Tymczasem chroni się jego, a zwykli ludzie co? Gdzie są ich prawa, gdzie ich ochrona przed oszustem? Dalej mają być przez takiego handlarza i ten komis oszukiwani? Wychodzi na to, że w Polsce tak, bo w tym kraju od dawna chroni się przestępców, złodziei, aferzystów, a zwykłego człowieka każdy ma w samej d…e i niech sobie radzi sam. Polska to chory i nienormalny kraj niestety.

 18. Xyz pisze:

  Kliknalem w link i tam widzialem jedno zdjecie to „zamazane” a jezeli redaktor cytuje ze dane i adresy sa dla redakcji a potem wrzuca zdjecia gdzie wszystko jest podane jak na tacy to chyba widac u Niego pewna rozbiezność

 19. Do powyżej pisze:

  Dzięki za odpowiedź! Zgadza się, widać rozbieżność, choć moim skromnym zdaniem nie przywiązywałbym do tego jakiejś większej wagi, bo to w sumie jest bez znaczenia na dobrą sprawę.

  To portal buskozdroj.naszemiasto.pl podał informację:

  „Przedsiębiorczynię reprezentuje radca prawny z Kielc. Przesłał w sprawie oświadczenie. Imiona i nazwiska oraz adresy pozostaną do wiadomości redakcji.”

  Zapewne chodziło o dane osobowe przedsiębiorczyni oraz być może o dane innych jeszcze osób i to logiczne, że nie mogły być podane.

  Z kolei portal infobusko.pl „dołożył” od siebie dwa zdjęcia, zrobione przez „czytelnika”. Z tego co ja wiem, nie doszło tu do złamania prawa, bo szyld sklepu czy numer bloku nie są danymi chronionymi, o czym powyżej napisałem.

  A tu choćby taki przykład: Na Google Maps, w Steet View, można wejść sobie i widać zarówno szyld tego lokalu jak i numer bloku, więc gdyby to było niedozwolone, z pewnością Google by te dane zamazało.

  https://www.google.pl/maps/@50.4698125,20.7193209,3a,37.5y,190.92h,94.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPLP3QzItP6j4buv3J_Altg!2e0!7i13312!8i6656

  Pozdrawiam kolegę!

 20. Marek pisze:

  A tak z innej beczki, to wziąć ten lokal przerobić na mieszkanie i sprzedać komuś. Byłby święty spokój raz na zawsze. Ciekawy jestem, czy da się przerobić taki lokal na małe mieszkanko – łazienka, kuchnia i jeden pokój, albo łazienka i pokój z aneksem kuchennym. Przy obecnych cenach mieszkań w Busku, takie małe fajne mieszkanko w centrum mogłoby być ciekawą ofertą.

 21. paula pisze:

  Zdjęcie jakieś dziwne, widać tylko dwie klatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl