Niedziela Miłosierdzia Bożego – w Busku z bliźniakiem łagiewnickiego ''Jezu Ufam Tobie'' - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Niedziela Miłosierdzia Bożego – w Busku z bliźniakiem łagiewnickiego ”Jezu Ufam Tobie”

28 kwietnia 2019 | busko.com.pl Jarosław Kruk 2013-04-10 10:56:17 / Jarosław Kruk 28.04.2019 | | 0 komentarzy

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił to święto dla całego Kościoła w dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. W tym roku święto obchodzone jest 28 kwietnia.

Buski obraz-bliźniak łagiewnickiego ”Jezu Ufam Tobie” pędza Adolfa Hyły, wotum dziękczynne za szczęśliwe ocalenie Buska i okolicy od wojennej zagłady ufundowane przez ”pozostałych przy życiu Akowców obwodu stopnickiego”

W 1985 r. wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce – informuje e-strona faustyna.pl.

Autorem pierwszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, który mniszce Faustynie podczas objawienia w dniu 22 lutego 1931 r., w celi płockiego klasztoru nakazał namalować Pan, obiecując, iż dusza, która będzie go czcić nie zginie, był wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski. Artysta malował go przy udziale siostry Faustyny od stycznia do czerwca 1934 roku. Dzieło po raz pierwszy zostało pokazane publicznie w wileńskiej Ostrej Bramie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 1935 r.

Obraz pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego  z 1934 r i po prawej przedstawienie Adolfa Hyły z 1944 r.

Zmarłą w 1938 roku zakonnica nie była jednak w pełni zadowolona z przedstawienia pędzla Kazimierowskiego, gdyż nie odpowiadało ono pięknu Jezusa z jej wizji.

Gdy wybuchła wojna wileński obraz znalazł się na terenie zajętym przez sowietów. Tymczasem kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechniał się stopniowo i zataczał coraz szersze kręgi. W 1943 r., pięć lat po śmierci siostry Faustyny, dla sióstr w Łagiewnikach wizerunek Jezusa Miłosiernego namalował Adolf Hyła. Było to jego jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny z wypadków wojennych. Artysta mimo, iż dysponował reprodukcją dzieła Kazimirowskiego i opisem z „Dzienniczka”, namalował własną wersję. Powstałe płótno nie pasowało jednak rozmiarem do nastawy ołtarza w kaplicy krakowskich sióstr, dlatego autor namalował drugie, „na miarę”. I to ten obraz w 1944 r. został po poświęceniu umieszczony w kaplicy zakonnej w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie czczony jest do dnia dzisiejszego. Wraz z szerzeniem się kultu miłosierdzia Bożego kopie właśnie tej wizualizacji, opatrzone słowami „Jezu ufam Tobie”, rozpowszechniły się na całym świecie.

Sam autor powtórzył ten temat jeszcze 260 razy, malując obrazy na zamówienie do kościołów w kraju i na świecie. Warto wiedzieć, że właśnie jeden z tych oryginalnych ”młodszych braci” łagiewnickiego wizerunku pędzla Adolfa Hyły, już od kilkudziesięciu lat zdobi wnętrze buskiej świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Świadectwo pochodzenia buskiego „Jezu Ufam Tobie” – większy rozmiar po kliknięciu na grafikę

Jak informuje świadectwo umieszczone w gablotce obok obrazu, jest on wotum dziękczynnym za szczęśliwe ocalenie Buska i okolicy od wojennej zagłady ufundowanym przez ”pozostałych przy życiu Akowców obwodu stopnickiego”. Mszę Świętą dziękczynną wraz z poświeceniem obrazu celebrował ówczesny administrator parafii, ks. Zdzisław Wesołowski.

8  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – Obraz

źródło:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl