I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP - namiastka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Busku-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP – namiastka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Busku-Zdroju

8 grudnia 2019 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 28.04.2019 / 08.12.2019 | 08.12.2021 | | 1 komentarz

 “Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szatę białą. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie” zapisała w Dzienniczku św. siostra Faustyna po widzeniu 22 lutego 1931 r. Pierwszą wizualizację namalował Eugeniusz Kazimierowski. Drugi obraz – wizerunek znany milionom wiernych na całym świecie, wyszedł spod pędzla Adolfa Hyły i wisi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jego nieco młodszy i mniejszy brat-bliźniak, również dzieło Adolfa Hyły, od kilkudziesięciu lat towarzyszy wiernym buskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

iuoiu

Buski obraz-bliźniak łagiewnickiego ”Jezu Ufam Tobie” pędza Adolfa Hyły, wotum dziękczynne za szczęśliwe ocalenie Buska i okolicy od wojennej zagłady ufundowane przez ”pozostałych przy życiu Akowców obwodu stopnickiego”  /fot. Jarosław Kruk

Niedziela Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ku czci Miłosierdzia Bożego, wypada pomiędzy 30 marca a 2 maja. Święto w 2000 roku ustanowił papież św. Jan Paweł II.

Autorem pierwszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, który mniszce Faustynie podczas objawienia w dniu 22 lutego 1931 r., w celi płockiego klasztoru nakazał namalować Pan, obiecując, iż dusza, która będzie go czcić nie zginie, był wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski – można przeczytać na stronie faustyna.pl. Artysta malował go przy udziale siostry Faustyny od stycznia do czerwca 1934 roku. Dzieło po raz pierwszy zostało pokazane publicznie w wileńskiej Ostrej Bramie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 1935 r.

Obraz pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego  z 1934 r i po prawej przedstawienie Adolfa Hyły z 1944 r.

Zmarłą w 1938 roku zakonnica nie była jednak w pełni zadowolona z przedstawienia pędzla Kazimierowskiego, gdyż nie odpowiadało ono pięknu Jezusa z jej wizji.

Gdy wybuchła wojna wileński obraz znalazł się na terenie zajętym przez sowietów. Tymczasem kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechniał się stopniowo i zataczał coraz szersze kręgi. W 1943 r., pięć lat po śmierci siostry Faustyny, dla sióstr w Łagiewnikach wizerunek Jezusa Miłosiernego namalował Adolf Hyła. Było to jego jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny z wypadków wojennych. Artysta mimo, iż dysponował reprodukcją dzieła Kazimirowskiego i opisem z „Dzienniczka”, namalował własną wersję. Powstałe płótno nie pasowało jednak rozmiarem do nastawy ołtarza w kaplicy krakowskich sióstr, dlatego autor namalował drugie, „na miarę”. I to ten obraz w 1944 r. został po poświęceniu umieszczony w kaplicy zakonnej w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie czczony jest do dnia dzisiejszego. Wraz z szerzeniem się kultu miłosierdzia Bożego kopie właśnie tej wizualizacji, opatrzone słowami „Jezu ufam Tobie”, rozpowszechniły się na całym świecie.

Sam autor powtórzył ten temat jeszcze 260 razy, malując obrazy na zamówienie do kościołów w kraju i na świecie. Warto wiedzieć, że właśnie jeden z tych oryginalnych ”młodszych braci” łagiewnickiego wizerunku pędzla Adolfa Hyły, już od kilkudziesięciu lat zdobi wnętrze buskiej świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Świadectwo pochodzenia buskiego „Jezu Ufam Tobie” – większy rozmiar po kliknięciu na grafikę

Jak informuje świadectwo umieszczone w gablotce obok obrazu, jest on wotum dziękczynnym za szczęśliwe ocalenie Buska i okolicy od wojennej zagłady ufundowanym przez ”pozostałych przy życiu Akowców obwodu stopnickiego”. Mszę Świętą dziękczynną wraz z poświeceniem obrazu celebrował ówczesny administrator parafii, ks. Zdzisław Wesołowski.

4  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – Obraz
4  eKAI: – Kult Miłosierdzia Bożego na świecie

 

 

źródło:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP – namiastka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Busku-Zdroju”

  1. […] I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP – namiastka Sanktuarium Boż… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl