25 marca: Zwiastowanie Pańskie. Archanioł Gabriel odwiedził Maryję Pannę. Poczęcie Jezusa. Jak Bóg wprowadził Słowo w czyn - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

25 marca: Zwiastowanie Pańskie. Archanioł Gabriel odwiedził Maryję Pannę. Poczęcie Jezusa. Jak Bóg wprowadził Słowo w czyn

25 marca 2022 | Stacja7.pl | infoBusko.pl Jarosław Kruk 25.03.2022 | | 2 komentarze

Aniołowie nie raz objawiali się ludziom, aby przekazać im orędzie od Boga, a także zapowiadać narodziny Bożych wybrańców, ale ta anielska misja była jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Oto bowiem zwykłej dziewczynie z Nazaretu, małej mieściny gdzieś na prowincji, objawia się Archanioł Gabriel i przekazuje jej wiadomość, że stanie się Matką Boga i całego świata. – czytamy na e-stronie Stacja7.pl

Gabriel to imię jednego z najpotężniejszych aniołów. Jest on specjalnym posłańcem Boga w zapowiadaniu niezwykłych wydarzeń zbawczych. Po raz pierwszy spotykamy go w Księdze Daniela, w której podczas niewoli babilońskiej przepowiada przyjście Mesjasza (Dn 8,15). Po raz drugi pojawia się dopiero w Nowym Testamencie. Według Ewangelii św. Łukasza, Gabriel był posłany do Zachariasza, aby zwiastować narodziny Jana Chrzciciela (Łk 1,11-20), a sześć miesięcy później do Maryi (Łk 1,26-38).

“Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą.” (Łk 1, 26)

Tymi słowami powitał Maryję Archanioł Gabriel w trakcie Zwiastowania. Dzisiaj są one częścią jednej z najczęściej odmawianych modlitw – “Zdrowaś Maryjo”. To właśnie Gabriel był autorem pierwszej modlitwy ku czci Najświętszej Maryi Panny. – czytamy na e-stronie religijnie.pl♂

“Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca.“ (Łk 1, 30-33)

Jak wielki lęk musiał się ogarnąć młodą dziewczynę, gdy stanął przed nią anioł. Oznajmij, że została wybrana jako Matka Boga. Dziewczyna bardzo się przestraszyła, ponieważ nie miała męża i nie wiedziała co ją czeka. Nie odpowiedziała jednak Bogu “nie”. Zaufała i powierzyła się Najwyższemu i Jego planom. W ten sposób wypełniły się słowa Zwiastowania.

Busko-Zdrój, kościół NPNMP♂: Zwiastowanie Pańskie. Archanioł Gabriel odwiedził Maryję Pannę. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl


>>>  Zwiastowanie Pańskie – Dzień Świętości Życia  <<<
nedziela.pl [14/2002]

* * *
>>> Poczęcie Jezusa  <<<

idziemy.pl [02.04.2013]


Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. – czytamy na e-stronie brewiarz.pl♂ 

Początki tej uroczystości są nadal przedmiotem dociekań. Najprawdopodobniej nie została ona wprowadzona jakimś formalnym dekretem władzy kościelnej, ale wyrosła z refleksji nad wydarzeniem tak szczegółowo przedstawionym na kartach Ewangelii.
Uroczystość Zwiastowania zaczął najpierw wprowadzać Kościół Wschodni już od wieku V. Na Zachodzie przyjęło się to święto od czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego (+ 604). Najstarszym świadectwem tego święta na Wschodzie jest homilia Abrahama z Efezu, wygłoszona najprawdopodobniej w Konstantynopolu między 530 a 550 r. Święto w Konstantynopolu potwierdzone jest w VI w., w Antiochii pod koniec VI w., w Jerozolimie w I połowie VII w. Na Zachodzie natomiast potwierdzenie znajdujemy w VII w. (Rzym i Hiszpania).

>>>  Zwiastowanie <<<
Wikimedia Commons

W swoich początkach uroczystość ta miała wysoką rangę, gdyż była uważana za święto Pańskie. Akcentowano nie tyle moment zwiastowania, co wcielenia się Chrystusa Pana, czyli pierwszy akt Jego przyjścia na ziemię i rozpoczęcia dzieła naszego zbawienia. Tak jest i dotąd. Z czasem lud nadał temu świętu charakter maryjny, pierwszą osobą czyniąc Maryję jako „błogosławioną między niewiastami”, wybraną w planach Boga na Matkę Zbawiciela rodzaju ludzkiego. Liber Pontificalis papieża św. Sergiusza I (687-701) poleca, aby w święto Zwiastowania, podobnie jak w święto Ofiarowania Pana Jezusa, Narodzenia i Zaśnięcia Maryi wychodziła procesja z litanią z kościoła św. Hadriana do bazyliki Matki Bożej Większej. O święcie Zwiastowania wspominają… – cały artykuł na źródłowej e-stronie brewiarz.pl♂◙ Podobne informacje:

Święta Bożego Narodzenia – życzenia

Kalendarium: 8 grudnia: Niepokalane Poczęcie Maryi | I ❤ BZ: Odpust w najstarszej buskiej parafii NPNMP

8 września – Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Święto Matki Boskiej Siewnej

Kalendarium: 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego. Trzech Króli

🔴 Dziś Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. | Całun Turyński

PR24: Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “25 marca: Zwiastowanie Pańskie. Archanioł Gabriel odwiedził Maryję Pannę. Poczęcie Jezusa. Jak Bóg wprowadził Słowo w czyn”

  1. WP pisze:

    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego 8 grudnia gdy w sposób niepokalany poczęta została Maryja jest święto Niepokalanego Poczęcia NMP, natomiast 25 marca gdy doszło do niepokalanego poczęcia Jezusa święto nosi nazwę Zwiastowanie Pańskie? Czemu nie Niepokalane Poczęcie Pana Jezusa?

  2. […] 25 marca: Zwiastowanie Pańskie. Archanioł Gabriel odwiedził Maryję Pannę. Poczęcie Jezusa. Ja… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl