Worki do ręki, rękawiczki w dłoń - śmiecie w naturze goń, goń, goń! - nauczyciele strajkują - uczniowie sprzątają świat - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Worki do ręki, rękawiczki w dłoń – śmiecie w naturze goń, goń, goń! – nauczyciele strajkują – uczniowie sprzątają świat

8 kwietnia 2019 | Jarosław Kruk 08.04.2019 | | 0 komentarzy

Co zaproponować uczniom w miejsce lekcji  w ten wiosenny czas nieplanowanych „ferii”?   Bardzo ciekawą i na czasie eko-formułę przedstawił burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski. Dla mnie bomba! 

źródło: fb Miasto i Gmina Wiślica – kliknij by przejść na stronę

Na początek łyk Wikipedii:  Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Australia – początek ruchu.  Akcja „Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

Sprzątanie świata w Polsce. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą „Sprzątanie świata – Polska”, odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariaty pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.

Uczniowie z Dobrowody sprzątający swój 'mały’ świat w kwietniu 2016 / fot. Robert Gwóźdź, źródło: busko.com.pl

Clean Up the World narodziło się w Australii i stąd taki termin kampanii. Trzeci weekend września to bowiem na południowej półkuli wczesna wiosna – czas kiedy najlepiej widać problem wszechobecnych śmieci. Tuż po zimie, zanim ruszy wegetacja i zieleń zasłoni, najłatwiej i najskuteczniej usunąć uboczne efekty cywilizacji. We wrześniu jest to u nas dużo trudniejsze.

Obecnie nadarza się okazja by z pożytkiem dla wszystkich – uczniów, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim natury – tę wartościową eko-kampanię „przeszczepić” na właściwą dla Polski porę. Uczniowie  – będą mieli zieloną szkołę i możliwość  doświadczenia „prac społecznych” jak ich matki i ojcowie za młodu, w czasach PRL; rodzice – nie będą się musieli martwić co zrobić z mało i średniolatami; a nauczyciele – oni będą mogli z mniejszą dla uczniów stratą dochodzić swoich roszczeń.

A zatem – do dzieła! i oby pogoda dopisywała 🙂

 

W podobnym duchu i klimacie w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, odbędzie się „Ekspedycja Ponidzie 2019 – Busko-Zdrój & Skorocice” – wiosenne porządki, ekologiczny ewent przygotowywany wspólnie przez Stowarzyszenie Młode Busko i UMiG Wiślica. Informacja o nim jest już od kilku dni zamieszczona na fb Młode Busko, artykuł na infobusko.pl niebawem.

kliknij na grafikę by przejść na stronę

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl