I ❤ Świętokrzyskie: "Na Ponidziu wiosna trwa" - trzydniowy majowy benefis promocyjny - może dołączy i Busko? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?

28 stycznia 2020 | Jarosław Kruk 28.01.2020 22.25 | | 3 komentarze

Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, przy współpracy z instytucjami i podmiotami lokalnymi zaprasza w pierwszy weekend maja na benefis ponidziański. Od piątku do niedzieli w krainie miłka wiosennego odbędzie się bogaty cykl imprez, wydarzeń i atrakcji, które mają szeroko wypromować i przybliżyć naszą Małą Ojczyznę. Centralnymi punktami będą Pińczów i Wiślica. To w tych miastach odbędzie się gro eventów pod wspólnym tytułem „Na Ponidziu wiosna trwa”.

Ponidzie – fotokolaż 

Autorzy zdjęć [linki do źródeł]: 1. Jarosław Kruk  2.  Jarosław Kruk  3. Ogród na Rozstajach  4. Gospodarstwo Rybackie Górki  5. Jakub Hałun  6. Jakub Hałun  7. Jakub Hałun    8. Jarosław Kruk  9. Jarosław Kruk  10. Jakub Hałun   11. Michał Pasek  12. Miron Bogacki  13. Jakub Hałun  14. Starazientara   15. Jarosław Kruk

– Ponieważ bardzo atrakcyjny region jakim jest Ponidzie jest słabo rozreklamowany chcemy, organizując na nim duże wydarzenia, zwrócić na niego uwagę – wyjaśnia w wywiadzie dla Echa Dnia dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Kusztal.

Gwiazdą muzyczną tego wydarzenia będzie Wolna Grupa Bukowina założona w Busku-Zdroju, w 1970 r., przez barda tej krainy, Wojtka Belona, wówczas ucznia miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, poety, muzyka, autora piosenki „Nuta z Ponidzia” z którego zaczerpnięte został tytuł wydarzenia.

W programie znajdą się liczne atrakcje. Już wiadomo, że będzie nocne zwiedzanie kolegiaty wiślickiej, również synagogi i muzeów ziemi pińczowskiej, gry terenowe, koncerty muzyki organowej w kolegiacie, wycieczka szlakami ponidziańskich kapliczek. Będzie też coś dla amatorów  zdrowej żywności – odbywać się będą targi eko-jadła , których organizatorem i wielkim propagatorem jest dziennikarz, Krzysztof Skowroński. Kieleckie kino Fenomen planuje wraz z Pińczowem przypomnienie twórczości wybitnego reżysera Andrzeja Barańskiego urodzonego właśnie u podnóża wzgórza św. Anny.

Lista atrakcji się ubogaca się z każdym dniem. Koordynatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury, który wspólnie z innymi podległymi marszałkowi placówkami ustala ten wykaz.

 

4  Echo Dnia [28.01.2020]: – Na Ponidziu wiosna trwa – wielka impreza w maju w Pińczowie i Wiślicy. Przyjadą gwiazdy (WIDEO, ZDJĘCIA)

 

 


 

Jarosław Kruk: Wspaniała inicjatywa! Może warto by do grona współorganizatorów i głównych miejsc wydarzeń, obok Wiślicy i Pińczowa, dołączyło i słoneczne miasto ze złotą monstrancją w herbie?
Dobrze by było, gdyby na mapę tych wydarzeń nanieść i także Chroberz, Młodzawy Małe, Michałów, Stradów, Zagość, Stary i Nowy Korczyn. A może również Jędrzejów, Pacanów i Stopnicę? Oraz koniecznie Zalipie!  Bo choć malowana wieś leży za Wisłą, ale przecież bliżej z niej do Nidy niż choćby z Buska! A przede wszystkim jest to wyjątkowa na skalę światową atrakcja, z którą Ponidzie moim skromnym zdaniem powinno współpracować na niwie turystycznej.

przewodnik, wersja on-line – po kliknięciu na grafikę

2  miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – Michał Jurecki. Ponidzie. W świętokrzyskim stepie – wersja on-line

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “I ❤ Świętokrzyskie: „Na Ponidziu wiosna trwa” – trzydniowy majowy benefis promocyjny – może dołączy i Busko?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl