I ❤ Świętokrzyskie: Dawno temu bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować mega siedzibę i powstał Zamek Krzyżtopór - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: Dawno temu bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować mega siedzibę i powstał Zamek Krzyżtopór

30 października 2019 | fb'Świętokrzyskie 29.10.2019 / Jarosław Kruk 30.10.2019 | | 1 komentarz

Dawno, dawno temu bajecznie bogaty magnat Krzysztof Ossoliński postanowił wybudować wyjątkową siedzibę, która przyćmiłaby swym przepychem wszystkie inne w ówczesnej Europie. Nowa rezydencja miała spełniać wszystkie wymogi obronności i elegancji… Brzmi jak bajka, ale to prawda, tak właśnie powstał Zamek Krzyżtopór w świętokrzyskim Ujeździe.

Do czasu wybudowania Wersalu ? Zamek Krzyżtopór ? był największą budowlą pałacową w Europie  Szkoda, że w pełnej krasie i świetności funkcjonował jedynie 11 lat ? Pałac został ograbiony i zrujnowany w czasie Potopu przez Szwedów w 1655 r.

Na bramie wjazdowej do pałacu widznieją dwa symbole: krzyż będący symbolem wiary i polityki wojewody oraz topór, herb Ossolińskich.

Historia autorstwa projektu pałacu i jego kształtu pozostaje nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”.

Dziś obiekt jest imponującą trwałą ruiną, którą poza sezonem turystycznym zwiedzicie:
? od 1 listopada do 28 lutego w godz. 8:00-16:00
? od 1 marca do 31 marca 8:00-18:00

?strona internetowa Zamku Krzyżtopór: krzyztopor.org.pl

Galeria: fotki ze słonecznego weekendu: Ksenia Smuga

 

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “I ❤ Świętokrzyskie: Dawno temu bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować mega siedzibę i powstał Zamek Krzyżtopór”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl