I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i ... powstał Pleban - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

8 kwietnia 2019 | Marcin Baran / Busko.travel / Jarosław Kruk 08.04.2019 | | 0 komentarzy

Około 13 kilometrów od buskiego rynku, w oczku leśnym znajduje się urokliwe jeziorko Pleban.  Niewielki, kameralny, mierzący około hektar lustra wody zbiornik o unikatowej nazwie, to kolejne ciekawe miejsce na mapie Ponidzia, które warto odwiedzić. 

Jeziorko Pleban, 7 kwietnia 2019 r. fot. Marcin Baran

Promująca walory turystyczne gminy ze słońcem w herbie e-strona Busko travel informuje:

  Niedaleko drogi między Szarbkowem, a Chrapkowem, w środku lasu znajduje się jezioro o powierzchni prawie hektara. Jest to urokliwe, ciche miejsce, istny raj dla wędkarzy i miłośników „świętego spokoju”. Część jeziora porasta trzcina, a dokoła rosną sosny, olchy i brzozy. Z owym miejscem, oraz jego nazwą- Pleban, wiąże się bardzo ciekawa legenda. Znana dzięki Franciszkowi Rusakowi- buskiemu regionaliście, który ją spisał i upowszechnił.
   Legenda głosi, iż pewnego wieczora na plebanię przybył młody chłopiec z prośbą o ostatnią posługę dla ojca, którego przygniotło drzewo. Ksiądz ubrał się, wziął potrzebne rzeczy, założył kapelusz i ruszyli w drogę. Z racji tego, że podróż była długa i męcząca, postanowili odpocząć w karczmie w środku lasu. Tam jednak odbywała się huczna biesiada, na której duszpasterz nie był mile widziany. Usłyszał tam kilka nieprzyjemnych słów i poradę, aby szedł do stajni. Oburzony ksiądz wychodząc… – ciąg dalszy na Busko.travel – po kliknięciu na link

Miejsce to najbardziej atrakcyjne jest wiosną i latem, gdy przyroda tętni życiem. Mimo iż dzikie kąpielisko nie sprzyja amatorom pływania, to warto odwiedzić to miejsce, aby nacieszyć oczy widokiem urokliwego zakątku i odpocząć w ciszy i spokoju na łonie natury.
W minioną niedzielę, 7.04, odwiedził je z aparatem fotograficznym buskowianin Marcin Baran.

Jeziorko Pleban, 7 kwietnia 2019 r. fot. Marcin Baran

Śródleśny Pleban to także zasługujący na szczególną uwagę użytek ekologiczny – jak informuje Nadleśnictwo Pińczów na swojej e-stronie – jeden z pięciu zlokalizowanych na jego terenie. W rozumieniu ustawy o ochronie przyrody użytkami ekologicznymi są: zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

źródło: google.com – kliknij na grafikę by przejść do mapy

 

8  Elementarz wiedzy o Ponidziu – Michał Jurecki. Ponidzie. W świętokrzyskim stepie – wersja on-line

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl